Jak zatočit s ranní únavou?

Kategorie: O spaní


Vstáváte ráno a místo přílivu energie cítíte vyčerpání? Trápí vás častá únava a říkáte si, chce se mi spát, a máte chuť zůstat v posteli? Jaké jsou příčiny únavy a co dělat proti únavě a ospalosti?

Většině lidí stačí dát si studenou sprchu a šálek kávy a ranní únava je pryč. Jenže nadměrná únava po ránu může být také příznakem nemoci nebo vyčerpání organismu.

Jaké má únava příznaky a co pomáhá proti únavě? Kdy by vás únava a bolest hlavy měly znepokojovat? Nejde už o vyčerpání organismu? Projevy a příčiny mohou být různé, od banálních až po vážnější stavy. Pojďme se tedy na tento problém podrobněji podívat.

Únava po ránu může patřit k probouzení

ospalostÚnava po probuzení může být důsledkem toho, jak se tělo a mozek postupně probouzejí z hlubokého spánku. Člověk se neprobouzí ihned po spaní, bdělost přichází pomaleji a postupně. Tento stav většinou trvá maximálně půl hodiny. Pokud však únava a vyčerpání přetrvávají déle nebo je neustálá únava a nedostatek energie, je potřeba takový stav řešit. Nejprve je vhodné zaměřit se na kvalitu a délku spánku.

Proti únavě často pomůže výměna postele za kvalitnější výrobek, který bude lépe odpovídat potřebám konkrétního jedince. Možná bude stačit zakoupit vhodnou matraci, unavená páteř a svaly vám poděkují. Velká únava může být i důsledkem špatné volby lůžkovin, zkuste si tedy dopřát nové podložky, přikrývky, polštáře a povlečení. Pořiďte si i nové noční prádlo, i to může být způsob, jak na únavu.

Jak se zbavit únavy? Kde možná děláte chybu?

ložniceZlobí vás únava, bolest hlavy, vnitřní třes po probuzení a příznaky vyčerpání organismu? Může sice jít o banality, ale příčinou mohou být i chyby, kterých se dopouštíte nevědomky.

Na co se zaměřit? Zvláště ženy si ráno říkají, jsem pořád unavená, ale právě ony mívají málo spánku nebo nepravidelný spánkový režim. Starost o děti a domácnost je potřeba zorganizovat tak, aby všichni členové rodiny mohli dodržovat dostatečnou dobu spánku.

Důležité je i prostředí, ve kterém spíte, tedy zatemněná vzdušná místnost s kvalitní postelí, vhodnou matrací a lůžkovinami. Zvláště výběr matrace by neměl ujít vaší pozornosti. Pozor na večerní kávu, alkohol a sledování televize, práce nebo hraní s mobilem nebo na notebooku. Před spaním nejezte, necvičte a zkuste relaxovat, aby se vám v hlavě před spaním nehonily běžné starosti. Zkontrolujte si také hladinu hořčíku. Pojďme se na tyto chyby a na to, co na únavu, podívat společně a důkladněji.

Jak překonat únavu a špatné návyky

Jste si jisti, že vaše stálá únava pochází z nevhodných návyků a hektického životního stylu? Co na únavu a vyčerpání bude v takovém případě platit? Zkuste načerpat energii pomocí změn režimu. Začněte spánkem. Ten k životu neodmyslitelně patří. Silná únava bývá právě jeho nedostatkem. Pokud se probudíte a cítíte se stále unavení a ospalí, zaměřte se na podmínky spánku. Kvalitní spánek je tím, co pomáhá na únavu. Choďte spát včas a ve stejnou dobu, dodržujte alespoň minimální dobu spánku, tedy 7 až 8 hodin. Dostatečný spánek není jen prostředkem, jak bojovat s únavou, ale i prevencí zdravotních problémů a obezity.

Kde a jak spíte?

Prostředí pro spánek je také nesmírně důležité. Je to jedna z dalších věcí, které jsou tím, co dělat proti únavě. V místnosti, kde spíte, by nemělo být příliš teplo, měli byste se vyvarovat i menšího množství světla a hluku. Ideální prostředí je tedy tam, kde je klid, chládek, tma a žádný ruch. Do čisté postele byste měli jít také s čistou hlavou, tedy bez stresu a myšlenek na nepříjemnosti dalších dní. Žádný problém v noci nevyřešíte, jen si narušíte spánek a nevyspíte se dostatečně. Naprosté vyčerpání před spaním vám také nijak nepomůže, v takovém případě vás neosvěží ani dostatečná doba spaní. 

Modré světlo jako narušitel spánku

modré světloZdroj modrého světla, tedy záření z notebooku, televize nebo mobilního telefonu může být příčinou, proč se ráno budíte unavení. Modré světlo narušuje tvorbu hormonu spánku melatoninu a rytmus střídání spánku a bdění. Celková kvalita spánku se tak zhoršuje a důsledkem je ranní únava. Před spaním nahraďte vyhledávání na internetu a konverzaci na sociálních sítích i sledování televize některou z relaxačních aktivit. Kreslení, psaní, čtení při tlumeném světle, poslech uklidňující hudby, meditace a podobně jsou tím pravým, co vám pomůže se zklidnit a připravit na spánek. Tělo bude uvolněné, bude regenerovat a vy budete mít ráno dostatek energie i lepší náladu.

Spánek ovlivňuje i výběr jídla a pití

Spánek je takový, jako je to, co večer sníte. Velmi záleží také na tom, kdy jíte. Zdravé jídlo v průběhu dne by mělo být samozřejmostí. Soustřeďte se také na to, kdy jíte poslední jídlo před spaním. Je vhodné 2 hodiny před spaním již nejíst a večeři volit jen lehkou, aby v noci nemusel organismus bojovat s trávením místo odpočinku. Soustřeďte se na kvalitní bílkoviny, omezte cukry, doplňte zeleninu a zdravé tuky, u příloh vyberte celozrnné varianty. Pozor na nápoje, zvláště na kávu. Před spaním nebo již v odpoledních hodinách kávu omezte. Kofein působí ještě dlouho po jeho požití a narušuje kvalitu i délku spánku.

Relaxujte s bylinkami i dechovými technikami

bylinkový čajPokud máte rádi bylinkové čaje, mohou vám s odbouráním ranní únavy pomoci. Třezalka, heřmánek, kozlík a meduňka uklidňují, truskavec a ostropestřec zahánějí únavu, ženšen a guarana dodávají energii. Ke zklidnění a rychlému usnutí napomohou dechová cvičení. Oblíbenou technikou je nádech nosem a výdech ústy, následné zavření úst a nádech nosem, který musí probíhat po 4 sekundy. Dech se pak zadrží na 7 sekund. Po dobu 8 sekund se pak vydechuje ústy. Toto cvičení se opakuje alespoň ještě třikrát.

Cvičení během dne a ranní rituály

Cvičit před spaním se sice nedoporučuje, ale pokud budete cvičit během dne, bude se vám usínat i spát lépe a budete mít dostatek energie pro další den. Pro zdravé tělo i spánek stačí i mírné cvičení nebo rychlejší chůze. Zaveďte si ranní rituály a na každý den si stanovte, na co se ráno budete těšit. Mělo by jít o něco, co vás do nového dne „nakopne“. Jde o příjemný pocit po probuzení, třeba ranní sprchu, sklenice s nápojem, výborná lehká snídaně nebo cvičení. Důležitá je motivace pro vstávání a dostatek energie. Pak se vám určitě podaří zbavit se ranní únavy.Nejnovější články v kategorii: O spaní

Ověřené způsoby, jak uspat miminko

Ověřené způsoby, jak uspat miminko

Kategorie: O spaní

Uspávání miminek může být pro některé rodiče noční můrou. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak vašemu děťátku usnadnit usínání a jak mu zajistit klidný a zdravý spánek.

Číst více
Jak spolu souvisí štěstí a spánek?

Jak spolu souvisí štěstí a spánek?

Kategorie: O spaní

Vědecké studie a osobní zkušenosti nám jednoznačně ukazují, že kvalita spánku má hluboký a mnohdy zásadní vliv na naše pocity štěstí a celkovou kvalitu života.

Číst více

Bílý šum - může být klíčem ke klidnému spánku?

Bílý šum - může být klíčem ke klidnému spánku?

Kategorie: O spaní

Co je bílý šum a jak tento populární nástroj působí? Jak účelně využít vše, co nabízí, a čemu se naopak vyhnout?
Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů z našeho vlastního skladu
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u vybraných produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie