Jak vybrat kvalitní postel

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat


Zdravý spánek vyžaduje nejen vhodnou matraci, ale také postel. Její výběr záleží na tom, komu bude sloužit – jinak vypadá postel pro jednoho, manželská postel nebo postel pro miminko. Výrazně lišit se budou také bytelné postele pro každodenní spaní a postele jednoduché konstrukce, určené pro přespání hostů.

Důležitá je i správná velikost postele, rozměry postelí mohou být velmi různé. Vybírat lze také podle materiálů, nabídka je široká, svůj typ postele si najde každý zájemce. K tomu, jak vybrat postel, budete potřebovat vědět, jak vybrat rošt do postele a jak koupit matraci.

Obsah:

Masivní postel

Čím začít při výběru postele?

Chcete-li zakoupit kvalitní postele, zvažte, komu bude postel určena. Nejmladší děti by měly mít postýlku splňující ergonomické požadavky, postel musí být plně funkční a samozřejmě bezpečná. Dodržíte-li pravidla, jak vybrat dětskou postel, může tento kus nábytku využívat dítě až do doby školní docházky. Školní a teenagerský věk vyžaduje postel jako pro dospělé.

Postele pro teenagery mají určitá specifika. Měla by to být  bytelná postel dostatečné velikosti. Může jít o nižší typy postelí, které jsou u této věkové skupiny velmi oblíbené. Naopak senioři uvítají vysoké postele, doplněné vyšší matrací a případně polohovacím roštem. Výška postele jim umožní pohodlné vstávání. 

Aby vám postel vydržela dlouhou dobu

Počítáte-li s tím, že vám nová postel bude sloužit dlouhou dobu, určitě na ní nešetřete. Kvalitní a pevná postel je základem zdravého spánku, který vám přinese odpočinek a energii do dalšího dne.

Nejlepší postele nejsou levné, ale vynaložené finance dostanete zpět v podobě dlouhé životnosti postele a ve vašem komfortu. Jedině takové postele se hodí pro každodenní spánek. Zvolíte-li některou z levných postelí, musíte počítat s méně kvalitním materiálem a nižší mírou pohodlí. Také nevydrží tak dlouho, jsou určeny především pro příležitostné přespání nebo jako postele pro návštěvy. 

Materiál postele je důležitý

Chystáte se koupit postel? Pak si zjistěte více o materiálech, ze kterých se postele vyrábějí. Každý z těchto materiálů přináší určité výhody, ale může mít i nějaké zápory. Dřevo, lamino, kov, potahované postele – z těchto variant můžete vybírat. Klasikou jsou dřevěné postele. Tento materiál vyniká pevností, dlouhou životností a je zdravotně nezávadný. Pokud zvolíte postel z masivu a tvrdého dřeva, může sloužit velice dlouho. Záleží také na kvalitní výrobě a na tom, zda budete postupovat podle návodu, jak postavit postel. Pokud si na sestavení netroufnete sami, pomohou vám odborníci. Odborný prodejce vám může pomoci s výběrem. V nabídce je i postel manželská, postel lůžko a půl či prodloužené postele.

Dřevěné postele

Postele se vyrábějí jak z měkkého, tak z tvrdého dřeva. Velkou výhodou postelí z měkkého dřeva je jejich cenová dostupnost, navíc mají viditelnou kresbu dřeva. Nejčastěji jsou využívány jako dětské postele, popřípadě jako jednolůžka nebo manželské postele s úložným prostorem pro krátkodobé pobyty a přespání. Protože jsou měkké, potřebují častější údržbu a úpravu pevným lakem, který ochrání jejich povrch.

Postele z tvrdého dřeva jsou stabilní a vyznačují se vysokou pevností. Minimálně se opotřebovávají a mají odolné spoje. Jejich životnost je delší a nevadí jim ani střídání teplot a vlhkosti.  Postele mohou být vyrobeny z rostlého dřeva nebo z dřeva, které se vyrobí spojením více kousků dřeva.

Laminové postele

Lamino je dalším oblíbeným materiálem. Jde o dřevotřísku laminovanou fólií, která může mít různé vzory. Předností postelí z lamina je nenáročná údržba, velká variabilita vzorů a přijatelná cena. Trvanlivost je však nižší a postele nejsou tak stabilní. Proto je vhodné vybrat postele ze silnějšího lamina. Rohové spoje mají být pevné, střed a bočnice dostatečně silné. Pozor na fólii, ta musí být pevná, nesmí se jednat pouze o papírovou napodobeninu, kterou poničí i vlhkost při údržbě.

Postele z kovu

Kované postel vyrábějí kováři z kombinace masivního železa a dřeva. Tyto postele jsou originální a jejich majitel může mít pocit jedinečnosti. Navíc mají vynikající pevnost a stabilitu. Je potřeba dávat pozor na výšku, zvláště musí být manželská postel vysoká tak, aby bočnice měly více než 10 cm. Také spoje musí být dostatečně pevné. Na rozdíl od nich se kovové postele zhotovují z trubek a plechu. Postel jsou pak lehčí a lze s nimi snadno manipulovat. To oceníte, pokud se přesunuje manželská postel s matrací a roštem nebo jiná velká postel. Zde je důležité dbát na výběr pevného materiálu, dobrou volbou je kombinace kovu a dřeva.

Postele s čalouněním

čalouněná postelVelkou variabilitu nabízejí také čalouněné postele, jejichž konstrukce a čelo jsou potažené jiným materiálem, například koženkou nebo textilem. V tomto druhu postelí bývá obrovský výběr, nabízeny jsou nejrůznější rozměry postele, velikosti i provedení čela, otevírání, tvar lehací plochy. Velmi oblíbená v této kategorii je manželská postel s úložným prostorem, což však může snižovat vzdušnost lůžka. Proto je často volena vysoká manželská postel. Potahový materiál nabízí rozličné vzory. Základny postelí jsou většinou z lamina, zde je údržba bez problémů.

Velikosti postelí si můžete vybrat

Rozměr postele si nejčastěji vybíráme podle toho, do jaké velikosti prostoru budeme postel umisťovat. Okolo postele by měl být vždy volný prostor. Určující je i výška a váha osob, které budou na posteli spát, a také potřeba úložného prostoru. Jednolůžka mívají rozměr o minimální šířce 90 cm (matrace pak nejčastěji 90x200cm), pohodlnější jsou postele 120x200cm (s matracemi 120x200cm).

Jinou velikost má manželská postel, rozměry se pohybují od 180 do 200 cm šířky (pro matrace 180x200 a 200x200cm). Pokud máte problém s prostorem, je řešením manželská postel o šířce 160 cm (pro matrace 160x200cm). Měří se vždy spací plocha, ne rám postele. Délka postele se vybírá podle nejvyššího uživatele. K jeho výšce je potřeba připočítat ještě čtvrt metru. Jakou velikost postele tedy zvolit? Obvyklá je délka 200 cm, délka prodloužená může být 210 či 220 cm. Spací plocha postele by měla být ve výšce kolem půl metru nad zemí, u starších osob může být i vyšší. Počítejte také s výškou roštu a matrace. Nejnovější články v kategorii: Co by vás mohlo zajímat

Jaká matrace uleví při kyfóze?

Jaká matrace uleví při kyfóze?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Zdraví zad a páteře je nesmírně důležité, a přesto je často podceňujeme do doby, než se nás dotkne nějaký problém.
Číst více
Minimalismus v domácnosti - jak na to?

Minimalismus v domácnosti - jak na to?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Minimalismus je v dnešní době velký hit. Jaká jsou pravidla minimalismu a jak si  v tomto duchu uspořádat domácnost, aby byla útulná a zároveň jednoduchá?

Číst více

Vyberte si správný polštář pro spaní na boku

Vyberte si správný polštář pro spaní na boku

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Spánek je důležitý pro celkové zdraví a pohodu, a volba správného polštáře zde hraje zásadní roli, zvláště pokud dáváte přednost spánku na boku. 

Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů skladem
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u většiny produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie