Orgánové hodiny a biorytmy určují čas aktivity i relaxace

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat


Každý organismus se při svém fungování řídí určitými zákonitostmi. Pokud porozumíte biorytmu svého těla a budete respektovat orgánové hodiny, budete se cítit mnohem lépe, zlepší se vaše zdraví a budete výkonnější.

Základem biorytmu je střídání tmy a světla. V čase bdění je náš organismus aktivní, v době spánku se nachází v útlumu. Biorytmus orgánů znali již lidé ve staré Číně a uměli ho využívat ve svém denním životě. Biorytmy a orgány v těle propojovali s životem v přírodě, s astronomií a astrologií.

Cirkadiánní rytmus navíc řídí i tvorbu různých hormonů, zodpovídá za teplotu těla i tlak, ovlivňuje náladu a může být příčinou toho, že máme nebo nemáme chuť vykonávat určité činnosti a také toho, jak aktivní jsou naše vnitřní orgány. Na každou změnu reagují i naše orgánové hodiny. Příkladem změny může být střídání času. Letní čas biologickým hodinám mnohých jedinců způsobuje určité problémy, se kterými se vyrovnávají delší dobu.


Biologické hodiny jako orgánové hodiny těla

Víte, jak dlouho každý den pracují orgány v těle nejefektivněji? Jde přibližně o pouhé dvě hodiny. Jestliže jsou hodiny orgánů narušeny, například onemocněním, příznaky tohoto oslabení se projeví právě v čase vysoké efektivity. Například pokud máte oslabená játra, příznaky budou zjevné mezi půlnocí a ránem, kdy jsou játra nejaktivnější.

Biologické rytmy jsou příčinou toho, že nemoci mají u každého člověka odlišný průběh. Proto je důležité vědět, jaký denní biorytmus člověk má, aby nedocházelo k zatěžování orgánů v čas, který potřebují k zotavení. Pokud člověk zná biologické hodiny orgánů, může využít k náročné práci právě tu dobu, kdy jsou patřičné orgány nejaktivnější.


Jak vypadá biorytmus těla

Biorytmus

Jaký je můj biorytmus? Odpověď na tuto otázku zjistíte pozorováním, ovšem obecně lze stanovit průměrné hodnoty činností jednotlivých orgánů. Většinou se jedná o dvouhodinové intervaly, záleží také na uložení orgánů v těle. Podívejme se na aktivitu jednotlivých orgánů.


Kdy pracují játra nejefektivněji

Játra jsou nejaktivnější mezi jednou a třetí hodinou ranní. V této době zpracovávají tuky obsažené v krvi a starají se o vyloučení toxických látek. Mozek dostává minimální množství kyslíku, činnost dalších orgánů je nízká. Proto by v této době neměl člověk provozovat aktivity náročné na pozornost. Zatížení v této době může znamenat přetížená játra. Příznaky jsou hlavně trávicí potíže, bolesti kostí a hlavy, malátnost a zatuhlost. Játra jsou propojena se žlučníkem, proto je ovlivňují i žlučníkové obtíže.


Nad ránem jsou v činnosti plíce

Mezi třetí a pátou hodinou se činí plíce, proto se při onemocnění dýchacích cest nebo astmatu můžeme v této době budit. Podobně se probouzejí i kuřáci. Dochází k pocitům strachu, úzkosti někdy i depresím. Po čtvrté hodině se více tvoří melatonin, srdce zpomaluje a klesne krevní tlak.

Proto je důležitý kvalitní spánek. Co pro něj můžete udělat? Pomozte orgánům v práci i odpočinku pořízením kvalitní postele a odpovídající matrace. K vaší pohodě napomůže i správně vybraný polštář a pohodlné a příjemné lůžkoviny.


Tlusté střevo potřebuje svůj čas

Pokud vstáváte mezi pátou a sedmou hodinou, nechte dostatek času střevům. Důležité je hodně pít, ne však ledové nápoje. Rána by měla probíhat v klidu a pohodě, bez stresů. Vhodné je ranní cvičení a ideální je také návyk na vyprazdňování právě v této době. S blížící se sedmou hodinou dochází ke zrychlení pulzu a zvýšenému vylučování různých hormonů.


Žaludek volá po snídani

Po sedmé hodině přebírá aktivitu žaludek. Proto je vhodný čas na snídani do devíti hodin. Tělo má po ránu rádo teplo, to napomáhá práci trávicích orgánů. Je to také nejvhodnější doba nejen na přísun živin, ale také minerálů a vitamínů. Volte k snídani takové potraviny, které trávicí proces podpoří a dodají energii na celý den. Na snídani vyzkoušejte třeba rýžovou kaši pro dobrý start dne.


Mezi devátou a jedenáctou je doba vhodná pro učení

V tomto čase nejaktivněji pracují slezina a slinivka. Tělo dokáže rychle zpracovat cukry, člověk má vysokou aktivitu a je schopen maximálních duševních výkonů. Proto je tato doba nejvhodnější také pro učení. Není však vhodná přílišná fyzická zátěž, pokud pociťujete vnitřní horkost a únavu, s fyzickou aktivitou přestaňte. Tlak se zvyšuje, mysl i tělo jsou na svém vrcholu. Do této doby byste měli směřovat nejdůležitější kroky a rozhodování.


Srdce je nejaktivnější kolem poledne

Nejvyšší činnost srdce probíhá od jedenácté do jedné hodiny odpoledne. Vyhněte se velké zátěži v podobě přehnaného množství jídla, dopřejte si procházku nebo zdřímnutí. Tělo i mysl mají mírný útlum, potřebují lehký odpočinek.


Trávení a tenké střevo

Od jedné hodiny odpoledne do tří hodin přichází čas pro činnost tenkého střeva. Potrava se tráví, nastává útlum a klesá soustředění. Člověku se nechce být aktivní, klesá i citlivost. V této době lidé obvykle dělají chyby.


Od tří hodin odpoledne probíhá detoxikace

Od tří do pěti hodin odpoledne je aktivní močový měchýř, tedy vylučovací orgány. Je to také doba detoxikace. Důležitý je pitný režim, ideální je pouhá voda nebo bylinkové čaje. Ideální je v této době sportovat a kolem čtvrté hodiny přijímat vitamíny a minerály. Zvyšuje se i činnost imunitního systému. Organismus se připravuje na přijetí další porce jídla.


Kdy si dávat pozor hlavně na ledviny

Pokud chcete sportovat nebo provozovat jinou fyzickou aktivitu, je vhodná doba právě od páté do sedmé odpoledne. Tento čas patří ledvinám, proto je šetřete. Nepijte alkohol, nekonzumujte tuky a cukry a vyhněte se stresu i chladu. Po šesté hodině se naposledy najezte, nepijte kávu a nekonzumujte sladká jídla. Tělo se začíná dostávat do fáze klidu, snižuje se jeho tělesná teplota a fyzická aktivita.


Vysoká pozornost, ale také přecitlivělost

Od sedmé hodiny do deváté večerní se člověk sice dokáže vyvinout maximální pozornost, ale je tak přecitlivělý, podrážděný a nervózní, mívá také bolesti hlavy. Přichází také fyzická únava, stoupá krevní tlak.


Tělo se připravuje na spaní

postel z masivuOd deváté hodiny večer přichází oblíbená doba studentů, kdy kvalitně pracují mozkové buňky dlouhodobé paměti. Zvyšuje se také paměťová kapacita, psychika je stabilnější. Až do jedenácté hodiny večerní se tělo připravuje na odpočinek, žaludek přestává intenzivně pracovat, proto je vhodné v této době již nejíst. Po desáté večerní hodině přichází nejhlubší spánek, kdy dochází ke střídání jednotlivých fází spánku, NREM nebo REM fázi.  Při kvalitním spánku se obnovují buňky, a tělo produkuje růstové hormony. To je důležité zvláště u dětí. Pokud dítě nechce spát, zkuste usínání v objetí, které dítěti dodá pocit bezpečí a klidu. Pokud máte problémy s usínáním také vy, nezapomeňte před spaním dodržovat tzv. spánkovou hygienu:

  • Ticho a klid - mějte v ložnici ticho a klid.
  • Teplota - přes spaním si vyvětrejte, ideální teplota pro spánek je okolo 18 °C
  • Tma - mějte ložnici co nejvíce zatemněnou
  • Pohodlí - výběr postele a výběr matrace nikdy nepodceňujte, spánkem trávíme zhruba celou třetinu svého života  


Pozor na žlučník

Doba nejefektivnější činnosti žlučníku začíná kolem jedenácté a končí přibližně v jednu hodinu v noci. Pokud jste se před spaním najedli, žlučník se vám postará o nekvalitní spánek. Kolem půlnoci již tělo nevytváří hormon zodpovědný za zmírnění bolesti. Proto v této době dochází ke zhoršení bolestí nebo dokonce k bolestivým záchvatům.


Poslouchejte své tělo

Pokud máte v noci nebo v průběhu dne potíže, soustřeďte se na čas a na orgán, který v té době pracuje. Pozorujte své tělo a zjišťujte jeho potřeby a biologický rytmus. Zjišťujte své hranice a dobu, kdy jste nejvíce výkonní. Nemoci berte jako výzvu těla, a upravte svůj režim tak, abyste byli stále v dokonalém fyzickém stavu.Nejnovější články v kategorii: Co by vás mohlo zajímat

Lucidní snění - dobrodružství ve spánku, které musíte zažít

Lucidní snění - dobrodružství ve spánku, které musíte zažít

Kategorie: Výběr matrace

Zaujala vás problematika snů a snění? Pak vás určitě bude zajímat, co je to lucidní snění. Jde totiž o velmi zvláštní jev, který umožňuje prožívat vědomé snění.

Číst více
Jaká matrace uleví při kyfóze?

Jaká matrace uleví při kyfóze?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Zdraví zad a páteře je nesmírně důležité, a přesto je často podceňujeme do doby, než se nás dotkne nějaký problém.
Číst více

Minimalismus v domácnosti - jak na to?

Minimalismus v domácnosti - jak na to?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Minimalismus je v dnešní době velký hit. Jaká jsou pravidla minimalismu a jak si  v tomto duchu uspořádat domácnost, aby byla útulná a zároveň jednoduchá?

Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů z našeho vlastního skladu
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u vybraných produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie