Jak efektivně vyčistit matraci

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat


Spánek zabírá značnou část našeho života, v posteli strávíme až třetinu denního času. Kvalitu spánku neovlivňuje jen kvalitní postel, ale hlavně matrace. I když se matraci snažíme všemožně ochraňovat, přesto se do ní postupem času dostanou nejrůznější nečistoty a může začít zapáchat.

Nejčastějšími zdroji nečistot jsou tělní tekutiny jako krev, moč, sliny, pot, prach, zbytky zvratků, roztoči apod. Někdy se na matraci octne i část jídla nebo nápojů. Není nutné hned měnit celou matraci, pomoci může správný způsob čištění. Chcete se dozvědět více o čištění matrací? Tento článek vám jistě napoví.

Obsah:

Prevence vám čištění matrace usnadní

Jako každá věc potřebuje i matrace správnou údržbu. Ta začíná již při výběru matrace. Určitě si zvolte takovou, která má potah matrace, a přikupte ještě matracový chránič.

Jak vyčistit potah na matraci? Potah je většinou možno vyprat v pračce a vy si tak ušetříte práci při obtížném čištění skvrn. Chránič matrace je současně podložkou, která kromě ochrany poskytuje i vyšší komfort spánku. Chránič se vybírá podle toho, komu je určena matrace, a také podle toho, zda má daná osoba nějaké zdravotní problémy. Vždy je jednodušší odstraňovat zápach moči, skvrny od krve a dalších tekutin, špínu a prach z potahu či chrániče, než ze samotné matrace. Přesto se někdy nepodaří matraci skvrn ušetřit, a na řadu přijde čištění.

čištění matrace

Jak správně postupovat při čištění matrace?

Ještě před samotným čištěním musíte sundat všechno, co je na matraci navlečeno nebo položeno. Polštářky, potahy, povlečení a prostěradla dejte do prádla na praní, potah matrace ihned vyperte podle doporučení výrobce. Nyní se můžete pustit do samotného čištění. Další postup, jak vyčistit matrace, je následující:

  • Jako první přijde na řadu vysavač. Pravidelné vysávání matrací by mělo být součástí běžného úklidu a výměny povlečení. Používejte speciální štětinovou hubici, která je určena právě pro vysávání tkanin. Postupujte od jednoho konce matrace k druhému, soustřeďte se na švy a záhyby. Začínejte na ložné ploše, pak pokračujte na boky a skončete na spodní straně matrace.
  • Věnujte se odstranění zápachů, především zápachu z potu, popřípadě moči.
  • Odstraňte skvrny, postupujte podle toho, o jakou skvrnu se jedná. Každý druh může vyžadovat speciální způsob čištění. Univerzální čištění jedlou sodou pomáhá zbavit matraci zápachu a osvěžit ji.
  • Na závěr matraci znovu důkladně vyluxujte.

Jak vyčistit skvrny na matraci? Zjistěte jejich původ a využijte osvědčené postupy – buď speciálními přípravky, nebo podle tzv. babských rad.

Zvolte metodu čištění matrace podle typu skvrny

Jak vyčistit fleky na matraci? Určitě se vyplatí čištění matrace okamžitě po nehodě. Na odolné nečistoty lze obecně použít jedlou sodu, peroxid vodíku, sůl a přípravek na nádobí. Největší problémy řeší lidé s tím, jak vyčistit skvrny od krve, jak odstranit žluté skvrny od potu, jak vyčistit matraci od moči, jak vyprat olej nebo jak vyprat plíseň. Projděte si jednotlivé možnosti a vyberte si tu, která se vám bude nejvíce hodit.

Jak vyčistit matraci od moči

Jednou z nejčastějších příčin výskytu skvrn na matraci je únik moči.

Jak vyčistit počůranou matraci? Není to vůbec jednoduché. Je potřeba obstarat jedlou sodu, peroxid vodíku a běžný přípravek na mytí nádobí. 2 polévkové lžíce se smíchají se 180 ml peroxidu a kapkou přípravku na nádobí a vzniklá směs se přenese na skvrnu. Místo se nechá bez dalších zásahů uschnout. Skvrna většinou zmizí, stačí pak vysát zbytek čisticí směsi.

Jestliže je skvrna odolná a beze zbytku nezmizela, je možno použít prášek na praní, který neobsahuje bělidlo, promíchat s vodou na pěnu a nechat působit alespoň 30 minut. Zbytky je pak potřeba odstranit. Namočte bílou látku do peroxidu a přikládejte, skvrna by neměla být viditelná.

Nevíte, jak odstranit zápach moči z matrace? Buď použijete pohlcovač pachu moči, nebo opět osvědčenou jedlou sodu. Tu nechte působit a pak ji vysajte.

Jak odstranit krev z matrace

Ideální je pustit se do čištění bez odkladu. Lze to provést více způsoby.

Základním prostředkem, jak odstranit krev z matrace, je použití studené vody. Čerstvou krvavou skvrnu lze odstranit poměrně lehko. Skvrna se namočí a pak pere. Pozor na teplotu vody, teplá voda způsobí sražení krve a ta pronikne hlouběji. Možností, jak odstranit zaschlou krev, je však mnohem méně.

Jak vyčistit zaschlou krev? Po namočení a přeprání ve studené vodě lze použít stejný postup a prostředky jako u skvrn od moči, tedy jedlou sodu, peroxid vodíku a prostředek na mytí nádobí. Jestliže i poté skvrna zůstává, můžete vyzkoušet některý z chemických čističů. Přemýšlíte o tom, jak vyprat krev? Nejdříve vyzkoušejte ruční čištění, potom vyperte látku ve speciálním přípravku.

Jak odstranit skvrny od potu

Je nutné uvědomit si, že lidské tělo v noci vypotí více než jeden litr potu. Lůžkoviny zachytí jen jeho část a zbytek se vsákne do matrace, kde tvoří skvrny a časem i páchne.

Na skvrny většinou stačí jedlá soda. Tou se skvrna posype a kartáčem zapracuje pod povrch. Poté se nechá působit alespoň hodinu, ideálně celý den. Následuje důkladné vyluxování. Ten samý postup zbaví matraci i pachu potu.

Pokud chcete, aby matrace také voněla, přidejte do sody kapku esenciálního oleje, oblíbená je například levandule, eukalyptus a podobně.

Jak vyčistit skvrny od zvratků a slin

káva v posteliJedním z velmi obtížně odstranitelných druhů skvrn jsou fleky od zvratků a slin. Velmi nepříjemný je i jejich zápach. Protože čisticím prostředkem bude čpavek, mělo by odstraňování probíhat v otevřeném prostoru.

Postup je následující: Místo se skvrnou nejdříve pořádně očistěte. Pak vezměte čistý bílý hadřík a namočte ho do čpavku. Otírejte skvrnu, vlhkost odsávejte a celou činnost několikrát zopakujte. Pak místo posypte jedlou sodou, nechte ji působit a nasát vlhkost. Současně odstraníte zápach. Na závěr vše vysajte vysavačem.

Jak odstranit plíseň na matraci

Jako všude v domě, kde je vyšší vlhkost, se plíseň může vyskytnout i na matraci. Zde pak vytvoří skvrny, které se dají buď vyprat s potahem, nebo odstranit pomocí dezinfekce. S tou pracujte opatrně, mohla by matraci poškodit.

Nejlepším řešením je dostatečné větrání, výběr vhodného roštu postele a samozřejmě patřičná opatření při výměně oken, zateplení domu nebo sušení prádla v místnosti, což bývají nejčastější příčiny vzniku plísní. Pamatujte na to, že většinu matrací nemůžete prát, toto je možné pouze u matrací molitanových.

Jak odstranit zaschlý olej

Velkým problémem mohou být olejové nebo mastné skvrny na matraci, zvláště když je necháte zaschnout a zežloutnout. Můžete použít průmyslové odstraňovače skvrn nebo běžné domácí prostředky, záleží na odolnosti skvrny. Doporučuje se pokus s prostředkem na nádobí, který se nanáší a čistí pomocí kartáčku. Poté se místo očistí horko vodou a octem, To se provádí opakovaně. Jestliže skvrna nezmizí, lze nanést například Savo na praní nebo jiný prostředek na rozpuštění oleje a mastnoty. Prostředek nechte alespoň půl hodiny působit, pak použít horkou vodu a opakovaně třít. Hadříkem vodu na závěr vysušit.

Čištění různých typů matrací

V každém případě je při čištění nutné dodržovat pokyny výrobců. Vybírejte vždy ten nejšetrnější způsob a pokud možno ekologický prostředek, vhodná je například jedlá soda nebo přípravky na mýdlové bázi. Po čištění určitě nechte matraci důkladně proschnout, ideálně na vzduchu.

Jak vyčistit molitanovou matraci

Molitanová matrace je jediná, kterou lze vyprat. To se provádí ručně a matrace se jemně vymačkává. Pohodlné je i využití vysavače pro mokré čištění. Počítejte však s tím, že matrace bude dlouhou dobu schnout. Často se u molitanové matrace řeší problém, jak vyčistit krev, zvláště jak vyprat zaschlou krev. Opatrnost je zde na místě, molitanová matrace nesnáší hrubší zacházení nebo agresivní prostředky. Vyberte některý z přírodních pracích prostředků a nezapomeňte začít pouze studenou vodou.

Jak vyčistit pěnovou matraci

U pěnových matrací se nejvíce osvědčilo použití octa a jedlé sody. Matraci je nutno nejdříve zbavit všech nečistot. Poté rozprašovačem naneste roztok z bílého octa a vody a nechte chvíli působit. Na vlhkou matraci pak nasypte jedlou sodu, která zbaví matraci nejen některých skvrn, ale i pachu. Suchou matraci znovu vyluxujte, musí být skutečně suchá, jinak by hrozil vznik plísní. Jedlá soda a ocet jsou i dobrým prostředkem, jak se zbavit skvrn od potu či jak vyčistit krev.

Jak vyčistit latexovou matraci

Latexovou matraci nejprve zbavte potahu. Připravte si vodu s ekologickým práškem a vytvořte pěnu. Čistým bílým hadříkem namočeným do mýdlového roztoku matraci otřete. Dalším hadříkem a čistou vodou matraci znovu omyjte. Pozor na plísně, nechte matraci pořádně vyschnout. Mýdlová voda je účinným pomocníkem, jak vyčistit počuranou matraci, což uvítají především rodiče malých dětí. Potah se navléká až na dokonale suchou matraci.

Jak vyčistit pružinovou matraci

Jedlá soda je ideálním prostředkem i pro čištění pružinové matrace. Sodou se posype celý povrch matrace zbavené nečistot, musí vytvořit rovnoměrnou vrstvu. Pak budete pracovat s kartáčkem a budete se snažit zapracovat co největší množství sody do materiálu matrace. Nechte sodu alespoň půl hodiny působit a potom použijte vysavač s nástavcem určeným pro údržbu čalounění.

Jak vyčistit přírodní nebo kokosovou matraci

Čištění matrací z přírodních materiálů nebo kokosu je nejnáročnější. Vadí jim vlhko, proto je po mokrém čištění nutno okamžitě odsát vodu. V opačném případě by materiál matrace nabobtnal a mohl by prasknout. Proto se používá speciální pěna, prášky nebo jako domácí prostředek vlhké piliny. Kokosové matrace je lépe svěřit do rukou odborníků, pro domácí čištění se používá vysavač s mokrým vysáváním a chemické čisticí přípravky.Nejnovější články v kategorii: Co by vás mohlo zajímat

Jaká matrace uleví při kyfóze?

Jaká matrace uleví při kyfóze?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Zdraví zad a páteře je nesmírně důležité, a přesto je často podceňujeme do doby, než se nás dotkne nějaký problém.
Číst více
Minimalismus v domácnosti - jak na to?

Minimalismus v domácnosti - jak na to?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Minimalismus je v dnešní době velký hit. Jaká jsou pravidla minimalismu a jak si  v tomto duchu uspořádat domácnost, aby byla útulná a zároveň jednoduchá?

Číst více

Vyberte si správný polštář pro spaní na boku

Vyberte si správný polštář pro spaní na boku

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Spánek je důležitý pro celkové zdraví a pohodu, a volba správného polštáře zde hraje zásadní roli, zvláště pokud dáváte přednost spánku na boku. 

Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů skladem
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u většiny produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie