► DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 7 000 Kč! / DOPRAVA ZDARMA při platbě předem u vybraných produktů! Víc o dopravě.
► Zakázkovou výrobu nelze urychlit. Prosím, sledujte dobu možného odeslání uvedenou u každého produktu. Děkujeme!

Jak vybrat tu nejlepší matraci

Kategorie: Výběr matrace


Chce to váš čas a rozhled

Jednoduchými, ale ne celkem obecně platnými pravidly, jsou rady na výběr matrace podle věku a pohlaví. Muži dávají přednost tvrdším matracím, ženy měkčím, co je dáno odlišnou stavbou těla. Pro děti je vhodná raději tužší jak měkká pro správný vývin. U mladých lidí už se to různí. 

Starší lidé se často řídí tím, na co jsou zvyklí, nemají už tolik energie na zjišťování detailů. Právě tu se oplatí zvážit, jestli by pro klouby nebyla vhodnější matrace s paměťovou pěnou nebo střední tuhosti, a ne tvrdá ze zvyku, anebo se zpevněnými bočnicemi pro snadnější vstávání. 

postelCena by neměla být jediným měřítkem při výběru vaší vysnívané matrace. Již dávno neplatí, že ta nejdražší matrace musí být nutně i tou nejlepší, a že levnější matrace jsou vždy nekvalitní. Je však logické, že matraci konstrukčně složitou a s těmi nejkvalitnějšími materiály asi jen tak levně nekoupíte. Rovněž cena stoupá s výškou matrace: čím více materiálu, tím vyšší cena. 

Dnes už se ale v nepřeberném množství možností dá vybrat i levnější varianta z dražších materiálů. Například si koupíte kombinaci latexu a studené pěny místo celolatexové matrace. Anebo si vyberete nižší matraci z vysokoobjemových pěn, pokud odpovídá vaším ostatním požadavkům.

Nestačí mi levnější matrace?

Jak už bylo zmíněno, pokud máte vyšší obnos na investici, neváhejte se podívat na zoubky i těm dražším matracím. V nich použité vysokoobjemové pěny jsou totiž ty, které Vám déle vydrží, díky své vysoké hustotě reagují podle zatížení v každém místě odlišně. 

Jde o váhu pěny na metr krychlový. Při běžných pěnových matracích je to kolem 28 – 32 kg/m3. Při vysokoobjemových se pohybujeme od 45 kg/m3 nahoru, co může být i trojnásobek běžné pěny (až 90 kg/m3). Na lidské tělo tedy reagují nejen stlačením, ale mnohem lepším rozložením tlaku a aktivnější odezvou

Jejich jádro může být i složitě propracované s různým tvarováním vrstev, s průřezy a vloženými bloky, takže nutně nevyžadují profilaci pro úpravu tuhosti v zónách. Pro určování tuhosti u těchto matrací volí často výrobci rozpětí několika stupňů tuhosti, mezi kterými se matrace podle odezvy pohybuje. Například: od jedna do deseti to není jako obvykle tuhost 7, ale tuhost 6 – 7 – 8 – 9; matrace reaguje od středně tuhé až po tvrdší; je to jakoby jste měli čtyři tuhosti v jedné matraci. Taková matrace vytváří při dlouhém ležení celkově odlišný pocit, jako ta běžná.

Tabulka tuhosti výrobců matrací

stupnice tuhosti výrobci
DreamLux Tropico, Slumberland, Curem Moravia-Comfort Ahorn PerDormire Tempur
1 měkké příliš měkké/nevyrábějí se měkká

měkčí, 

střední, 

tužší tuhosti

příliš měkké/nevyrábějí se

Nejměkčí matrace jsou

s označením Cloud, střední tuhosti Sensation

a

k tužším matracím se dá přirovnat Contour.

2 měkké příliš měkké/nevyrábějí se středně tuhá příliš měkké/nevyrábějí se
3 nižší střední tuhost měkké tuhá střední tuhosti
4 střední tuhost měkké - tvrdší
5 vyšší střední tuhost střední tuhosti - tvrdá
6 tužší střední tuhosti - -
7 tužší střední tuhosti - -
8 - střední tuhosti - -
9 - tvrdé - -
10 - tvrdé - -

Tip: Přečtěte si článek o výběru matrace podle tuhosti.

Dražší jsou i matrace latexové – což jsou taky husté pěny. Těm z přírodního latexu se cena zase navyšuje oproti latexu syntetickému. Dále bio matrace, v kterých se nahrazuje část ropného produktu rostlinnými oleji. Oba tyto druhy matrací jsou husté, pružné, elastické a mají dlouhou životnost.

Luxusní matrace můžou být vybaveny vysokou vrstvou paměťové pěny. Ve srovnání s běžnými matracemi, které mají tuto vrstvu dvou- až třícentimetrovou, nabízejí luxusní matrace paměťovou pěnu ve vrstvě minimálně 5 cm i více. V jedné matraci může být použito dokonce i více druhů paměťových pěn. 

Označení luxusní často běžného kupujícího odradí. Je to však luxus, který v první řadě podpoří vaše zdraví.

Proč ty různé výšky matrací

Proč výrobci nabízejí matrace o různých výškách? Příčin je hned několik:

  1. s vyšší matrací máte i vyšší postel, z které se lépe vstává (vhodné pro pohodlí a při pohybových problémech)
  2. vyšší matrace se jen tak nepoddá, lépe odolává každodennímu tlaku
  3. má lepší odezvu
  4. vysoké matrace jsou vhodnější pro lidi s vysokou váhou

Jak vybrat nejlepší matraci pro lidi s vysokou hmotností

Co se týče posledního bodu, zvlášť musejí pozornost věnovat výběru matrace lidi s vyšší váhou, jinak se jim matrace při nesprávně zvolených parametrech rychle přeleží, zničí. Při špatném výběru to bývá obvykle po dvou, třech letech. Pokud vás ale nebaví stále shánět novou, stačí se držet pár drobnými pravidly.

matrace s nosnosti 180kgZáklad jsou samozřejmě dobré materiály (o kterých jsme se zmínili výše) a matrace musí být i vysoká, jak již bylo zmíněno. Vysoká matrace pro těžké váhy začíná od 20 cm, 15 je málo. A s vysokou nosností. Zpravidla se maximální nosnost u běžných matrací pohybuje do 120 kg, ale počítá se s běžnou váhou člověka, který ji bude užívat. Takže čím větší nosnost, tím lépe! Vhodné je začít od nosnosti cca 135 kg. Výrobci nabízejí matrace i s nosností 150 kg, ty jsou určené právě těžkým lidem. Matrace musí mít patřičnou tvrdost: vyšší střední tuhosti až tvrdé, podle stupně zatížení. 

Také je důležité, na čem je matrace uložena: pod namáhanou matraci patří lamelový rošt! Nejen že se matrace větrá, ale váha matrace je pak přenášena i na lamely a není proto „pod takovým tlakem“. Lépe se projevují vlastnosti použitých materiálů a taky se vám odmění dlouhou výdrží. Dnes jsou v nabídce i rošty se zvýšenou nosností, takže vaše postel jistě odolá tlaku, jen je potřeba pečlivě vybrat a zainvestovat. Správný výběr matrace by neměli podceňovali lidé trpící syndromem spánkové apnoe nebo lidé, které trápí nespavost. Vhodná matrace a bavlněné prodyšné prádlo jsou základem zdravého spánku.

Nenechte se odradit a ptejte se

Výběr je už jenom na vás. Pokud vám nějaká informace stále chybí, není nic lepší jak se ptát, až kým si nebudete jisti, že právě ta jedna si zaslouží být vaše.

Přečtěte si také další články, které vám pomohou při výběru matrace:

Zdroj obrázků: www.pixabay.comNejnovější články v kategorii: Výběr matrace

Nepodceňte výběr matrace do dětské postýlky

Nepodceňte výběr matrace do dětské postýlky

Kategorie: Výběr matrace

Správný výběr matrace je důležitý i pro naše nejmenší. Jak se orientovat v nabídce matrací do dětských postýlek?

Číst více
Zdravotní matrace – čím je výjimečná

Zdravotní matrace – čím je výjimečná

Kategorie: Výběr matrace

Vybíráte zdravotní matraci? Jaké druhy zdravotních matrací existují a jak je to se zdravotními certifikáty?
Číst více

Jak si vybrat matraci podle tuhosti

Jak si vybrat matraci podle tuhosti

Kategorie: Výběr matrace

Potřebuji tvrdší nebo měkčí matraci?
Číst více