Noční pocení - příčiny a tipy jak zabránit nočnímu pocení

Kategorie: O spaní


Propocené pyžamo, nepříjemný zápach potu, vlhké vlasy, polštář, ložní prádlo i matrace. Také tento pocit zažíváte každou noc? Noční pocení může být opravdu velmi nepříjemné a může vás připravit o kvalitní spánek. Jaké jsou příčiny nadměrného pocení v noci a o čem nadměrné pocení vypovídá?

Pocení je zdravé a přirozené

Většina z nás vnímá pocení jako něco nepříjemného a nepřirozeného. Vlhké ruce, lesknoucí čelo a mokré skvrny v podpaží nejsou zvláště ve společnosti přijatelné. Pocení je však přirozené a zdravé, pomáhá udržovat stabilní teplotu těla a chrání nás před jeho přehřátím.

Pocení se odborně označuje také jako hidróza. Pot je výměšek apokrinních a ekrinních potních žláz. Oba typy žláz vyměšují odlišný typ potu s odlišnou funkcí:

ekrinní žlázy

apokrinní žlázy   

 funkce  vylučovací, termoregulační  pachové žlázy  
 barva   čirá mléčně bílá
 konzistence vodnatá lepkavá
 složení voda, soli, stopové prvky a močovina voda, bílkovina, tuky

 

Apokrinní žlázy se nacházejí převážně v podpaží, v tříslech a v okolí bradavek. K jejich aktivaci dochází až během puberty, což vysvětluje, proč zpocené děti nezapáchají. Pot z těchto žláz obsahuje bílkoviny a tuky, které jsou lákadlem pro bakterie, které žijí na povrchu kůže. Rozkladem těchto složek vzniká právě zmiňovaný zápach.

Potíme se úplně všichni a úplně každý den, ale přesto každý trochu jinak. Na pocení má vliv například věk, pohlaví, aktivita, kterou právě děláme, ale také náš jídelníček. Dle průzkumů se muži potí až dvakrát více než ženy. U obou pohlaví se pocení snižuje s věkem. Denně je naše tělo schopné vytvořit až 0,5-1 litr potu.

  • Termoregulační pocení - jde o klasické ochlazení těla a orgánů. Nejčastěji nastává při námaze nebo vysokých teplotách. Při termoregulačním pocení se často nezpotíme hned, ale pot přichází až po určité chvíli.

  • Emocionální pocení - strach, stres nebo dokonce i radost může vyvolat emocionální pocení. Pocení se nejvíce projevuje v podpaží a na dlaních. Mokří můžete být i během několika sekund. Pot, který vzniká při stresu obsahuje zpravidla více látek, které rozkládají bakterie a proto může být jeho zápach výraznější.

poceni

Extrémní pocení - nadměrné pocení ve spánku nepodceňujte

Pocení je přirozené a pro naše tělo i prospěšné, problém ale přichází ve chvíli, kdy je pocení nadměrné. Zvláště pokud se jedná o pocení v noci, tedy bez fyzické námahy. Pocení je určitý signál těla, který v žádném případě nepřehlížejte. 

Pokud vaše nadměrné pocení při spánku není způsobeno pobytem v teplé nevětrané místnosti a trvá dlouhodobě, poraďte se se svým lékařem. Nadměrné noční pocení může mít zcela banální příčinu, ale také může být i signálem pro závažné onemocnění. Na základě odběru krve by měl lékař získat prvotní informace o vašem zdravotním stavu a případném zánětu v těle.

Noční pocení příčiny

Pokud je pocení při spaní opravdu pravidelné, zkuste se zamyslet nad vaším životním stylem. Došlo v poslední době ve vašem životě k nějaké změně? Potíte se také hodně i přes den? Máte nějaké večerní rituály, které by mohly noční pocení způsobit? Můžete přijít na to, že pocení během spánku způsobuje malá banálnost, kterou stačí změnit. 

Nemoc

Nadměrné pocení při spánku je symptomem pro mnoho lehkých, ale i vážných onemocnění. Noční pocení je nejčastěji způsobené horečkou, což je přirozená obrana našeho těla proti infekci. Nadměrné pocení v noci provází i celou řadu jiných onemocnění jako například:

  • Porucha štítné žlázy –zvýšená funkce štítné žlázy tzv. hypertyreóza vede k nadměrnému pocení ve dne i v noci. Onemocnění štítné žlázy doprovází další typické příznaky, jako třes, průjem, úbytek hmotnosti, únava, nespavost a další.
  • Menopauza a perimenopauza - je nejčastější příčinou nočního pocení u žen a může trvat i několik let.
  • Velké hormonální změny – noční pocení v těhotenství často budoucí maminky vystraší, ale není třeba se obávat, tělo v tomto období prochází velkou hormonální změnou, která se projevuje právě nadměrným pocením. Možná právě noční pocení vám napoví, že čekáte miminko, může to být totiž jeden z raných příznaků těhotenství. Stejné je to také s nočním pocením po porodu nebo při menstruaci.
  • Cukrovka nebo-li diabetes – cukrovku často doprovází postižení nervového systému, což může mít vliv na nadměrné pocení v průběhu celého dne i noci.
  • Akutní infekční onemocnění – tyto stavy jsou pouze přechodné a po odeznění infekce problém s pocením rychle vymizí.
  • Chronické zánětlivé onemocnění – například tuberkulóza, HIV, záněty kostí, rakovina – tyto choroby nejčastěji doprovází únava, teplota a noční pocení na hrudi.
  • Obezita
  • Neurologická onemocnění – infarkt, poruchy autonomního nervového systému, epilepsie.
  • Vysoký krevní tlak - nadměrným pocením lidé, trpí převážně lidé, kteří vysoký krevní tlak neléčí.
  • Spánková apnoe – toto onemocnění způsobuje chrápání a tzv. apnoické pauzy, což jsou stavy, kdy dotyčný na několik sekund přestane úplně dýchat. U lidí s neléčeným syndromem spánkové apnoe se noční pocení vyskytuje až 3x častěji než u zdravých lidí. Kromě nadměrného pocení je dalším hlavním příznakem velká únava způsobená nekvalitním spánkem.

Podle statistik trpí zvýšeným pocením zhruba 5% světové populace. Jedná se o tzv. hyperhidrózu, která se vyznačuje nadměrným vylučováním potu, než je potřebné k termoregulaci těla. Může se jednat až o 5 x vyšší produkci potu než u člověka, který touto nemocí netrpí. Příčiny hyperhidrózy jsou nejčastěji dědičnost, jedná se často o vrozenou dispozici. Nadměrné pocení můžete pozorovat také u zlého snu, nebo pokud trpíte na noční můry. Někdy je možné se pomoci výkladu snů, nočních můr zbavit.

spanek

Léčiva

Užíváte nějaké léky? Objevuje se nadměrné pocení právě po požití léků, nebo doplňků stravy? Může se jednat o nežádoucí účinek, který se na vašem těle projevuje právě potem. Nadměrné pocení je častým nežádoucím účinkem u hormonální antikoncepce, antibiotik a antidepresiv. Léky ale v žádném případě nevysazujte, poraďte se se svým lékařem o jiných možnostech léčby.

Stres a životní styl

Psychická pohoda je základ vašeho zdraví. Pokud jste neustále ve stresu nebo strachu, nadměrnému pocení se zřejmě nevyhnete. Velký vliv na noční pocení může mít nezdravý životní styl, nadváha a skladba vašeho jídelníčku, zejména nedostatek vitamínů či minerálů.

Pozornost je třeba věnovat potravinám, které konzumujete zejména před spaním. Pálivá ani horká jídla, nadměrná konzumace cukru nebo alkoholu vám klidné spaní nepřinese. Pozor také na některé druhy koření např. pepř, chilli, skořici, nebo česnek.

Prostředí, ve kterém spíte

Prostředí, kde trávíte celou noc je pro váš spánek velmi důležité. Noční pocení u mužů a žen může mít nevinné vysvětlení a je možné je rychle napravit. Přetopená místnost, velmi teplá a silná peřina, teplé pyžamo. To vše může být příčinou nočního pocení. Tyto aspekty jsou také nejčastější příčinou nočního pocení u dětí.

Jak zabránit nadměrnému pocení?

Pokud se vám zdá, že vás nadměrné noční pocení doprovází dlouho, poraďte se se svým lékařem. Určení správné diagnózy je vždy klíčové. Po konzultaci s lékařem zkuste změnit některé ze svých návyků a upravit životosprávu. 

Několik typů, jak můžete proti nadměrnému pocení bojovat sami?

Úprava ložnice

  • Začnete úpravou ložnice, kde trávíte zhruba 8 hodin vašeho dne. Syntetické materiály, které omezují přirozené odpařování potu vyměňte nejlépe za 100% bavlnu, která dobře saje. Vyměňte nejenom lůžkoviny, ale i pyžamo. Lůžkoviny měňte alespoň dvakrát ročně, v létě a v zimě.
  • Každý večer před spaním vyvětrejte, ideální teplota pro zdravý spánek je kolem 18°C. Zatímco lůžkoviny a ložní prádlo, které je nasáklé potem často měníte, pozornost byste měli věnovat také vaší matraci.
  • Pokud už vaše stávající matrace zaslouží vyměnit nepodceňujte výběr matrace. Při nadměrném pocení vybírejte matraci z prodyšného materiálu, které mají zároveň termoregulační schopnosti. Velmi dobré schopnosti na větrání a čistění mají sendvičové matrace, které jsou zároveň vhodné i pro alergiky.
  • Při nadměrném pocením doporučujeme pořídit chránič matrace, ušetříte si náklady na pořízení další matrace.
  • Při zvýšeném nočním pocení doporučujeme také pravidelné čistění matrace.
  • Také výběr polštáře může mít velký vliv na kvalitu vašeho spánku.

Tip. Pokud přemýšlíte také nad novou postelí, přečtěte si pár tipů, jak vybrat postel.

Úprava hygienických návyků

  • Jestliže vás trápí nadměrné pocení dbejte na důkladnou hygienu.
  • Častější mytí, důkladné vysušování pokožky a časté převlékání do suchého bavlněného prádla vám jistě noční pocení zmírní.caj

Změna jídelníčku a pitného režimu

  • Jezte střídmě, omezte tučné potraviny, vyhýbejte se ostrému koření a alkoholu
  • Při nadměrném pocení se velmi rychle tělo zbavuje tekutin, které je potřeba tělu zpátky dodat.
  • Pitný režim je velmi důležitý, předejdete tím možné dehydrataci.
  • Převážnou část vašeho pitného režimu by měla tvořit čistá voda.

Relaxace a čas sám pro sebe

  • Jednou z velmi častých příčin nadměrného pocení je stres nebo strach. Zkuste se stresujícím situacím vyhýbat nebo stres kompenzovat relaxací.
  • Udělejte si na sebe více času, odpočívejte.
  • Vyzkoušet můžete také bylinkové čaje před spaním, které vám pomohou ke klidnému spaní, např. šalvěj nebo meduňku.
  • Dopřejte si domácí relaxaci po náročném dni pomocí balneoterapie, kterou si zvládnete udělat sami.
  • Při nadměrném pocení rukou se doporučuje koupel z levandule nebo dubové kůry.  Vonné svíčky, bavlněné sáčky naplněné levandulí nebo třeba relaxační cvičení.

Zdroj obrázků: www.pixabay.com



Nejnovější články v kategorii: O spaní

Jak spolu souvisí štěstí a spánek?

Jak spolu souvisí štěstí a spánek?

Kategorie: O spaní

Vědecké studie a osobní zkušenosti nám jednoznačně ukazují, že kvalita spánku má hluboký a mnohdy zásadní vliv na naše pocity štěstí a celkovou kvalitu života.

Číst více
Bílý šum - může být klíčem ke klidnému spánku?

Bílý šum - může být klíčem ke klidnému spánku?

Kategorie: O spaní

Co je bílý šum a jak tento populární nástroj působí? Jak účelně využít vše, co nabízí, a čemu se naopak vyhnout?
Číst více

Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Kategorie: Výběr matrace

Určitě jste se už někdy setkali s tímto pojmem, ale nevíte přesně, co je topper? Poradíme Vám i s jeho výběrem.
Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů skladem
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u většiny produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie