Zdravotní matrace – čím je výjimečná

Kategorie: Výběr matrace


Co dělá matraci zdravotní

Matrace, které jsou označené jako „zdravotní“, mají certifikát a jsou schváleny jako „zdravotnický prostředek“ obvykle se sníženou sazbou DPH, podle zákona o zdravotnických prostředcích 268/2014 Sb. Certifikáty vydávají evropské laboratoře jako třeba AJA, UKAS a LGA a kvalitní matrace jsou také testovány na přístrojích Ergochceck, EUROLatex Eco Standard a Öko Tex Standard 100.

Na trhu nicméně naleznete také kvalitní matrace, které certifikátem, a tedy ani označením zdravotní, nedisponují. Výrobce o certifikaci nutně žádat nemusí, i když je matrace prvotřídní kvality a rovněž může vašemu zdraví posloužit.

Avšak pro každou, nejen pro zdravotní matraci, platí základní norma zdravotní nezávadnosti, bez níž by žádná matrace nemohla být u nás vyrobena.

Jak je konstrukčně řešena

V nabídce je nepřeberné množství novodobých materiálů a výběr není ničím omezen. Zdravotní matrace může být vyrobena z kteréhokoliv z nich. Naleznete například zdravotní matrace s taškovými pružinami, které jsou jednotlivě zašity v textilním sáčku a každá z nich samostatně reaguje na tvar a pohyb lidského těla, latexové, z PUR, studené anebo paměťové pěny, přičemž každý materiál poskytuje různé pocity ležení.

matrace se zpevněnými bočnicemiObvykle najdete hlavně u zdravotních matrací na rozdíl od těch běžných tzv. zpevněné bočnice, které výrazně usnadní vstávání z lůžka, zpříjemní sezení na boku matrace a jednoduše zaručí, že se vám kraj matrace nevysedí, i když jej často užíváte (například i běžně v dětském pokoji, nejen ze zdravotních důvodů).

Také zdravotní matraci, lze zkonstruovat jako oboustrannou, s jednou tvrdší a druhou měkčí stranou a s různými ložnými plochami, s ramenními kolébkami nebo i bez nich.

Matrace z PUR pěny, lidově jako molitan, je lehká a cenově dostupná. Je ale méně vzdušná a má kratší životnost. Už ale ani to dnes není celkem pravidlem při kvalitních vstupních surovinách a dobré konstrukci jádra. Naleznete na trhu tedy i nabídku zdravotních PUR pěnových matrací, které tvoří stále základ i v nemocničních zařízeních.

Matrace ze studené pěny, označovaná jako HR, může být o něco vzdušnější, lépe odvětrává vlhkost a má výrazně delší životnost. Není však při tomto typu matrace podmínkou.

Když má matrace paměť

matrace z line penyMatrace s paměťovou pěnou, někdy také jako lenivá nebo termo pěna, byla původně vyvinuta pro kosmonautiku. Má vysokou hustotu a tím pádem i dlouhou životnost. Reaguje na tvar a teplotu těla, dokáže si pamatovat svůj, nebo-li váš, obrys a tak se navrací pomalu do původního tvaru. Proto lenivá. Rozprostře se kolem těla, nevytváří na něj tlak a nebrání cirkulaci krve v tkáních. Není vhodná pro malé děti, které potřebují matrace tvrdší, ale uleví za to lidem, kteří trpí bolestí kloubů či plotýnek. Některým lidem se však z vyšší vrstvy může hůře vstávat (co se dá omezit i zmíněnými zpevněnými bočnicemi). Je potřeba zvážit vaše preference.

Latexové pěny se také dobře přizpůsobí Vašemu tělu a mají dlouhou životnost. Protože mají velkou hustotu, jsou méně prodyšné a proto je matrace perforována pro snazší odvod tepla.

V matracích z bio pěny je syntetická část, vyrobená za pomoci ropy, nahrazena rostlinným olejem. Pokud dáváte přednost přírodním materiálům, tak je to dobrá volba. Rostlinný olej dodává materiálu elasticitu a poddajnost a také přidává na životnosti.

Sendvič, který se dá vyvětrat

Některé sendvičové matrace (tedy matrace zkonstruovány z vrstev) mají jádro spojené bez použití lepidel, tzv. zámkovým spojem, což je dobré pro alergiky. Můžou se rozebrat, vyvětrat a vyčistit. Také to však najdete u mnohých matrací bez certifikátu. Jádro matrace může být částečně anebo plně rozebíratelné.

Jak na proleženiny

antidekubitní matracePokud je osoba trvale upoutaná na lůžko, hrozí nebezpečí proleženin, které minimalizuje tzv. antidekubitní matrace. Proleženiny neboli dekubity vznikají, když je nějaká část těla nedostatečně prokrvena. V nabídce najdete pasívní antidekubitní matrace, které jsou různě profilované, nejčastěji ve tvaru kostek, jinak řečeno i s CubeCare profilací. Každá kostka se poddává samostatně pod váhou lidského těla a optimalizuje tak rozložení tlaku a protitlaku. Takovouto profilací můžou disponovat i matrace bez certifikátu, je tedy vhodná i pro běžné užívaní.

Vysoko specializované aktivní antidekubitní matrace jsou zase vybaveny komorovým systémem, který se pomocí kompresoru střídavě nafukuje a vyfukuje a tak se pravidelně mění zatížení celého těla.

Jak tuhá nebo měkká má být

Každý výrobce má svou stupnici, takže se musíme podívat přímo na konkrétní stupnici, kterou výrobce používá. Obvyklé jsou s třemi, pěti nebo deseti stupni, což je velký rozdíl v označování. Lidé s vyšší vahou by si měli vybrat matraci tvrdší, starším lidem se možná bude lépe vstávat z matrace vyšší střední tuhostí. Někteří jsou zvyklí i na ty tvrdé a nechtějí to měnit. Jestli měnit dosavadní tuhost, na kterou jsme zvyklí, nebo ne, stojí ale za zvážení. Jak si vybrat matraci podle tuhosti není úplně jednoduché, ale vhodně vybraná může i ty dobré spáče překvapit. Pokud se neumíte rozhodnout, můžete zvolit oboustranné matrace s různou tuhostí na ložních plochách matrace, nebo matraci, kde se dá tuhost do určité míry regulovat, například pomocí vyjímatelných válečků.

I při výběru mezi zdravotními matracemi je potřebné být vybíravý a hledět na všechny parametry, které potřebujete. Neboť označení zdravotní matrace není zárukou dobrého výběru.

Je zdravotní matrace drahá?

vyber matraceSvou roli při výběru samozřejmě hraje i cena, nejen certifikát. Zpravidla však platí, že s kvalitou použitých materiálů a s propracováním matracového jádra stoupá i cena. Zdravotní matrace se ale ne všechny řadí mezi nejdražší sortiment, najdete i cenově dostupné varianty.

Mnohé matrace bez certifikace jsou rovněž "zdravotní", rozuměj zdraví přívětivé - hlavně matrace z velmi kvalitních matracových materiálů (někdy nazývané i "luxusní“ právě kvůli svému složení) a s vhodnou konstrukcí jádra. Také z druhé strany: i zdravotní matrace s certifikátem může a nemusí být luxusní, vše závisí na již zmíněném složení a konstrukci. Toto označení někdy lidi odradí, protože se říká, že „ne každý má na luxus“. Při matracích však na to nehleďte, a vybírejte podle svých potřeb, s kterými je nutné kvality matrace sladit.

Zdravotní matrace jsou vhodné i k běžnému užívání. Zdraví si dopřát může, a taky by si měl, každý. A ta dobře zvolená je i dobrou zdravotní péčí a prevencí proti pohybovým problémům, bolestem páteře a kloubů. Lépe vyspaní, nejenom lépe vypadáme, ale jsme i zdravější a spokojenější.

Přečtěte si i další články, které vám pomohou při výběru matrace:



Nejnovější články v kategorii: Výběr matrace

Zárukou kvalitního a pohodlného spánku je zónová matrace

Zárukou kvalitního a pohodlného spánku je zónová matrace

Kategorie: Výběr matrace

Pro koho jsou zónové matrace vhodné? Jaký počet zón zvolit a co je na jednotlivých zónách výjimečné? Poradíme vám.
Číst více
Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Kategorie: Výběr matrace

Určitě jste se už někdy setkali s tímto pojmem, ale nevíte přesně, co je topper? Poradíme Vám i s jeho výběrem.
Číst více

Proč si vybrat taštičkovou matraci?

Proč si vybrat taštičkovou matraci?

Kategorie: Výběr matrace

Jaký je rozdíl mezi pružinovou a taštičkovou matrací a pro koho jsou taštičkové matrace nejvhodnější?
Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů skladem
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u většiny produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie