Jak vybrat tu nejlepší matraci

Kategorie: Výběr matrace


Jak vybrat matraci, abyste ráno nebyli rozlámaní a neboleli vás záda? Spánek je pro naše tělo nejdůležitější formou odpočinku, proto bychom mu měli věnovat pozornost. Kvalitu spánku ovlivňuje mnoho faktorů, od stresu, fyzické námahy, prostředí, ve kterém spíte až po vhodnou matraci. Správně vybraná matrace je totiž základ zdravého spánku. Pokud si s výběrem matrace nevíte rady, rádi vám poradíme.

Obsah:

U výběru matrace je potřeba se zaměřit na konkrétní potřeby osoby, která bude matraci používat.

Výběru matrace věnujte čas

Nic se nesmí uspěchat, a to platí také u výběru matrace. Jak správně koupit matraci ovlivňuje mnoho faktorů, na které je potřeba se zaměřit.

Věk a pohlaví – Děti mají úplně jiné potřeby než dospělí, a proto je potřeba při výběru matrace pohlížet i na pohlaví a věk.

  • Muži dávají přednost tvrdším matracím, ženy měkčím, co je dáno odlišnou stavbou těla.
  • Pro děti je vhodná raději tužší jak měkká pro správný vývin. U mladých lidí už se to různí. 
  • Starší lidé se často řídí tím, na co jsou zvyklí, nemají už tolik energie na zjišťování detailů. Právě tu se oplatí zvážit, jestli by pro klouby nebyla vhodnější matrace s paměťovou pěnou nebo střední tuhosti, a ne tvrdá ze zvyku, anebo se zpevněnými bočnicemi pro snadnější vstávání. 

Hmotnost – Před nákupem matrace se informujte, pro jakou váhu je matrace určena. Pokud si pořídíte matraci vhodnou pro nižší váhovou kategorii, životnost matrace se velmi rychle krátí a o zdravém a kvalitním spánku nemůže být ani řeč. Pokud je vaše váha vyšší vybírejte speciální matrace s nosností 150 kg.

Rozměr matrace – Základní kritériem pro výběr matrace je její rozměr. Délka matrace by měla být o 20 větší než výška majitele. Šířka matrace se nejčastěji používá 90 nebo 80 cm. Nejčastějšími rozměry matrací jsou tak na jednolůžko 80x200 a 90x200 a na dvojlůžko 160x200 a 180x200. V dnešní době je možné mít i atypický rozměr, pokud vám nesedí standardní velikost je možné mít matraci na míru

Zdravotní stav – Při správném výběru matrace je také potřeba zvážit váš zdravotní stav. Máte bolesti zad a kloubů? Jste alergici? Trápí vás noční pocení nebo poruchy spánku? Možná se divíte, proč je to důležité, ale i od těchto zdravotních problémů vám může správně zvolená matrace pomoci.

  • Alergie a astma – Pokud jste alergičtí nebo máte astma vybírejte z matrací pro alergiky. Antialergické matrace jsou vyrobeny z materiálů, ve kterých se neusazují roztoči a plísně. U matrací pro alergiky jsou velmi důležité také potahy matrací, které mají antialergickou a antibakteriální úpravu.
  • Bolesti zad a kloubů – Pokud vás trápí bolavá záda, bude pro vás optimální zaměřit se na zdravotní matrace, které jsou navržené jako ortopedické a poskytnou vaší páteři dokonalou oporu. Zároveň omezují tvorbu proleženin neboli dekubitů čímž jsou vhodné pro seniory a nemocniční nebo ústavní zařízení.
  • Nadměrné noční pocení – Pokud se ráno probouzíte s propoceným pyžamem dejte přednost matraci, která dobře odvětrává.  Vybírejte z pružinových nebo latexových matrací.

Správný výběr matrace by neměli podceňovat lidé trpící syndromem spánkové apnoe nebo lidé, které trápí nespavost či chrápání. Vhodná matrace a bavlněné prodyšné prádlo jsou základem zdravého spánku.

Jakou vybrat matraci podle ceny?

Cena by neměla být jediným měřítkem při výběru vaší vysněné matrace. Již dávno neplatí, že ta nejdražší matrace musí být nutně i tou nejlepší, a že levnější matrace jsou vždy nekvalitní. Je však logické, že matraci konstrukčně složitou a s těmi nejkvalitnějšími materiály asi jen tak levně nekoupíte. Rovněž cena stoupá s výškou matrace: čím více materiálu, tím vyšší cena. 

Dnes už se ale v nepřeberném množství možností dá vybrat i levnější varianta z dražších materiálů. Například si koupíte kombinaci latexu a studené pěny místo celo latexové matrace. Anebo si vyberete nižší matraci z vysoko objemových pěn, pokud odpovídá vaším ostatním požadavkům.

Je cena při výběru matrace rozhodující? Jak už bylo zmíněno, pokud máte vyšší obnos na investici, neváhejte se podívat na zoubky i těm dražším matracím. V nich použité vysoko objemové pěny jsou totiž ty, které Vám déle vydrží, díky své vysoké hustotě reagují podle zatížení v každém místě odlišně

Jde o váhu pěny na metr krychlový. Při běžných pěnových matracích je to kolem 28–32 kg/m3. Při vysoko objemových se pohybujeme od 45 kg/m3 nahoru, co může být i trojnásobek běžné pěny (až 90 kg/m3). Na lidské tělo tedy reagují nejen stlačením, ale mnohem lepším rozložením tlaku a aktivnější odezvou

Jejich jádro může být i složitě propracované s různým tvarováním vrstev, s průřezy a vloženými bloky, takže nutně nevyžadují profilaci pro úpravu tuhosti v zónách. Pro určování tuhosti u těchto matrací volí často výrobci rozpětí několika stupňů tuhosti, mezi kterými se matrace podle odezvy pohybuje. Například: od jedna do deseti to není jako obvykle tuhost 7, ale tuhost 6–7–8–9; matrace reaguje od středně tuhé až po tvrdší; je to jako byste měli čtyři tuhosti v jedné matraci. Taková matrace vytváří při dlouhém ležení celkově odlišný pocit, jako ta běžná.

Dražší jsou i matrace latexové – což jsou taky husté pěny. Těm z přírodního latexu se cena zase navyšuje oproti latexu syntetickému. Dále bio matrace, v kterých se nahrazuje část ropného produktu rostlinnými oleji. Oba tyto druhy matrací jsou husté, pružné, elastické a mají dlouhou životnost.

Luxusní matrace můžou být vybaveny vysokou vrstvou paměťové pěny. Ve srovnání s běžnými matracemi, které mají tuto vrstvu dvou – až třícentimetrovou, nabízejí luxusní matrace paměťovou pěnu ve vrstvě minimálně 5 cm a více. V jedné matraci může být použito dokonce i více druhů paměťových pěn. 

Označení luxusní často běžného kupujícího odradí. Je to však luxus, který v první řadě podpoří vaše zdraví.

Jakou zvolit tuhost matrace?

Tvrdost matrace je velmi důležitým kritériem podle kterého vybírat. U tvrdosti matrace zohledněte vaši váhu, vaše zdraví a návyky.

Tuhost neboli tvrdost matrace je dána tzv. RG parametrem matrace, který udává hodnotu objemové hmotnosti pěny k odporu proti stlačení.

Pomocí tohoto parametru matrace dle tuhosti dělíme na 4 stupně. Každý ze stupňů tuhosti matrace je určený pro jinou skupinu lidí. Ženy a muži s menší hmotností volí měkčí matrace, a naopak lidé s vyšší tělesnou hmotností uvítají matrace tvrdší.

  • Měkká matrace (tuhost č.1) – měkké matrace jsou elastické a přizpůsobí se tvaru vašeho těla. Tento typ je vhodný především pro ženy nebo seniory.
  • Střední tvrdá matrace (tuhost č.2) – tento typ používají zejména lidé se střední váhou. Do této třídy tuhosti patří matrace ze studené pěny, sendvičové nebo pružinové matrace.
  • Tvrdá matrace (tuhost č.3) – tento typ upřednostňují zejména muži.
  • Extra tvrdé matrace (tuhost č.4) – velmi tvrdé matrace pomáhají držet páteř v rovině a jsou vhodné pro osoby a vyšší váhou.
  • Matrace s regulovatelnou tuhostí – do určité míry můžete tuhost matrace ovlivnit např. s různě tuhým potahem. U některých matrací je možné navodit až čtyři pocity tuhosti matrace.

Ne vždy je to však to stejné. Je dobré zjistit v jaké škále tuhosti se pohybujete, jelikož každý výrobce používá jinou škálu tuhosti.

Tabulka tuhosti výrobců matrací

stupnice tuhosti výrobci
DreamLux Tropico, Slumberland, Curem Moravia-Comfort Ahorn PerDormire Tempur
1 měkké příliš měkké/nevyrábějí se měkká

měkčí, 

střední, 

tužší tuhosti

příliš měkké/nevyrábějí se

Nejměkčí matrace jsou

s označením Cloud, střední tuhosti Sensation

a

k tužším matracím se dá přirovnat Contour.

2 měkké příliš měkké/nevyrábějí se středně tuhá příliš měkké/nevyrábějí se
3 nižší střední tuhost měkké tuhá střední tuhosti
4 střední tuhost měkké - tvrdší
5 vyšší střední tuhost střední tuhosti - tvrdá
6 tužší střední tuhosti - -
7 tužší střední tuhosti - -
8 - střední tuhosti - -
9 - tvrdé - -
10 - tvrdé - -

Tip: Přečtěte si článek o výběru matrace podle tuhosti.

Proč ty různé výšky matrací

Proč výrobci nabízejí matrace o různých výškách? Příčin je hned několik:

  • S vyšší matrací máte i vyšší postel, z které se lépe vstává (vhodné pro pohodlí a při pohybových problémech).
  • Vyšší matrace se jen tak nepoddá, lépe odolává každodennímu tlaku.
  • Matrace má lepší odezvu.
  • Vysoké matrace jsou vhodnější pro lidi s vysokou váhou.

Jak vybrat nejlepší matraci pro lidi s vysokou hmotností

Zvláštní pozornost musí věnovat výběru matrace lidi s vyšší váhou, jinak se jim matrace při nesprávně zvolených parametrech rychle přeleží, zničí. Při špatném výběru to bývá obvykle po dvou, třech letech. Pokud vás ale nebaví stále shánět novou, stačí se držet pár drobných pravidel.

Základ jsou samozřejmě dobré materiály (o kterých jsme se zmínili výše) a matrace musí být i vysoká, jak již bylo zmíněno. Vysoká matrace pro těžké váhy začíná od 20 cm, 15 je málo. A s vysokou nosností. Zpravidla se maximální nosnost u běžných matrací pohybuje do 120 kg, ale počítá se s běžnou váhou člověka, který ji bude užívat. Takže čím větší nosnost, tím lépe! Vhodné je začít od nosnosti cca 135 kg. Výrobci nabízejí matrace i s nosností 150 kg, ty jsou určené právě těžkým lidem. Matrace musí mít patřičnou tvrdost: vyšší střední tuhosti až tvrdé, podle stupně zatížení. 

Také je důležité, na čem je matrace uložena: pod namáhanou matraci patří lamelový rošt! Nejen že se matrace větrá, ale váha matrace je pak přenášena i na lamely a není proto „pod takovým tlakem“. Lépe se projevují vlastnosti použitých materiálů a taky se vám odmění dlouhou výdrží. Dnes jsou v nabídce i rošty se zvýšenou nosností, takže vaše postel jistě odolá tlaku, jen je potřeba pečlivě vybrat a zainvestovat.

Jak si vybrat matraci podle materiálu?

Podle druhu výplně se matrace rozdělují do tří základních kategorií

Latexové matrace – Matrace je stálá, poddajná a odolná. Díky antialergické a antibakteriální vlastnosti latexu jsou tyto matrace vhodné i do dětské postýlky. Tento druh matrací vyniká také dlouhou životností.

Pružinové matrace  - Dnešní podoba pružinových matrací je zcela jiná, než si z historie můžeme pamatovat. Zapomeňte na otlaky z pružin nebo vrzání, to už je minulost. Každá jednotlivá pružina je uložená v samostatném pouzdře, kde je chráněna od ostatních pružin. Matrace z pružin zajišťuje výborné rozložení hmotnosti na celé matraci a také její přirozené tvarování.

Pěnové matrace – Patří mezi nejoblíbenější matrace dnešní doby a jsou vyráběny z různých druhů pěn. Pěnové matrace se velmi snadno tvarují, což zabraňuje proleženinám, protože se matrace vrácí do původního stavu. Pokud přemýšlíte nad otázkou, jakou nejlepší matraci pro bolavá záda, vybírejte právě z pěnových zdravotních matrací. Vlastnosti pěnových matrací jsou závislé na konkrétním druhu pěny.

  • Matrace z paměťové pěny – Mezi nejdůležitější vlastnosti líné pěny, jak se někdy tento druh pěny nazývá, patří vzdušnost, reakce na teplotu těla a přizpůsobivost tvaru těla.
  • Matrace z PUR pěny – Tento typ je znám také pod názvem molitanová matrace a představuje ideální poměr mezi kvalitou a cenou. Tyto matrace jsou vhodné pro všestranné použití, pro každodenní spaní, pro přistýlku nebo i občasné přespání pro hosty. Předností je zejména nižší cena a lehkost materiálu. Nevýhodou molitanu je nižší vzdušnost a kratší životnost.
  • Matrace ze studené pěny – Tento typ pěny je díky své struktuře velmi vzdušný, odvětrává vlhkost a rychle se navrací do původního tvaru. Má podstatně delší životnost než matrace z PUR pěny.
  • Matrace z BIO pěny – Při výrobě jsou používány přírodní suroviny a oleje. Tento typ matrací má dlouhou životnost a vynikající ortopedické a elastické vlastnosti.
  • Kokosové matrace – Nejčastěji se objevují matrace s kokosovým vláknem v kombinaci s PUR pěnou. Tento typ je vzdušný a zajišťuje podporu páteře. Kokosové matrace jsou velmi oblíbené i do dětských postýlek.

Speciální tipy postelových matrací

Kromě dělení matrací podle materiálu se můžete setkat s dalšími druhy matrací.

Zónové matrace – Některé druhy matrací jsou složené ze 3-7 různě tuhých zón. Každá část matrace je při spánku zatížená jiným tlakem a tím matrace zajišťuje rozdílnou oporu a omezuje vznik proleženin.

  • 3 zóny – matrace je pevnější ve střední části, kde je těžiště těla, zbytek matrace je měkčí
  • 5 zón – kromě střední části je přizpůsobená část matrace i na ramena a kolena
  • 7 zón – přechody mezi jednotlivými zónami jsou lépe odstupňovány

Zdravotní matrace – Do této kategorie patří matrace s certifikátem zdravotní pomůcky. Některé z nich mají antidekubitní vlastnosti, kdy zamezují vzniku proleženin. Navrženy jsou také jako ortopedické matrace, kdy poskytují dokonalou oporu těla. Ideální do dětské postýlky, pro seniory a pro ty, kdo hledají nejlepší matraci na bolavá záda.

Tip: Přečtěte si také článek Proč si vybrat ortopedickou matraci.

Jakou matraci pro miminko?

matrace pro miminkoPro miminka a děti vybírejte zdravotně nezávadné matrace, které jsou materiálem i tuhostí vhodné pro malé děti. Sáhněte spíše po středně tvrdé matraci s certifikátem Öko-Tex Standard. Podrobnější informace se dočtete v článku Jakou matraci do dětské postýlky.

Vliv roštu na nákup matrace

Zdravý a kvalitní spánek vám zajistí pouze sladění správné matrace a postelového roštu. Ne každý typ roštu je vhodný pro vaše bolavá záda a také ne každá matrace je vhodná na všechny rošty.

Jaký rošt vybrat?

Lamelové rošty – Jsou v současné době nejoblíbenější pro svoji pružnost, prodyšnost a životnost. Kvalitnější lamelové rošty mají vyztuženou bederní oblast a velmi dobře se přizpůsobují tělu i matraci. Nosnost dosahuje až do 150 kg.

Laťové rošty – Pokud hledáte levnější postelový rošt sáhněte po roštu z latěk. Tyto rošty jsou oproti lamelovým ale méně pružné, proto se doporučují spíše pro děti nebo lidé s menší hmotností.

Pevný nebo polohovatelný rošt?

Pro osoby, které mají zdravotní problémy nebo jsou upoutány na lůžko by měl být polohovatelný rošt samozřejmostí. Sportovci jistě uvítají, že si u polohovatelného roštu mohou zvednout část u nohou, čímž pomohou v regeneraci svých unavených nohou.

Poloha ve spánku

Máte svojí oblíbenou polohu, ve které se vám spí jako v bavlnce? Potom při otázce, jak správně vybrat kvalitní matraci, myslete také na to, jaká poloha je vám v noci nejpříjemnější.

  • Poloha na zádech – Pokud spíte nejraději na zádech, můžete využít všechny typy matrací, protože je váha vašeho těla souvisle rozložená po celé ploše matrace.
  • Poloha na břiše – Zvolte spíše tvrdší matrace, nebo matrace s pevnější střední částí.
  • Poloha na boku – Váha vašeho těla je pouze na malé ploše matrace, proto doporučujeme vybírat z nabídky měkčích pěnových matrací.

Jaká je životnost matrace?

Vhodně zvolená matrace vám může vydržet i 10-15 let. Ztrátu kvality a opotřebení matrace je možné poznat podle deformace a ztráty pevnosti v bederní oblasti, kde je matrace nejvíce namáhána.

Životnost matrace ovlivňuje zejména jejich údržba. Jak se o matraci správně starat?

  • Otáčení – Pokud je matrace nerovnoměrně zatížená, může po čase ztrácet svoji tuhost a dochází k deformacím. Matraci občas, např. jednou za dva měsíce otočte.
  • Větrání – Každý člověk se v noci potí. Mnoho lidí trápí dokonce nadměrné noční pocení, kde je větrání matrace opravdu nutností. Kromě otočení občas matraci položte na boční stranu, aby mohla matrace dýchat z obou stran.
  • Snímatelný potah – Vybírejte matraci se snímatelným potahem, který lze snadno vyprat. V potahu se udržuje pot a roztoči. Pokud potah není možné sundat a vyprat je jeho čistění mnohem složitější.
  • Čistění matrace – Při znečistění matrace např. od vylité kávy, čaje nebo jídla ihned odstraňte a vyperte snímatelný potah. V případě, že potah nelze sundat, použijte šetrný čistící prostředek a navlhčeným hadříkem zkuste matraci vyčistit. Pozor na promočení potahu, voda by se neměla dostat dovnitř matrace. Poté nechejte matraci důkladně proschnout. Zejména pěnové matrace jsou velmi náchylné na chemické čistící prostředky.

Spaní na zemi

Některé moderní trendy se vrací do minulosti, kdy ještě žádné postele a rošty neexistovaly a spaní bez matrace berou za přirozené. Spaní na zemi má ale také mnoho odpůrců, a to zejména z řad odborníků, který varují před zhoršením bolesti zad, zejména v oblasti lopatek a kostrči. Kvůli většímu výskytu prachu a roztočů, může mít spaní na zemi negativní dopad na všechny alergiky.

Tipy pro kvalitní spánek

Ke kvalitnímu a zdravému spánku vám kromě vhodně zvolené matrace pomohou také správné návyky a správná spánková hygiena.spánek

  • Před spaním se vyhýbejte stresu a neřešte důležité věci, věnujte se spíše relaxaci, které si vaše tělo po celém dni zaslouží.
  • Ve večerních hodinách omezte sledování mobilního telefonu a televize, raději si přečtěte knížku.
  • Poslední jídlo jezte minimálně 2 hodiny před spaním.
  • Na kávě nebo čaji se pochutnejte nejpozději 4 hodiny před spaním.
  • Spěte ve vyvětrané místnosti, ideální teplota pro zdravý spánek je 18º C.  
  • Ulehejte každý den přibližně ve stejnou hodinu.
  • Omezte večerní pití alkoholu a kouření.

Pro jakou matraci se nakonec rozhodnout?

Nenechte se odradit a ptejte se. Výběr je už jenom na vás. Pokud vám nějaká informace stále chybí, nebojte se zeptat, rádi vám s výběrem matrace poradíme.

Zdroj obrázků: www.pixabay.com

 



Nejnovější články v kategorii: Výběr matrace

Zárukou kvalitního a pohodlného spánku je zónová matrace

Zárukou kvalitního a pohodlného spánku je zónová matrace

Kategorie: Výběr matrace

Pro koho jsou zónové matrace vhodné? Jaký počet zón zvolit a co je na jednotlivých zónách výjimečné? Poradíme vám.
Číst více
Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Kategorie: Výběr matrace

Určitě jste se už někdy setkali s tímto pojmem, ale nevíte přesně, co je topper? Poradíme Vám i s jeho výběrem.
Číst více

Proč si vybrat taštičkovou matraci?

Proč si vybrat taštičkovou matraci?

Kategorie: Výběr matrace

Jaký je rozdíl mezi pružinovou a taštičkovou matrací a pro koho jsou taštičkové matrace nejvhodnější?
Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů skladem
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u většiny produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie