Modré světlo ovlivňuje kvalitu vašeho spánku

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat


Modré světlo je fenomén, který výrazně ovlivňuje kvalitu našeho spánku a o kterém se velmi často mluví v souvislosti s biologickým rytmem člověka.

Zvláště v nočních hodinách působí modré světlo negativně a pravidelné vystavování se jeho vlivu může být pro organismus škodlivé. Chytré telefony, tablety a monitory počítačů jsou významným zdrojem světla, které může oddalovat usínání, vážně narušit spánek a způsobovat nesoustředěnost a únavu v dalším dni.

Pokud se jedná o dlouhodobý problém, dochází ke snížení kvality života a mohou se objevit i závažné choroby, obezita, zvyšuje se riziko nádorových onemocnění a zrychluje se proces stárnutí.

modré světlo

Obsah:

Co je modré světlo

Co je světlo, označované jako modré? To je přirozeně obsaženo v denním světle. Má vlnovou délku cca 480 nm. Nejvíce modrého světla obsahuje spektrum světla hned po rozednění, postupně s blížícím se večerem obsah klesá a převažuje červené světlo. Zajímá vás, čím se liší různé barvy světla? Přečtěte si tento článek.

Právě střídání tmy a světla je nesmírně důležité pro soulad organismu člověka s vnějškem. Biologický rytmus má tzv. cirkadiánní čili 24hodinový kód.

Denní světlo má příznivý vliv na lidské zdraví, pokud však umělé večerní osvětlení obsahuje modré světlo, spánek bude narušen. Tělo si myslí, že je den, a proto posune usínání i průběh spánku.

Co ještě způsobuje modré světlo? Melatonin, neurohormon, který má mnoho důležitých funkcí v lidském těle a má podíl na hloubce spánku, potřebuje pro tvorbu dostatečně dlouhou dobu právě bez modrého světla, jinak spánek nebude dostatečně kvalitní.

Melatonin, hormon spánku

Spánkový hormon melatonin je jedním z nejdůležitějších činitelů, ovlivňujících střídání spánku a denních rytmů. Kromě toho ovlivňuje tlak krve, oběh, teplotu těla, metabolismus cukrů, bílkovin a tuků, imunitu, tvorbu pohlavních hormonů, rychlost stárnutí, psychiku i chování.

Melatonin se v těle začíná tvořit brzy po setmění, a když se začíná blížit rozednění, tvorba se snižuje a zastavuje. A nyní se ukazuje škodlivý vliv modrého světla – pokud na člověka působí večer nebo v noci, je oddálen počátek produkce melatoninu, a dokonce nemusí vůbec nastat.

Světlo, kterému se říká studené bílé, má vysoký podíl modrého světla a tvorbu melatoninu potlačuje nejvíce. Člověk však snižuje kvalitu spánku sám tím, že v době, kdy by už měl spát, používá televizor nebo další přístroje a nechá na sebe působit právě modré světlo.

Kvalitní spánek a spánková hygiena

Chcete mít opravdu kvalitní spánek a zajistit si, že ve vašem těle budou probíhat pravidelné ozdravující fyziologické procesy, pak byste měli dodržovat základní pravidla spánkové hygieny. Navíc se tak můžete zbavit problémů s nespavostí.

postelJaká jsou pravidla spánkové hygieny?

 • Několik hodin před dobu, kdy chodíte spát, nepijte čaj a kávu.
 • Omezte pití koly a energetických nápojů i v průběhu dne.  
 • Večer nejezte těžké pokrmy a jídlo by mělo být nejpozději 3 hodiny před spaním.
 • Večer už necvičte, maximálně si dopřejte krátkou procházku.
 • Večerní doba není vhodná ani pro řešení obtížných problémů a rozhovoru o náročných tématech. 
 • Ve večerních hodinách už nepracujte. Mnoho lidí, kteří pracují na home office si svojí pracovní dobu určují sami. Odpolední čas věnují rodině a potom musí pracovat ve večerních hodinách. Modré světlo z notebooku však spánku neprospívá, právě naopak.
 • V tomto čase se vyhýbejte i alkoholu a kouření.
 • Postel je určena ke spánku, případě sexuálnímu životu, ne k jiným účelům.
 • Spánek ovlivňuje i kvalitní postel, rošt i vhodný výběr matrace.
 • V ložnici by neměl být hluk a světlo, teplota by měla být nižší.
 • Ukládat se ke spánku a vstávat byste měli každý den přibližně ve sejnou dobu – a to i o víkendu. 

Jak člověku škodí modré světlo a co s tím

spánekModré světlo narušuje přirozený biorytmus člověka především ve večerních a nočních hodinách. Spánkové cykly narušuje většina umělých zdrojů světla, ale největším negativním zdrojem je právě modré světlo.

Chytrá zařízení, televizní obrazovky a monitory však nejsou jedinými zdroji modrého světla. Nesmíme zapomenout na LED žárovky, které nemají celé spektrum barev a chybí jim pro spánek důležitá červená složka. Existuje však i žárovka bez modrého světla nebo filtr modrého světla, kterými můžeme negativní účinek potlačit. Jinou možností je použít speciální brýle na monitor, brýle proti modrému světlu nebo speciální světlo do mobilu. Červené brýle proti modrému světlu nebo oranžové brýle proti modrému světlu můžete používat třeba večer doma při nejrůznějších činnostech. Brýle sníží nebo blokují účinky modrého světla.

Špatné a dobré modré světlo

Říká se, že nic není černé nebo bílé, a to samé platí o modrém světle. I to může být špatné a dobré. Záleží na hodnotách nm, v rozmezí 470 až 500 nm značí špatné modré světlo, od 470 do 500 nm jde o světlo dobré, které pozitivně ovlivňuje biorytmus, prospívá různým funkcím mozku, a chrání oči před přetížením. Ve večerní době však není vhodné žádné modré světlo. Nejlepší prevencí je však důsledné a dlouhodobé dodržování spánkové hygieny.
 Nejnovější články v kategorii: Co by vás mohlo zajímat

Lucidní snění - dobrodružství ve spánku, které musíte zažít

Lucidní snění - dobrodružství ve spánku, které musíte zažít

Kategorie: Výběr matrace

Zaujala vás problematika snů a snění? Pak vás určitě bude zajímat, co je to lucidní snění. Jde totiž o velmi zvláštní jev, který umožňuje prožívat vědomé snění.

Číst více
Jaká matrace uleví při kyfóze?

Jaká matrace uleví při kyfóze?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Zdraví zad a páteře je nesmírně důležité, a přesto je často podceňujeme do doby, než se nás dotkne nějaký problém.
Číst více

Minimalismus v domácnosti - jak na to?

Minimalismus v domácnosti - jak na to?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Minimalismus je v dnešní době velký hit. Jaká jsou pravidla minimalismu a jak si  v tomto duchu uspořádat domácnost, aby byla útulná a zároveň jednoduchá?

Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů z našeho vlastního skladu
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u vybraných produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie