► DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 7 000 Kč! / DOPRAVA ZDARMA při platbě předem u vybraných produktů! Víc o dopravě.
Sledujte, prosím, dobu dodání u produktů! Produkty, které nejsou skladem, se vyrábí na objednávku a výrobu nelze urychlit.

Jak si vybrat matraci podle tuhosti

Kategorie: Výběr matrace


Výběr matrace podle tuhosti

Pro tuhost matrací si každý výrobce volí svoji stupnici. 

Všeobecně tedy pro běžné spotřebitele platí: měkká matrace - středně tvrdá matrace - tvrdá matrace - extra tvrdá matrace. Ne vždy je to však to stejné. Je dobré zjistit v jaké škále tuhosti se pohybujete, jelikož každý výrobce používá jinou škálu tuhosti.

Co všechno nás při volbě tuhosti ovlivňuje?

Doporučená nosnost: Lidé s vyšší váhou potřebují tvrdší matraci s vyšší doporučenou nosností, která bude stále rovnoměrně podepírat páteř v potřebné míře, a rovněž aby si dlouho udržela při zátěži požadované vlastnosti. Lidem s nižší hmotností stejně dobře poslouží i matrace nižší tuhosti.

Pohlaví: Ve většině případů lidé upřednostňují to, na co jsou zvyklí. Přitom ženy dávají přednost měkčím matracím jako muži.

Oblíbená poloha: Spáči, kteří tráví noc většinou v poloze na boku, můžou upřednostnit měkčí matrace před tvrdšími, jelikož tlakové body v oblasti ramen a beder budou potom slabší. V takovém případě můžete pro výběr zvolit i matraci s ramenními kolébkami anebo matraci s přizpůsobitelnou tuhostí.

Věk: Co se týče věku, starší lidé můžou upřednostňovat matrace střední tuhosti (středně tvrdé/tuhé) či tvrdší, do kterých se neboří a snadněji se jim z nich vstává. Jiní zase ty měkčí kvůli kloubům a lepší možnosti prokrvení (matrace vytváří minimální protitlak), a také proto, že se na nich méně přehazují. Najdeme však i takové, kteří zvolí raději tvrdou matraci, jelikož je to pro ně o zvyku a jim to tak vyhovuje. Výběr je tedy jen a jen na vás.

Pro děti se k zdravému vývoji doporučují matrace vyšší střední tuhosti nebo tužší. A to hlavně kvůli správnému vývoji kloubů a celkově zdravému růstu. Doporučujeme přečíst si článek na téma Jak vybrat matraci do dětské postýlky.

V nabídce jsou pro výše zmíněné důvody oblíbené oboustranné matrace s různou tuhostí na jedné a na druhé straně. Po zakoupení si můžete zvolit stranu, která vám vyhovuje. Oblíbené jsou i do postelí pro dvojice: mají stejnou výšku, partneři používají stejné matrace, ale oba mají možnost volby.

Mezi matracemi dnes najdete i takové, kterých tuhost se dá částečně regulovat. Například pomocí potahu, v kterém je v jedné polovině zapošita například paměťová pěna. Použitím této strany potahu s měkkou stranou matrace získáte nejměkčí variantu dané matrace.

Postelový rošt: Další prvek ovlivňující tuhost, a nezanedbatelně i životnost matrace, je použití roštu. Na pevné desce nebo pevném roštu potřebujete vyšší matraci, aby měla stále schopnost se dostatečně poddat váze těla. Na roštech s pružnými lamelami stačí i nižší matrace.

Použití roštu je další téma v návaznosti na životnost matrace, jelikož pevná deska neumožňuje větrání. Pevné podklady pod matrace také zvyšují zátěž, které podléhají matrace. Pružné lamely totiž odlehčují nejen náš spánek, ale i samotnou matraci od zátěže na ní vyvíjené každodenním tlakem - její struktura není tak namáhána a tedy déle vydrží.

Pro svoji už vyvolenou matraci, si můžete dopřát i tzv. topper nebo-li vrchní matraci z paměťové pěny. Platí to však jenom v tom případě, že matrace není přeležená. Krycí matrace slouží totiž k zvýšení vašeho pohodlí nebo měkkosti matrace, a ne k zahlazení stop po jámě vzniklé lety užívaní.

Při výběru tedy stále platí: kolik lidí, tolik chutí... a potřeb. Všeobecně platné pravidlo jste při výběru jenom vy sami.

V našem e-shopu nabízíme matrace od různých výrobců, každý z nich má svoji vlastní stupnici tuhosti, kterou používá pro označení tuhosti svých matrací. Pro lepší orientaci je tu naše shrnutí:

DreamLux: pro matrace naší značky používáme stupnici od 1 do 7
1,2 - měkké;
3 - nižší střední tuhost,
4 - střední tuhost;
5 - vyšší střední tuhost;
6, 7 - tužší

Tropico, Slumberland, Curem: od 1 - 10 
1, 2 - příliš měkké/nevyrábějí se; 3, 4 - měkké; 5, 6, 7, 8 - střední tuhosti; 9, 10 - tvrdé

Ahorn: tři stupně
měkčí - střední tuhosti - tužší.

MoraviaComfort: tři stupně
1 - měkká, 2 - středně tuhá, 3 - tuhá

PerDormire: od 1 - 5
1, 2 - příliš měkké/nevyrábějí se; 3 - střední tuhosti; 4 - tvrdší; 5 - tvrdá

Tempur: má vlastní stupnici bez čísel
Řídí se pocitovým vjemem: nejměkčí matrace jsou s označením Cloud, střední tuhosti se dá přirovnat Sensation a k tužším matracím se dá přirovnat Contour.

Přečtěte i také článek, který vám odpoví na otázku Jak vybrat matraci.Nejnovější články v kategorii: Výběr matrace

Zdravotní matrace – čím je výjimečná

Zdravotní matrace – čím je výjimečná

Kategorie: Výběr matrace

Vybíráte zdravotní matraci? Jaké druhy zdravotních matrací existují a jak je to se zdravotními certifikáty?
Číst více
Jak vybrat tu nejlepší matraci

Jak vybrat tu nejlepší matraci

Kategorie: Výběr matrace

Existuje něco takové jako ideální matrace? Jak se zorientovat v dnešní nabídce? V následujících řádcích zodpovíme ty nejčastěji kladené dotazy při nákupu matrace. Na výběr správné, pro nás té nejlepší matrace, není totiž jeden univerzální recept, nýbrž hned několik. 
Číst více

Nepodceňte výběr matrace do dětské postýlky

Nepodceňte výběr matrace do dětské postýlky

Kategorie: Výběr matrace

Správný výběr matrace je důležitý i pro naše nejmenší. Jak se orientovat v nabídce matrací do dětských postýlek?

Číst více