► DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 7 000 Kč! / DOPRAVA ZDARMA při platbě předem u vybraných produktů! Víc o dopravě.
Sledujte, prosím, dobu dodání u produktů! Produkty, které nejsou skladem, se vyrábí na objednávku a výrobu nelze urychlit.

Výběr matrace: cena

Kategorie: Výběr matrace


Jak se dobře vyspat, aneb jak si poradit s výběrem matrace

Základem zdravého spánku je především pokojná a vyrovnaná mysl. Podle pradávné moudrosti není radno se před spaním přejídat, abyste neměli těžké sny a nejlepší je, když se na nový den už předem naladíte pozitivně. Nezapomeňte před spaním vyvětrat ložnici, abyste předešli případným bolestem hlavy či “únavě ze spánku”.

Bez pořádného lůžka to však nikdy nebude ono. Matraci schovanou pod plachtou není vidět. Ale tu největší nezbedu dělá právě ta zatajená matrace. Mnoho lidí ani nenapadne, že bolavá záda má na svědomí právě ona. Kvalitní a pohodlná matrace je však základ každé dobré postele, bez ní to prostě nejde. Jakkoliv vyrovnaní byste totiž usínali, bolavá záda vám na dobré náladě nepřidají. Páteř je náš opěrný systém a zaslouží si svou pozornost.

Matraci je dobré měnit každých 8 - 10 let, některé i dřív. Že to není vidět, že má skoro díru? No jen se na svou 15letou matraci podívejte blíže, zkuste si ji na omak: ve středu i na kraji, kde si nesedáte! Cítíte ten rozdíl? Je vůbec dost vysoká a pružná? Nebo pod vámi jen tak lehne? A co prodyšnost?

Vybíráte podle ceny?

Většinou si myslíme, že to co jsme měli doteď, bude dobré i nadále. Orientujeme se cenou a tím co jsme měli doposud. Nebuďte s tím však spokojeni a hledejte! Dnešní trh vám nabízí nové možnosti. Jsou tu nové materiály s vlastnostmi, na které jsme doteď ani nepomysleli. Nemůžeme si za vás vybrat, ale můžeme vám pomoci se zorientovat. Jak tedy na to?

Vaše matrace se vám bude přimlouvat každičkou noc a je zapotřebí se na to podívat celistvě. Důležitá je i vaše váha a oblíbená poloha, v které spíte. Začít bude určitě lepší například při tuhosti (něco o tuhostech zde). A má pratelný potah? A provětrání...?

Ne vždy je to s cenou jednoznačné. Drahá matrace může mít jiné přednosti, jak ty které hledáte. Laciná zase nebude splňovat vaše náročnější požadavky. Laciné matrace nemusí mít kupříkladu takovou tvarovou stálost a tedy i životnost, jako matrace z kvalitnějších, tvarově stálejších pěn, nemusí mít takový důmyslný systém větrání, či kvalitní potah.

Nezapomeňte, že když koupíte matraci krátké trvanlivosti a s krátkou záruční lhůtou, brzy ji budete muset vyměnit, jelikož bude už proležená. Když si to rozpočítáme: kdybyste chtěli matraci za 2 000 Kč mít i po dvou letech jako novou, budete ji muset vyměnit. Každé dva roky tedy koupíte novou matraci. Za deset let tak vyměníte pět matrací celkem za 10-tisíc Kč. Když si koupíte matraci se zárukou 10 let za 10 tisíc, z dlouhodobého hlediska vás to cenově vyjde stejně. Ušetříte však čas a nervy potřebné k výměně matrace.

A co je důležitější, kvalitnější matrace vám zároveň poskytne větší pohodlí. Pokud si dobře vyberete, vaše spokojenost bude trvalá. Pokud tedy nehledáte krátkodobé řešení, uvažujte o kvalitnější matraci! Investice vám přinese kvalitnější spánek, ušetří vám opakované hledání a výměny matrace (a ušetříte taky kousek přírody :-) ).

Pokud tedy jde o příležitostní spaní nebo pokud hledáte jenom levnější dočasnou volbu do dětské postele, kde se matrace rychle opotřebuje či nenávratně zašpiní, klidně volte levnější varianty. Pokud hledáte luxus a výběrové pohodlí, volte raději drahší varianty. Všeobecně stále platí, že s cenou stoupá i kvalita. Dnes už ale výroba matrací natolik pokročila, že každá matrace podléhá základním hygienickým standardům a musí splňovat i podmínku zdravotní nezávadnosti.

Cenově náročnější je například pěnová matrace s paměťovou pěnou, která původně sloužila v kosmonautice. Až později, a to ne až tak dávno, se tento poměrně nový materiál začal využívat na výrobu matrací. Najdete však i kombinace, kde je použita pro ložnou plochu paměťová pěna a základ matrace tvoří jiný materiál, což umožňuje použití drahšího materiálu v cenově dostupnějších kategóriích matrací. O materiálech se dočtete v další části: Jak vybrat matraci 3. část: Materiály.

Zvažte tedy svoje možnosti a potřeby a investujte!Nejnovější články v kategorii: Výběr matrace

Jak si vybrat matraci podle tuhosti

Jak si vybrat matraci podle tuhosti

Kategorie: Výběr matrace

Potřebuji tvrdší nebo měkčí matraci?
Číst více