U množství produktů DOPRAVA ZDARMA. DOPRAVA ZDARMA automaticky při nákupu nad 7 000 Kč. Víc o dopravě a možnostech platby najdete zde.
TERMÍNY DODÁNÍ atypických rozměrů a zakázkové výroby matrací, postelových roštů a postelí se prodlužují o vánoční svátky a dovolené, t.j. o cca týden až dva podle výrobce.


Jak prodloužit životnost matrace

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat


Nešetřili jste při nákupu matrace a přáli byste si, aby vám vydržela co nejdéle? Pořiďte si i kvalitní postelový rošt. Pak věnujte matraci dostatek času, péče a také jí dopřejte pravidelnou údržbu.

Na správné ochraně a ošetření totiž závisí právě životnost matrace. Sice musíte počítat s tím, že ani ta nejkvalitnější matrace nevydrží navždy, takže ji budete muset vyměnit, ale každý rok navíc vám ušetří značné množství financí.

Víte, jaká je životnost matrace? Podle odborníků v této oblasti by se měla matrace měnit jednou za 7 let, především z důvodu hygieny. Jestliže se však o matraci nebudete starat, nevydrží vám ani tuto dobu. Jak se tedy máte o matraci starat, aby dobře sloužila co nejdéle?

Obsah:

Co vše matraci poškozuje

O většinu věcí, které člověk vlastní a které mají vyšší hodnotu, se majitel stará. Stály totiž nemalou částku, proto se ukládají do ochranných obalů, ošetřují se různými přípravky, čistí se, větrají a podobně.

I když je matrace nákladnou investicí, mnozí lidé na ní pouze mění lůžkoviny, prostěradlo a povlečení, maximálně je občas vyvětrají a vyluxují. A ke všemu postel s matrací občas využívají i k jinému účelu, než ke kterému by měla sloužit.  Pokud se chcete ve vaší ložnici opravdu dobře vyspat je taktéž důležitá čistota vzduchu. Mnohdy stačí pouze tzv. vyvětrat, ovšem pro opravdu to správné prostředí je ideální čistička vzduchu, která vám zajistí čistý vzduch i ve městě.

Životnost matraci rozhodně neprodlouží snídaně do postele, která je sice vítanou příležitostí, jak vydržet déle v posteli a pro někoho je nedílnou součástí života, matraci však ničí, i když třeba není vidět, že potřebuje vyčistit. A to není jediná věc, která dokáže zničit i tu nejkvalitnější matraci. Čemu je tedy potřeba se vyhnout?

Zlozvyky, které neprospívají ani matraci, ani jejímu majiteli

Jídlo v postelijídlo v posteli

Jak již bylo řečeno, pro matraci je pravým zlem jídlo v posteli – není to jen snídaně, ale i svačinky v pohodlí měkoučkého přitažlivého prostředí. Navíc jde o jasný důvod, jak déle vydržet v posteli a dobře si to zdůvodnit. Kromě toho, že z takového způsobu stravování se rychle přibírá na váze a mohou následovat potíže s trávením, vznikají i na matraci skvrny, které se těžko odstraňují. Když se pustíte do čištění matrace, dobře zvažte, jaké prostředky použijete. Příliš mnoho agresivní chemie může matraci zcela zničit.

Jednostranné zatěžování matrace

Dalším problémem může být to, jak na matraci ležíte. Pokud budete matraci zatěžovat pouze na stejných místech, brzy se proleží a zdeformuje. Tomu lze zabránit jednoduše, pravidelným otáčením. Řiďte se doporučením výrobce matrace, většina z nich navrhuje otáčet matraci alespoň dvakrát ročně. Čím více je matrace zatížená, tím častější otočení potřebuje.

Domácí mazlíčcizvíře v posteli

A co domácí zvířata? Někteří majitelé sdílejí svou postel se psem nebo kočkou, i když původně byli zásadně proti tomu, aby jejich mazlíčci směli místo do pelíšku k nim do postele. Se zvířátky však přijdou i nečistoty a také bakterie, které pak proniknou i do matrace. Pokud nedokážete zvířeti zamezit ve vstupu do postele, pořiďte si alespoň chránič matrace. Ten by měl být nepropustný, zamezí se tak největším škodám.

Prach s roztoči

Jako na všech věcech venku i v domácnosti najdete prach také na matraci. Jako nejjednodušší se jeví matraci vyluxovat, ovšem i vysávání a vyklepávání je potřeba provádět správným způsobem, hlavně s čistým vysavačem, jinak by hrozilo přenesení dalších nečistot a roztočů.

Matraci ničí i pot

Každý člověk se ve spánku potí. Je to zcela normální, ale pot, který stéká dolů, výrazně snižuje životnost matrací. Noční pocení se odstranit nedá, ale matraci můžete chránit podložkou, kterou budete prát. Vhodné jsou matracové chrániče, které se jednoduše upevní na matraci pomocí gumových popruhů v rozích nebo chrániče, které mají ze spodní strany tenčí PU nátěr (chránič matrace Top Care Tencel) a upevňují se na matraci jako klasické prostěradlo s gumou. Ideální je pořídit aspoň dva kusy pro výměnu při praní.

Jak udržovat a čistit matraci

Důležitá je pravidelnost péče. Ta ochrání nejen matraci, ale i postelový rošt. Vhodnější způsob čištění je suchá cesta, ale nejlepší je řídit se pokyny výrobce. Ty najdete na štítku matrace. To je důležité, protože každý typ matrace může vyžadovat jiné prostředky pro údržbu. Neliší se jen matrace podle životnosti, ale také materiálu. Pravidelná péče prodlouží životnost latexových matrací, pěnových matrací, matrací z paměťové pěny i všech dalších.

Pravidelně měňte lůžkoviny

výměna lůžkovinJak povlečení, tak prostěradlo by se měly měnit minimálně po 14 dnech, zvláště pokud trpíte přílišným pocením ve spánku. Vše včetně potahů na matraci nebo na postel perte při vyšších teplotách, pokud to dovoluje jejich výrobce. Pořiďte si náhradní potah na matraci nebo nepromokavý chránič matrace, což oceníte u malých dětí nebo nemocných. Ložnici, postel i matraci také pravidelně větrejte.

Zabraňte proležení

Velmi častým důvodem, proč se matrace předčasně zničí, je proležení. Přitom tomu lze lehce předejít, a to pravidelným otáčením při úklidu. Dobrým způsobem je i postavení matrace, ustálíte tak její náplň. Prodloužíte tím životnost matrací a roštů, které spaním neustále ve stejné poloze také trpí.

Matrace není místem pro dětské hry

Naučte děti, že si v posteli nemají hrát, a hlavně na matraci nesmí skákat. Tím se totiž může matrace nenapravitelně poškodit. Stejně tak matraci poničí hračky s ostrými hranami. Postel je jako místo dětských her velice přitažlivá, matraci však tento přístup rozhodně neprospívá.

Žádná matrace nevydrží navěky

I když se o matraci budete pečlivě starat, počítejte s tím, že ji jednou budete muset vyměnit. Jak poznáte, že přišel čas pořídit novou matraci? Vaše tělo to bude vědět jako první a dá vám signál. Tím je únava po probuzení, bolesti zad nebo za krkem.

Na matraci jsou viditelné proleženiny, kvůli kterým nespíte klidně a pohodlně, převalujete se a budíte. V takovém případě nadešel čas změny, výběru a nákupu nové matrace. Když jí pak poskytnete odpovídající péči, bude vám sloužit i mnohem déle, než zmiňovaných 7 let.Nejnovější články v kategorii: Co by vás mohlo zajímat

Jak se zbavit roztočů v ložnici?

Jak se zbavit roztočů v ložnici?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Máte roztoče v ložnici? Roztoči jsou příčinou alergických reakcí a dokonce i astmatu. Poradíme vám, jak se jich zbavit.
Číst více
22 tipů pro rychlé usínání a lepší spánek

22 tipů pro rychlé usínání a lepší spánek

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Trápí vás problémy se spánkem? Nemůžete večer usnout nebo se v noci často budíte? Vyzkoušejte některé naše tipy na lepší spánek.
Číst více

Tvrdá matrace není vhodná pro každého

Tvrdá matrace není vhodná pro každého

Kategorie: Výběr matrace

Kvalitní spánek je zárukou úspěšného dne. Co vše spánek ovlivňuje a co můžete udělat, abyste ve spánku skutečně načerpali potřebné množství sil?
Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů skladem
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u většiny produktů
15 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie