► DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 7 000 Kč!

► DOPRAVA ZDARMA při platbě předem pro značky Tropico a Ahorn! Víc o dopravě tu.

Víc o termínech dodání.


Jak vybrat rošt do postele?

Kategorie: Výběr roštu


Uvažujete o zakoupení nové postele nebo matrace? Pak určitě nezapomeňte na kvalitní postelový rošt. Pevné překližkové desky nebo tzv. drátěnky jsou již minulostí.

S vhodně zvoleným roštem vám nehrozí nízká prodyšnost, vznik plísní ani velmi rychlé proležení nové matrace. Proč je právě rošt na postel tak důležitý? Rošty do postele udržují správnou polohu těla při spánku, odpařují vlhkost, zajišťují důkladnou ventilaci a prodlouží životnost matrace.

Jak vybrat rošt do postele? Řiďte se podle typu zpracování, rozměrů vaší postele a dopřejte si různé možnosti polohování.

Obsah:

Druh matrace je důležitý

Určitě si jako jednu z prvních položte otázku, k jakému druhu matrace budete rošt potřebovat. Ideální je, máte-li možnost vybrat současně rošt i matraci. Pokud pořizujete rošt k matraci, kterou již vlastníte, budete mít menší výběr. Určité matrace vyžadují konkrétní typ roštu a druhy roštů zas určitý typ matrace.

Jaké postelové rošty a matrace můžete kombinovat?

Jaký je váš zdravotní stav a jak spíte?

Chcete, aby vám postel s matrací a roštem dlouho a dobře sloužily? Pak při výběru a nákupu vezměte v úvahu také zdravotní stav a návyky toho, kdo bude postel s roštem a matrací používat.

Jak vybrat rošt do postele pro konkrétní osobu? Člověku nižšího věku postačí pevný rošt do postele, většinou jde o laťkovy pevný rošt. Pevný rošt nelze polohovat. Starší člověk ale ocení více pohodlí, které mu poskytne postel s roštem z lamel.

Polohovatelný rošt nabízí nastavení různých poloh, je možné nastavit i tvrdost a poskytnout více opory v bederní části zad. To umožňují právě lamely do roštu.

Pokud někoho trápí bolesti zad, může zvolit elektrickou motorovou variantu roštu, který se nastaví pomocí ovladače.

A jaký rošt do postele, jste-li vášnivý čtenáři, kteří si před spaním ještě přečtou pár stránek, nebo sledujete z postele televizi či v posteli snídáte? Pak vám bude skvěle vyhovovat právě postel s polohovacím roštem, který vám umožní zvednout horní část těla nebo hlavu.

Co můžete očekávat u lamelových roštů

polohovatelný lamelový roštStále nevíte, jak vybrat rošt na postel? Pak začněte u postelových roštů, které mají odpružené lamely. Ty mohou být z umělé hmoty nebo ze dřeva. Dřevěné rošty do postele se dělají z bříz nebo buku. Lamelové rošty jsou pružné, takže váhu uživatele rovnoměrně rozloží. Matrace tak má delší životnost a neprohne se. Tyto rošty také zaručují vysokou prodyšnost.

Většina roštů má 28 lamel, ale čím je lamel více, tím je rošt odolnější. Nabízejí se i rošty s větším počtem lamel, například 42. Lamely jsou uchyceny v pouzdrech připevněných k rámu. Ta bývají pevná nebo výkyvná, výkyvná pouzdra jsou dražší. Podle zatížení matrace se lamely natáčejí a kopírují tvar těla. Ideální volbou jsou lamely s pouzdry nad úrovní rámu, které okamžitě reagují na každou změnu polohy.

Laťkové rošty jsou levnější variantou

polohovatelný laťkový roštO něco levnější, než lamelové rošty, jsou rošty laťkové. Jde o dřevěný rošt do postele, vyrobený z břízy nebo smrku. Jednotlivé latě se většinou spojují popruhem. Hodí se pod pružinové nebo tuhé pěnové matrace. Jsou dostatečně prodyšné, aby pod nimi nevznikaly plísně. Důležitá je správná vzdálenost mezi latěmi, maximální rozsah je 6 cm. Pokud by mezera byla širší, matrace by se deformovala. Zmenšení mezer je způsobem, jak zpevnit rošt do postele.

Segmentové rošty nabízejí největší pohodlí

Tento typ segmentových roštů můžete najít pod různými názvy, ale vždy se jedná o rošty, které jsou složeny z většího množství různých dílů. Ty jsou pevně spojeny. Jedná se o luxusní rošt, se kterým si budete užívat komfortu a výborně řešené je i jeho odvětráSegmentový roštvání.

Můžete na něj umístit jakoukoli matraci, ideálně rozloží váhu těla a má vysokou nosnost. Lze upravovat i tuhost lůžka, na výběr jsou dva stupně. Rošt je opatřen přídavnou lištou, která matraci podepře po celé ploše. Nedeformují se tak okraje a životnost matrace je delší. Na dřevěném rámu je umístěna fólie, která chrání rošt před vlhkostí. Rošt je o něco užší a kratší než uvedený rozměr. Jak přidělat rošt k posteli vám přesně řekne návod, který výrobci přikládají.

Jak správně nastavit rošt postele

Velkou výhodou lamelových roštů je možnost polohování.

Jak nastavit rošt postele pro různé polohy?

  • Pokud má člověk problémy s prokrvením nohou, křečovými žilami a podobně, je vhodné zvednutí v oblasti nohou. Krev a lymfa snadněji odtéká a srdci se lépe pracuje. Uleví se i bederní páteři, prokrví se břišní dutina a zlepší se trávení.
  • Pokud budete v posteli vzhůru a věnovat se relaxačním činnostem, zvedněte horní část roštu. Nenamáhá se tak krční páteř, nebude pak bolet a nezablokuje se.
  • Chcete-li relaxovat vsedě, zvedněte horní i spodní část roštu.

Přemýšlíte, jak poznat, jestli se jedná o pravý nebo levý rošt? Přečtěte si článek Jak správně určit pravý nebo levý postelový rošt

Rozměry a nosnost roštů

Rošt musí mít stejnou délku jako je velikost postele. Počítá se s určitým zmenšením, aby rošt do postele přesně zapadl. Základní velikost je tedy 200x90 cm, maximální šířka je 140 cm.

Větší postele pak potřebují dva rošty. Do nestandardní postele budete muset pořídit atypický rošt, vyrobený na míru. Většina roštů disponuje nosností od 80 do 160 kg. Vždy je nutné ponechat si rezervu. Nosnost je ovlivněna šířkou a tloušťkou lamel, jejich počtem a vzdáleností mezi nimi. Pozor i na nosnost postele – musíte vždy vzít v úvahu nejen vaši váhu, ale i váhu roštu. To platí zvláště u roštů motorových.

U lamelových roštů lze nastaviti tuhost, kdy v nejvíce namáhaných místech jsou lamely zdvojené a pouzdra jsou posuvná. Tak lze změnit tuhost roštu podle potřeby.

O postelové rošty je potřeba pečovat

U roštů i postelí se počítá s tím, že svému majiteli budu sloužit dlouhou dobu. Proto je potřeba provádět pravidelnou údržbu. Minimálně dvakrát do roka je nutno otřít všechny díly roštu vlhkým hadříkem a usušit. Pokud máte polohovací rošt, naolejujte je. Pod postelí i roštem by měl proudit vzduch. Prostředí, ve kterém stojí postel, a tedy i rošt, by mělo být suché. Pak bude rošt podporovat zdravý a kvalitní spánek svého majitele.Nejnovější články v kategorii: Výběr roštu

Správný výběr roštu je základ královského spaní

Správný výběr roštu je základ královského spaní

Kategorie: Výběr roštu

Tajemství dobrého spánku se neskrývá v luxusní posteli s nebesy, ale ve správné kombinaci roštu a matrace. Kvalitní rošt je základnou pro kvalitní matraci. Jejich správná kombinace vám zaručí královský spánek a odpočinek na každý den.

Číst více
Jak správně určit pravý nebo levý rošt

Jak správně určit pravý nebo levý rošt

Kategorie: Výběr roštu

Nedostatek úložného prostoru v ložnici řeší praktické postelné rošty s výklopem. Nejčastější otázkou zákazníků je, jak správně určit, zda potřebuji rošt s pravým nebo levým provedením výklopu.
Číst více