U množství produktů DOPRAVA ZDARMA. Víc o dopravě a možnostech platby najdete zde.
DOPRAVA ZDARMA automaticky při nákupu nad 7 000 Kč, nevztahuje se na sekci ZAHRADA.
TERMÍNY DODÁNÍ atypických rozměrů a zakázkové výroby se prodlužují o dny pracovního volna a dovolené.


Nepodceňte výběr matrace do dětské postýlky

Kategorie: Výběr matrace


Jednou z věcí, kterou musí řešit budoucí rodiče, je místo, kde bude jejich děťátko trávit většinu svého času po narození, tedy dětská postýlka. Mnozí se soustředí právě na výběr postýlky, která se na jistou dobu stane neodmyslitelnou součástí jejich domova. Neméně důležitější je volba správné matrace do dětské postýlky. Kvalita matrace může ovlivnit vývoj dítěte, je tedy nutné vybrat pečlivě. Potíže s držením těla, vady vývoje páteře či bolesti zad v pozdějším věku mohou být způsobeny i špatným výběrem dětské matrace. Jak vybrat matraci do postýlky, aby byla ideální právě pro vaše maličké?

Základním požadavkem je kvalita

Na co byste se měli především zaměřit? Kvalitní matrace musí odpovídat normám Evropské unie a být zdravotně nezávadná. To zaručí certifikát Öko-Tex Standard. Používá se pro označení výrobků , které prošli testováním a označují použití zdravotně nezávadných materiálů. Pro děti jsou vhodné matrace, při jejichž výrobě se buďto lepidlo nepoužívá (matrace je z jednoho kusu  anebo jsou jednotlivé díly spojené suchým zámkovým spojem), nebo se používá lepidlo ekologické, zdravotně nezávadné a vodou ředitelné. Budete mít jistotu, že vzduch, který dítě dýchá, je zcela čistý. 

Zvolte správnou velikost

Před nákupem matrace pečlivě změřte postýlku. Dětská matrace do postýlky musí přesně zapadnout, mezi boky postýlky a matrací nesmí zůstat volný prostor. Správný rozměr lze jednoduše otestovat zasunutím prstů mezi matraci a postýlku. Pokud se do mezery prsty vejdou, není rozměr matrace správný. Výrobci svou nabídku třídí podle věkových kategorií – pro nejmenší do 3 nebo 4 let je standardní rozměr matrace do postýlky 120 x 60 cm či 140 x 70 cm, někdy mají tento rozměr i postýlky a matrace nabízené od 0 do 6 let. Předškolák nebo malý školák budou potřebovat matraci o délce 140–180 cm, tedy dětské matrace.

Měkkou nebo tvrdou matraci?

miminkoJe vhodnější vybrat pevnější a tvrdší matraci než příliš měkkou. Ideální je tedy střední tuhost, matrace si zachová stabilitu a tvarovou stálost a nebudete ji muset příliš brzy měnit. Pořídíte – li matraci určenou právě dětem a s patřičnou certifikací, nebudete tento problém muset řešit, protože ideální tuhost je zohledněna již při výrobě. Zakoupit můžete i matraci oboustrannou, jejíž jedna strana je určena kojencům a druhá strana je vhodná pro děti ve věku batolat. 

Tip: Přečtěte si také článek Jak vybrat matraci podle tuhosti.

Zónové nebo vysoké matrace nejsou potřeba

Rozhodli jste se zakoupit pro své dítě zdravotní matraci se zónovou konstrukcí, aby byl největší tlak vyvíjen v oblasti beder a v oblasti krajů slabší? Takové matrace do dětských postýlek jsou vhodné pro větší děti, pro kojence a batolata rozhodně nejsou nutností, ani neplní účel. Menší děti vyvíjejí v noci více pohybu a neudrží tělo v určených zónách. Dítě je navíc lehké a odezva materiálu na jejich váhu je tak minimální. Matrace pro miminka proto nemusí být ani příliš vysoká, stačí i 7, 10 nebo 12 cm. Při volbě výšky matrace nezapomeňte zkontrolovat, zda vámi použitý monitor dechu není omezen pouze na určitou výšku. Mohlo by se stát, že při nevhodné výšce nebude monitor funkční.

Široký výběr materiálů a potahů

Dětské matrace jsou nabízeny v široké řadě materiálových provedení, pěnové matrace jako jsou matrace z molitanu, latexu či ze studené pěny nebo různých kombinací je nespočet. Zakoupit lze i matrace s antialergickou či antibakteriální úpravou nebo letní a zimní stranou. Vysokou vzdušnost zaručí i matrace s kokosovými vlákny. Jednotlivé typy se liší i konstrukcí – od jednoblokových z jednoho druhu materiálu přes matrace vrstvené až po složitější typy třeba s 3D polštářky. Ani typy potahů nezaostávají. Můžete si zvolit jednoduchý bavlněný potah, potah s voděodolnou úpravou, nepromokavý, potah s bambusovými vlákny, klasický polyesterový s klimatizační vrstvou, potah z tencelu či dalších materiálů. Ne každý z nich se dá prát na 95 °C, takže pokud hledáte vysokou teplotu praní, je potřeba k tomu přihlédnout. Před vlhkostí a bakteriemi ochrání vaše maličké chránič matrace do dětské postýlky. Matrace vám pak vydrží mnohem déle.

Tip: Přečtěte si také článek o tom, jak vyčistit matraci.

Dětský matracový chránič

Pokud si na hygieně dáváte záležet, pořiďte si k matraci i matracový chránič v odpovídajícím rozměru. Jednoduše ho upevníte gumovými popruhy v rozích k matraci a v případě potřeby ho operete zvlášť. Dětské matracové chrániče mají i voděodolnou úpravu spodní strany, která ochrání nejen před běžnou špínou, ale i před namočením.

I u cestovní postýlky vyžadujte kvalitu

Budete s miminkem také cestovat? Ať už na pár dní za rodinou, nebo třeba k moři na dovolenou? Potom nezapomeňte na cestovní pojištění a kvalitní cestovní postýlku. I matrace do cestovní postýlky by měla splňovat svá kritéria. Pro rozměry platí stejná pravidla jako pro dětské matrace do klasických postýlek. Nejběžnější je rozměr 60x120 cm. Cestovní matrace jsou samozřejmě nižší, kolem 6 cm. I zde využijete antibakteriální potah a chránič matrace. Výhodou je pořízení skládací matrace do cestovní postýlky. Ta je velice praktická z hlediska úschovy, bývá vybavena taškou pro snadnou přepravu a pro použití ji po vyndání jednoduše jen rozložíte.

Přečtěte si také další články, které vám pomohou při výběru matrace:

Zdroj obrázků: www.pixabay.comNejnovější články v kategorii: Výběr matrace

Proč si vybrat taštičkovou matraci?

Proč si vybrat taštičkovou matraci?

Kategorie: Výběr matrace

Jaký je rozdíl mezi pružinovou a taštičkovou matrací a pro koho jsou taštičkové matrace nejvhodnější?
Číst více
Tvrdá matrace není vhodná pro každého

Tvrdá matrace není vhodná pro každého

Kategorie: Výběr matrace

Kvalitní spánek je zárukou úspěšného dne. Co vše spánek ovlivňuje a co můžete udělat, abyste ve spánku skutečně načerpali potřebné množství sil?
Číst více

Výběr polštáře je pro kvalitní spánek důležitý

Výběr polštáře je pro kvalitní spánek důležitý

Kategorie: Výběr matrace

Při výběru vhodného polštáře byste měli zohlednit několik aspektů. Polohu, ve které nejčastěji spíte, velikost, tvar polštáře a případné zdravotní problémy.

Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů skladem
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u většiny produktů
19 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie