Jak se v těhotenství dobře vyspat?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat


Těhotenství je pro každou ženu obdobím, které je plné výzev a náročných změn. Mění se tělo, zvyšuje se hmotnost, a kromě fyzických a hormonálních změn se objevují i potíže, často právě se spánkem.

Hormony, váha a postupný tlak plodu mohou být příčinami přerušovaného a nekvalitního spánku. Přitom zdraví maminky, její pohodlí a dostatečný odpočinek v průběhu těhotenství jsou základními předpoklady pro zdraví děťátka.

Jak si v těhotenství zajistit vysokou kvalitu spánku?

těhotenstvíObsah:

Správná poloha při spánku a její význam

Poruchy spánku a nespavost v těhotenství může způsobovat nevhodná poloha při spaní. Začátek těhotenství a noční nevolnost jistě mohou za špatné spaní, ale důvodů pro nekvalitní spaní v těhotenství, noční buzení a případné noční můry v těhotenství může být více. K těm významným určitě patří poloha, ve které budoucí maminka spí. Přestože se obvykle uvádí řada důvodů, proč nespat na levém boku, v těhotenství je to jinak.

polštář pro spaní na bokuNejlepší polohou zvláště ve třetím trimestru je spaní na boku, ideálně na levé straně, která zlepšuje průtok krve a živin do placenty.

Co na oteklé nohy v těhotenství a křeče nohou v těhotenství? Pomocí je právě spánek na levém boku. Spaní na pravém boku v těhotenství není dobrou volbou. Pokud je těhotná žena zvyklá na spaní na břiše nebo na zádech, může si koupit polštář pro spaní na boku, který pomůže udržet správnou polohu a těhotnou ženu nebude trápit ani bolest kyčle při spaní na boku.

Jak i v těhotenství rychle usnout?

Problémy se spaním, únava v těhotenství, před spaním se projevuje syndrom neklidných nohou? Příčinou může být nevyhovující postel a matrace. Ty jsou totiž pro to, jak ležet v těhotenství a mít kvalitní spánek, rozhodující.

Matrace by měla být středně tvrdá a podporovat tělo v poloze na boku. Pokud má těhotná žena problémy s bolestmi zad, může zkusit matraci s paměťovou pěnou.

Postel by měla být dostatečně velká, aby umožnila volný pohyb a aby se do ní pohodlně vešel polštář pro těhotné.

Nároky na postel a matraci se mohou řídit jednotlivými trimestry v těhotenství, mamince se mění váha i tělo. Důležité je maximální pohodlí, které pomůže zmírnit nevolnost typickou pro počátek těhotenství a odbourá potíže, jako je únava v prvním trimestru nebo stres v těhotenství. Postel je potřeba vybavit kvalitním ložním prádlem. Povlečení by mělo bez problémů zvládnout noční pocení v těhotenství.

Odpovědí je vhodná postel a matrace

Polštář mezi kolenaPokud jde o postel a matraci, je důležité zvolit si kvalitní produkt, který podporuje správné držení těla a zajišťuje pohodlný spánek. Ideální volbou je matrace speciálně navržená pro těhotné ženy, která zahrnuje výztuhy a podpěru pro bříško a bedra. Takové matrace mohou pomoci snížit tlak na tělo a zlepšit kvalitu spánku. Pokud není možno pořídit novou matraci, lze zkusit použít polštář mezi koleny nebo pod bříškem, aby se ulevilo tlaku na klouby a páteř.

Ke kvalitní posteli patří také podmínky v místnosti, kde budoucí maminka spí. Podmínky pro spánek mohou hrát velkou roli v pocitech ráno po probuzení. V místnosti, kde se spí, by mělo být příjemné prostředí. To znamená temné a tiché prostředí, s optimální teplotou okolo 18-21 °C. Pokud je v místnosti příliš horko, může to výrazně ovlivnit kvalitu spánku a vyvolávat například večerní nevolnosti v těhotenství nebo nevolnosti v noci.

Pravidelný spánkový režim ovlivňuje spánek v těhotenství

Dodržování pravidelného spánkového režimu může pomoci regulovat spánek v těhotenství. Budoucí maminka by se měla snažit chodit spát a vstávat v přibližně stejnou dobu každý den a vyhnout se spánku během dne.

Jak spát, pokud těhotná žena potřebuje odpočívat během dne? Doporučuje se spánek odpoledne, ideálně před 15. hodinou. Noční spánek totiž může dosti zkracovat kopání miminka v pokročilejší části těhotenství. Optimální doba spánku se pohybuje od 7,5 do 8,5 hodin, tato doba je však značně individuální.

Nastávající maminky si také často kladou otázku, co dělat, když nemůžu usnout. Ideálním způsobem, jak se uklidnit a usnout, jsou relaxační techniky. Relaxační techniky, jako je meditace, hluboké dýchání nebo jóga, mohou pomoci uvolnit napětí a připravit se na spánek. Při problémech se spánkem v těhotenství je možno zkusit několik relaxačních cvičení. Tělo se uvolní a zklidní a odejít mohou i deprese v těhotenství.

Správná strava a pitný režim

Správná strava a dostatečný pitný režim v těhotenství jsou klíčové pro zdraví v těhotenství a mohou také ovlivnit to, jak spát v těhotenství. Maminky by měly jíst lehké večeře a vyhnout se těžkým a kořeněným jídlům, která mohou způsobit pálení žáhy a nepohodlí při spánku.

Také je důležité pít dostatek vody během dne, ale v posledních hodinách před spaním je potřeba omezit množství tekutin a vyhnout se tak nočním návštěvám toalety. Pozor na kávu a čaje. Káva, zelený čaj i černý čaj v těhotenství rozhodně vhodné nejsou především pro vysoký obsah kofeinu.

Zvládání úzkosti a stresu

Úzkost a stres jsou běžné problémy v těhotenství a mohou mít vliv na kvalitu spaní. Je dobré najít si čas na relaxaci a uvolnění mysli, například pomocí meditace nebo jógy. Pokud těhotnou ženu trápí stres z nadcházejícího porodu nebo je v období přemýšlení o tom, jakou bude rodičkou, je důležité mít podporu od rodiny a přátel a hledat informace, které mohou pomoci zvládnout tyto výzvy.

Zdraví, dostatek odpočinku, klid a spokojenost jsou pro budoucí maminky nesmírně důležité a jejich okolí by jim mělo poskytovat nejvyšší možnou podporu.Nejnovější články v kategorii: Co by vás mohlo zajímat

Jaká matrace uleví při kyfóze?

Jaká matrace uleví při kyfóze?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Zdraví zad a páteře je nesmírně důležité, a přesto je často podceňujeme do doby, než se nás dotkne nějaký problém.
Číst více
Minimalismus v domácnosti - jak na to?

Minimalismus v domácnosti - jak na to?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Minimalismus je v dnešní době velký hit. Jaká jsou pravidla minimalismu a jak si  v tomto duchu uspořádat domácnost, aby byla útulná a zároveň jednoduchá?

Číst více

Vyberte si správný polštář pro spaní na boku

Vyberte si správný polštář pro spaní na boku

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Spánek je důležitý pro celkové zdraví a pohodu, a volba správného polštáře zde hraje zásadní roli, zvláště pokud dáváte přednost spánku na boku. 

Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů skladem
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u většiny produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie