Bílý šum - může být klíčem ke klidnému spánku?

Kategorie: O spaní


Každý člověk někdy v životě probděl celou nebo část noci. Takové situace často zažívají rodiče miminek a menších dětí, ale i další dospělí, kteří se po neklidné noci cítí unaveni a přes den se pak obtížně soustředí. Lze nějakým způsobem podpořit kvalitu spánku a zlepšit koncentraci a paměť? Pomocníkem se může stát bílý šum.

Co je bílý šum a jak tento populární nástroj působí? Jak účelně využít vše, co nabízí, a čemu se naopak vyhnout? Pokud to nevíte nebo se chcete s bílým šumem více seznámit, pokračujte ve čtení tohoto článku.

Co je bílý šum a proč se mu říká bílý?

miminkoBílý šum je druh zvuku, složený ze všech různých frekvencí, které může člověk slyšet. Má stále stejnou intenzitu a jeho vysílání je náhodné. Na slabé signály reaguje nervový systém, jeho pomocí jsou maskovány okolní zvuky, které by mohly působit rušivě. Souvislý zvukový vjem pomáhá usínání nebo soustředění na určitý úkol, protože zamezí rušení různými změnami hlasitosti z prostředí, které člověka obklopuje.

Například bílý šum miminka a malé děti uklidňuje, uvolňuje a přispívá k důkladnému odpočinku. Stejně tak působí i na dospělé.

Název bílý získal tento druh šumu podle podobnosti svých vlastností s vlastnostmi bílého světla, především stejného množství energie ve všech pásmech.

Proč se používá bílý šum u miminek?

Bílý šum jako uspávací hudba pro miminka je jednou z nejčastěji používaných pomůcek rodičů. Miminka si pamatují zvuky z vývojového období v břiše matky, a proto je pro ně nezvyklé usínat v tichosti. Protože miminka prospí velkou část dne, nevadí jim okolní děj, pokud není příliš hlasitý a nemění svou výši.

Monotónní zvuk bílého šumu zklidňuje a děti lépe usínají i spí. Je možné bílý šum stáhnout v aplikaci, k dispozici je i bílý šum mp3 nebo odpovídající relaxační hudba. Také nejrůznější hračky pro nejmenší bývají vybaveny hracím strojkem, ve kterém je generátor bílého šumu. Různé zvuky ke stažení mohou napodobovat například tlukot srdce, vlny oceánu, oblíbená je relaxační hudba déšť, vítr a podobně.

Nemůže bílý šum škodit?

rodinaBílý šum by měl být využíván jen po dobu, než se upraví spánkový cyklus nebo než malé dítě projde adaptačním obdobím. Pak už by mělo být samostatnější. Pozor také na hlasitost, mohlo by dojít k poškození sluchu. Doporučené maximum je 50 decibelů.

Jak by se měl bezpečně používat bílý šum? Škodlivost může být eliminována správným umístěním přístroje ve větší vzdálenosti od dětské postýlky, nebo od vaší manželské postele, pokud spí miminko s vámi. Zvuk by měl být nastavitelný a dítěti nebo i dospělému příjemný. Využíván by neměl být trvale, protože by mohl negativně zapůsobit na sluch dítěte. Důležité je vybrat také ten správný zvuk a využívat ho jen v nutných případech. Pokud bude využíván s rozumem, bude efektivně pomáhat s usínáním i relaxací.

Další výhody použití bílého šumu

Bílý šum je stále předmětem zájmu vědců. Byl prokázán jeho pozitivní účinek na výkony v oblasti učení a poznání. Posiluje pozornost a paměť, což může být užitečné také pro jedince s ADHD. Soustředění na práci, učení, pomoc jedincům se sluchovým postižením, kteří pak lépe vnímají, to jsou další kladné vlivy bílého šumu. Zvýšení produkce dopaminu pomáhá při koncentraci a naopak snižuje impulzivitu. Proto je bílý šum užíván i u jedinců s poruchami pozornosti a pomáhá i těm, kdo mají problémy se spánkem. Nemusí však fungovat u všech osob, někteří jedinci mají lepší výsledky v tichém prostředí.

Vliv bílého šumu je individuální

Bílý šum tedy napomáhá při relaxaci, zlepšuje spánek a posiluje kognitivní funkce. Musí však být regulován, nadměrná hlasitost nebo dlouhodobý poslech mohou být příčinou poškození sluchu. Vždy je potřeba brát v úvahu osobnost jedince, který bude bílý šum používat. Jeho využití je širší, bílý šum najdete v oblasti lékařství, hudbě, akustice a také v dalších odvětvích.Nejnovější články v kategorii: O spaní

Ověřené způsoby, jak uspat miminko

Ověřené způsoby, jak uspat miminko

Kategorie: O spaní

Uspávání miminek může být pro některé rodiče noční můrou. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak vašemu děťátku usnadnit usínání a jak mu zajistit klidný a zdravý spánek.

Číst více
Jak spolu souvisí štěstí a spánek?

Jak spolu souvisí štěstí a spánek?

Kategorie: O spaní

Vědecké studie a osobní zkušenosti nám jednoznačně ukazují, že kvalita spánku má hluboký a mnohdy zásadní vliv na naše pocity štěstí a celkovou kvalitu života.

Číst více

Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Kategorie: Výběr matrace

Určitě jste se už někdy setkali s tímto pojmem, ale nevíte přesně, co je topper? Poradíme Vám i s jeho výběrem.
Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů skladem
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u většiny produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie