Jak vybrat rošt do postele?

Kategorie: Výběr roštu


Uvažujete o zakoupení nové postele nebo matrace? Pak určitě nezapomeňte na kvalitní postelový rošt. Pevné překližkové desky nebo tzv. drátěnky jsou již minulostí.

S vhodně zvoleným roštem vám nehrozí nízká prodyšnost, vznik plísní ani velmi rychlé proležení nové matrace. Proč je právě rošt na postel tak důležitý? Rošty do postele udržují správnou polohu těla při spánku, odpařují vlhkost, zajišťují důkladnou ventilaci a prodlouží životnost matrace.

Jak vybrat rošt do postele? Řiďte se podle typu zpracování, rozměrů vaší postele a dopřejte si různé možnosti polohování.

Obsah:

Je výběr roštu skutečně tak důležitý?

Jednoznačně ano. Kvalita vašeho lůžka stojí na výběru roštu a matrace. Ani ta nejluxusnější postel vám nezaručí kvalitní spánek, pokud nejsou její součástí kvalitní rošt a matrace. Správný rošt prodlužuje životnost matrace a zlepšuje ergonomické vlastnosti lůžka.

Rošt spolu s matrací zabezpečují správnou fyziologickou podporu těla při spánku, uvolňují klouby a obratle. Výrazně přispívá ke zlepšení prodyšnosti a udržení suchého klimatu matrace. Matrace není tak tlakově namáhána, vytváří menší protitlak a lépe reaguje na polohu těla. Správný výběr roštu je tak jedním z nejdůležitějších kroků při výběru postele.

Jaký je váš zdravotní stav a jak spíte?

Chcete, aby vám postel s matrací a roštem dlouho a dobře sloužily? Pak při výběru a nákupu vezměte v úvahu také zdravotní stav a návyky toho, kdo bude postel s roštem a matrací používat.

Jak vybrat rošt do postele pro konkrétní osobu? Člověku nižšího věku postačí pevný rošt do postele, většinou jde o laťkovy pevný rošt. Pevný rošt nelze polohovat. Starší člověk ale ocení více pohodlí, které mu poskytne postel s roštem z lamel.

Polohovatelný rošt nabízí nastavení různých poloh, je možné nastavit i tvrdost a poskytnout více opory v bederní části zad. To umožňují právě lamely do roštu.

Pokud někoho trápí bolesti zad, může zvolit elektrickou motorovou variantu roštu, který se nastaví pomocí ovladače.

A jaký rošt do postele, jste-li vášnivý čtenáři, kteří si před spaním ještě přečtou pár stránek, nebo sledujete z postele televizi či v posteli snídáte? Pak vám bude skvěle vyhovovat právě postel s polohovacím roštem, který vám umožní zvednout horní část těla nebo hlavu.

Druh matrace je důležitý

Určitě si jako jednu z prvních položte otázku, k jakému druhu matrace budete rošt potřebovat. Ideální je, máte-li možnost vybrat současně rošt i matraci. Pokud pořizujete rošt k matraci, kterou již vlastníte, budete mít menší výběr. Určité matrace vyžadují konkrétní typ roštu a druhy roštů zas určitý typ matrace.

Jaké postelové rošty a matrace můžete kombinovat?

Co můžete očekávat u lamelových roštů

polohovatelný lamelový roštStále nevíte, jak vybrat rošt na postel? Pak začněte u postelových roštů, které mají odpružené lamely. Ty mohou být z umělé hmoty nebo ze dřeva. Dřevěné rošty do postele se dělají z bříz nebo buku. Lamelové rošty jsou pružné, takže váhu uživatele rovnoměrně rozloží. Matrace tak má delší životnost a neprohne se. Tyto rošty také zaručují vysokou prodyšnost.

Většina roštů má 28 lamel, ale čím je lamel více, tím je rošt odolnější. Nabízejí se i rošty s větším počtem lamel, například 42. Lamely jsou uchyceny v pouzdrech připevněných k rámu. Ta bývají pevná nebo výkyvná, výkyvná pouzdra jsou dražší. Podle zatížení matrace se lamely natáčejí a kopírují tvar těla. Ideální volbou jsou lamely s pouzdry nad úrovní rámu, které okamžitě reagují na každou změnu polohy.

Další vychytávkou u lamelových roštů je foliování lamel. Lamely pokryté fólií mnohem méně zadrhávají matrace, nevstřebávají vlhkost a neulpívá na nich prach.

Anatomické členění

Většina našich lamelových roštů je anatomicky členěna na několik zón, které reagují na konkrétní část těla - hlava, ramena, kyčle, nohy. V oblasti ramen bývají lamely změkčeny vrtáním děr (viz obrázek) pro snížení tlaku při spánku na boku. Anatomické členění může být 3 - zónové, 5 - zónové nebo až 7 - zónové. Dosahuje se kromě navrtání použitím různě tuhých úchytných pouzder na lamely a použitím zdvojených lamel v bederní oblasti.

Individuální nastavení tuhosti

Lamelové rošty disponují možností nastavení tuhosti pružení podle hmotnosti uživatele, čímž vy sami rozhodujete o výsledné tuhosti roštu. Posuvné objímky na zdvojených lamelách buď lamelu uvolní nebo zpevní.

Středový popruh u některých roštů zlepšuje stabilitu a nosnost roštu. Omezuje zlomení lamely při nárazovém zatížení.

Laťkové rošty pro tužší spanípolohovatelný laťkový rošt

Laťové rošty představují klasiku ve výrobě roštů. Vyrábějí se z masivního dřeva. Na rozdíl od lamelových roštů jsou laťové rošty nepružné, ani je nelze individuálně nastavovat.

Dnes se na ně často hledí jako na přežitek a nemoderní výběr. Ale zapomíná se, že laťový rošt je díky své tuhosti ideální pro zdravý spánek dětí a teenagerů. V období vývoje a růstu dětí je volba tužšího lůžka klíčová pro správné tvarování jejich páteře.

Hodí se pod pružinové nebo tuhé pěnové matrace. Jsou dostatečně prodyšné, aby pod nimi nevznikaly plísně. Důležitá je správná vzdálenost mezi latěmi, maximální rozsah je 6 cm. Pokud by mezera byla širší, matrace by se deformovala. Zmenšení mezer je způsobem, jak zpevnit rošt do postele.

Třeba pamatovat, že spánek na matraci, pod kterým je laťový rošt, bude díky pevným latím pocitově tvrdší. Laťový rošt je tak ideální volbou pro milovníky tužšího spaní. 

V naší nabídce najdete ekonomické verze laťových roštů bez rámu, ale také polohovatelné,  vyklápěcí, či motorové s dálkovým ovládáním.

Pokud hledáte odolný rošt, který snese vysoké zatížení nad 180 kg, laťový rošt by měl být vaší první volbou. V naší nabídce najdete rošt s nosností až 220 kg.

Výklopné rošty

Pokud počítáte každý centimetr čtvereční v ložnici, máme pro vás řešení! 

Nedostatek úložného prostoru vyřeší praktické rošty s výklopem. V naší nabídce najdete  lamelové i laťové rošty s nožním a bočním výklopem, díky kterým získáte úložný prostor navíc.

Rošty s vyklápěním do boku umožní snadný přístup do úložného prostoru pod celým lůžkem. Přemýšlíte, jak poznat, jestli se jedná o pravý nebo levý rošt? Přečtěte si článek Jak správně určit pravý nebo levý postelový rošt

Polohovatelné rošty

Polohovací rošty bývaly znakem nedostupného luxusu. Dnes si však může pohodlí a výhody těchto roštů dopřát každý!

Objevte nový rozměr vaší ložnice. Proměňte své lůžko díky polohovacímu roštu na pohodlný čtenářský koutek. Sledujte oblíbené programy přímo z postele. Ulevte svému tělu během nemoci, při rýmě a nachlazení. Možnost zvednutí nožní části pomůže vašim unaveným nohám a zlepší se vám krevní oběh.

Ručně polohovatelné rošty

Tyto rošty jsou vybaveny možností ručního (manuálního) polohování pomocí textilních úchytů  v oblasti hlavy, zad a nohou. Levnější varianty umožňují pouze polohování hlavy, avšak úleva během rýmy je k nezaplacení. V naší nabídce naleznete i kombinace polohovatelných a výklopných roštů.

Motorové rošty

Motorové rošty tvoří jedinečnou kategorii polohovatelných roštů. Představují dostupné pohodlí, které můžete ovládat kabelovým nebo bezkabelovým ovládáním. Nabízíme je v lamelovém i laťovém provedení.

Luxusnější modely nabízejí až 16 poloh pro relaxaci s přídavnou paměťovou funkcí Memory.  Pro aktivní lidi, sportovce, manažery a všechny, kteří se chtějí zregenerovat po náročném dni a dopřát si komfortní odpočinek, je zde model s masážním setem v oblasti nohou a zad. Vyšperkované modely nabízejí i přístup do úložného prostoru pod lůžkem.

Segmentové rošty nabízejí největší pohodlí

Tento typ segmentových roštů můžete najít pod různými názvy, ale vždy se jedná o rošty, které jsou složeny z většího množství různých dílů. Ty jsou pevně spojeny. Jedná se o luxusní rošt, se kterým si budete užívat komfortu a výborně řešené je i jeho odvětráSegmentový roštvání.

Můžete na něj umístit jakoukoli matraci, ideálně rozloží váhu těla a má vysokou nosnost.

Lze upravovat i tuhost lůžka, na výběr jsou dva stupně. Rošt je opatřen přídavnou lištou, která matraci podepře po celé ploše. Nedeformují se tak okraje a životnost matrace je delší.

Na dřevěném rámu je umístěna fólie, která chrání rošt před vlhkostí. Rošt je o něco užší a kratší než uvedený rozměr. Jak přidělat rošt k posteli vám přesně řekne návod, který výrobci přikládají.

V naší nabídce najdete segmentový pevný, ručně polohovatelný a motorový rošt.

Jak správně nastavit rošt postele

Velkou výhodou lamelových roštů je možnost polohování.

Jak nastavit rošt postele pro různé polohy?

  • Pokud má člověk problémy s prokrvením nohou, křečovými žilami a podobně, je vhodné zvednutí v oblasti nohou. Krev a lymfa snadněji odtéká a srdci se lépe pracuje. Uleví se i bederní páteři, prokrví se břišní dutina a zlepší se trávení.
  • Pokud budete v posteli vzhůru a věnovat se relaxačním činnostem, zvedněte horní část roštu. Nenamáhá se tak krční páteř, nebude pak bolet a nezablokuje se.
  • Chcete-li relaxovat vsedě, zvedněte horní i spodní část roštu.

Rozměry a nosnost roštů

Rošt musí mít stejnou délku jako je velikost postele. Počítá se s určitým zmenšením, aby rošt do postele přesně zapadl. Základní velikost je tedy 200x90 cm, maximální šířka je 140 cm.

Větší postele pak potřebují dva rošty. Do nestandardní postele budete muset pořídit atypický rošt, vyrobený na míru. Většina roštů disponuje nosností od 80 do 160 kg. Vždy je nutné ponechat si rezervu. Nosnost je ovlivněna šířkou a tloušťkou lamel, jejich počtem a vzdáleností mezi nimi. Pozor i na nosnost postele – musíte vždy vzít v úvahu nejen vaši váhu, ale i váhu roštu. To platí zvláště u roštů motorových.

Vysokoodolné rošty

Speciální kategorií jsou rošty s vysokou nosností. Z nabídky lamelových roštů s nosností až do 180 kg dáváme do pozornosti rošty se sklenými vlákny Fiberglass. Tyto unikátní rošty mají jedinečné vlastnosti. Vynikají vysokou odolností a výbornou pružností.

Pokud hledáte laťový rošt s vysokým nárokem na zatížení, určitě si vyberete z naší nabídky vysokoodolných roštů, kam patří i laťový rošt MAXIMUS s nosností až 220 kg. V naší nabídce ho naleznete i jako variantu s nožním výklopem pro získání úložného prostoru pod lůžkem.

O postelové rošty je potřeba pečovat

U roštů i postelí se počítá s tím, že svému majiteli budu sloužit dlouhou dobu. Proto je potřeba provádět pravidelnou údržbu. Minimálně dvakrát do roka je nutno otřít všechny díly roštu vlhkým hadříkem a usušit. Pokud máte polohovací rošt, naolejujte je. Pod postelí i roštem by měl proudit vzduch. Prostředí, ve kterém stojí postel, a tedy i rošt, by mělo být suché. Pak bude rošt podporovat zdravý a kvalitní spánek svého majitele.Nejnovější články v kategorii: Výběr roštu

Jak správně určit pravý nebo levý rošt

Jak správně určit pravý nebo levý rošt

Kategorie: Výběr roštu

Nedostatek úložného prostoru v ložnici řeší praktické postelné rošty s výklopem. Nejčastější otázkou zákazníků je, jak správně určit, zda potřebuji rošt s pravým nebo levým provedením výklopu.
Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů z našeho vlastního skladu
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u vybraných produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie