Jak si vybrat matraci podle tuhosti

Kategorie: Výběr matrace


Výběr matrace podle tuhosti

Pro tuhost matrací si každý výrobce volí svoji stupnici. 

Všeobecně tedy pro běžné spotřebitele platí: měkká matrace - středně tvrdá matrace - tvrdá matrace - extra tvrdá matrace. Ne vždy je to však to stejné. Je dobré zjistit v jaké škále tuhosti se pohybujete, jelikož každý výrobce používá jinou škálu tuhosti.

Co všechno nás při volbě tuhosti ovlivňuje?

Doporučená nosnost: Lidé s vyšší váhou potřebují tvrdší matraci s vyšší doporučenou nosností, která bude stále rovnoměrně podepírat páteř v potřebné míře, a rovněž aby si dlouho udržela při zátěži požadované vlastnosti. Lidem s nižší hmotností stejně dobře poslouží i matrace nižší tuhosti.

Pohlaví: Ve většině případů lidé upřednostňují to, na co jsou zvyklí. Přitom ženy dávají přednost měkčím matracím jako muži.

Oblíbená poloha: Spáči, kteří tráví noc většinou v poloze na boku, můžou upřednostnit měkčí matrace před tvrdšími, jelikož tlakové body v oblasti ramen a beder budou potom slabší. V takovém případě můžete pro výběr zvolit i matraci s ramenními kolébkami anebo matraci s přizpůsobitelnou tuhostí.

Věk: Co se týče věku, starší lidé můžou upřednostňovat matrace střední tuhosti (středně tvrdé/tuhé) či tvrdší, do kterých se neboří a snadněji se jim z nich vstává. Jiní zase ty měkčí kvůli kloubům a lepší možnosti prokrvení (matrace vytváří minimální protitlak), a také proto, že se na nich méně přehazují. Najdeme však i takové, kteří zvolí raději tvrdou matraci, jelikož je to pro ně o zvyku a jim to tak vyhovuje. Výběr je tedy jen a jen na vás.

Pro děti se k zdravému vývoji doporučují matrace vyšší střední tuhosti nebo tužší. A to hlavně kvůli správnému vývoji kloubů a celkově zdravému růstu. Doporučujeme přečíst si článek na téma Jak vybrat matraci do dětské postýlky.

V nabídce jsou pro výše zmíněné důvody oblíbené oboustranné matrace s různou tuhostí na jedné a na druhé straně. Po zakoupení si můžete zvolit stranu, která vám vyhovuje. Oblíbené jsou i do postelí pro dvojice: mají stejnou výšku, partneři používají stejné matrace, ale oba mají možnost volby.

Mezi matracemi dnes najdete i takové, kterých tuhost se dá částečně regulovat. Například pomocí potahu, v kterém je v jedné polovině zapošita například paměťová pěna. Použitím této strany potahu s měkkou stranou matrace získáte nejměkčí variantu dané matrace.

Postelový rošt: Další prvek ovlivňující tuhost, a nezanedbatelně i životnost matrace, je použití roštu. Na pevné desce nebo pevném roštu potřebujete vyšší matraci, aby měla stále schopnost se dostatečně poddat váze těla. Na roštech s pružnými lamelami stačí i nižší matrace.

Použití roštu je další téma v návaznosti na životnost matrace, jelikož pevná deska neumožňuje větrání. Pevné podklady pod matrace také zvyšují zátěž, které podléhají matrace. Pružné lamely totiž odlehčují nejen náš spánek, ale i samotnou matraci od zátěže na ní vyvíjené každodenním tlakem - její struktura není tak namáhána a tedy déle vydrží.

Pro svoji už vyvolenou matraci, si můžete dopřát i tzv. topper nebo-li vrchní matraci z paměťové pěny. Platí to však jenom v tom případě, že matrace není přeležená. Krycí matrace slouží totiž k zvýšení vašeho pohodlí nebo měkkosti matrace, a ne k zahlazení stop po jámě vzniklé lety užívaní.

Při výběru tedy stále platí: kolik lidí, tolik chutí... a potřeb. Všeobecně platné pravidlo jste při výběru jenom vy sami.

V našem e-shopu nabízíme matrace od různých výrobců, každý z nich má svoji vlastní stupnici tuhosti, kterou používá pro označení tuhosti svých matrací. Pro lepší orientaci je tu naše shrnutí:

DreamLux: pro matrace naší značky používáme stupnici od 1 do 7
1,2 - měkké;
3 - nižší střední tuhost,
4 - střední tuhost;
5 - vyšší střední tuhost;
6, 7 - tužší

Tropico, Slumberland, Curem: od 1 - 10 
1, 2 - příliš měkké/nevyrábějí se; 3, 4 - měkké; 5, 6, 7, 8 - střední tuhosti; 9, 10 - tvrdé

Ahorn: tři stupně
měkčí - střední tuhosti - tužší.

MoraviaComfort: tři stupně
1 - měkká, 2 - středně tuhá, 3 - tuhá

PerDormire: od 1 - 5
1, 2 - příliš měkké/nevyrábějí se; 3 - střední tuhosti; 4 - tvrdší; 5 - tvrdá

Tempur: má vlastní stupnici bez čísel
Řídí se pocitovým vjemem: nejměkčí matrace jsou s označením Cloud, střední tuhosti se dá přirovnat Sensation a k tužším matracím se dá přirovnat Contour.

Přečtěte i také článek, který vám odpoví na otázku Jak vybrat matraci.Nejnovější články v kategorii: Výběr matrace

Lucidní snění - dobrodružství ve spánku, které musíte zažít

Lucidní snění - dobrodružství ve spánku, které musíte zažít

Kategorie: Výběr matrace

Zaujala vás problematika snů a snění? Pak vás určitě bude zajímat, co je to lucidní snění. Jde totiž o velmi zvláštní jev, který umožňuje prožívat vědomé snění.

Číst více
Zárukou kvalitního a pohodlného spánku je zónová matrace

Zárukou kvalitního a pohodlného spánku je zónová matrace

Kategorie: Výběr matrace

Pro koho jsou zónové matrace vhodné? Jaký počet zón zvolit a co je na jednotlivých zónách výjimečné? Poradíme vám.
Číst více

Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Kategorie: Výběr matrace

Určitě jste se už někdy setkali s tímto pojmem, ale nevíte přesně, co je topper? Poradíme Vám i s jeho výběrem.
Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů z našeho vlastního skladu
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u vybraných produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie