Výběr matrace: cena

Kategorie: Výběr matrace


Jak se dobře vyspat, aneb jak si poradit s výběrem matrace

Základem zdravého spánku je především pokojná a vyrovnaná mysl. Podle pradávné moudrosti není radno se před spaním přejídat, abyste neměli těžké sny a nejlepší je, když se na nový den už předem naladíte pozitivně. Nezapomeňte před spaním vyvětrat ložnici, abyste předešli případným bolestem hlavy či “únavě ze spánku”.

Bez pořádného lůžka to však nikdy nebude ono. Matraci schovanou pod plachtou není vidět. Ale tu největší nezbedu dělá právě ta zatajená matrace. Mnoho lidí ani nenapadne, že bolavá záda má na svědomí právě ona. Pohodlná a  kvalitní matrace je však základ každé dobré postele, bez ní to prostě nejde. Jakkoliv vyrovnaní byste totiž usínali, bolavá záda vám na dobré náladě nepřidají. Páteř je náš opěrný systém a zaslouží si svou pozornost.

Matraci je dobré měnit každých 8 - 10 let, některé i dřív. Že to není vidět, že má skoro díru? No jen se na svou 15-ti letou matraci podívejte blíže, zkuste si ji na omak: ve středu i na kraji, kde si nesedáte! Cítíte ten rozdíl? Je vůbec dost vysoká a pružná? Nebo pod vámi jen tak lehne? A co prodyšnost? Pokud vás trápí noční pocení, chrápánínespavost nebo trpíte syndromem spánkové apnoe je potřeba se poohlédnou po nové kvalitní a prodyšné matraci?

Hledat matraci podle rozměru je jednoduché, protože se vyrábějí v nespočetných rozměrech na objednávku. Složitější je to pokud prohledáváte matrace podle materiálu. Jsou tu i nové materiály a s vlastnostmi, na které jsme doteď ani nepomysleli.

Vaše matrace se vám bude přimlouvat každičkou noc a je zapotřebí se na to podívat celistvě. Důležitá je i vaše váha a oblíbená poloha, ve které spíte. S tím je spojený výběr matrace podle tuhosti (přečtěte si jakou tuhost matrace vybrat). Má pratelný potah? A provětrání...? Je vhodnější tvrdá nebo měkká matrace?

Je cena rozhodující?

Většinou si ale myslíme, že to co jsme měli doteď, bude dobré i nadále. Orientujeme se cenou a tím, co jsme měli doposud. Nebuďte s tím však spokojeni a hledejte! Dnešní trh, jak již bylo vzpomenuto, vám nabízí nové možnosti. Ne vždy je to totiž s cenou jednoznačné. Drahá matrace může mít jiné přednosti, jak ty které hledáte. Levná zase nebude splňovat vaše náročnější požadavky. Levné matrace nemusí mít kupříkladu takovou tvarovou stálost a tedy ani životnost, jako matrace z kvalitnějších, tvarově stálejších pěn. Nemusí mít takový důmyslný systém větrání, či kvalitní potah.

Nezapomeňte, že když koupíte matraci krátké trvanlivosti a s krátkou záruční lhůtou, brzy ji budete muset vyměnit, jelikož bude už proleželá. Když si to rozpočítáme: kdybyste chtěli matraci za 2 000 Kč mít i po dvou letech jako novou, budete ji muset vyměnit. Každé dva roky tedy koupíte novou matraci. Za deset let tak vyměníte pět matrací celkem za 10-tisíc Kč. Když si koupíte matraci se zárukou 10 let za 10 tisíc, z dlouhodobého hlediska vás to cenově vyjde stejně. Ušetříte však čas a nervy potřebné k výměně matrace.

A co je důležitější, kvalitní matrace vám zároveň poskytne větší pohodlí. S dobrým výběrem bude vaše spokojenost trvalá.

Pokud tedy nehledáte krátkodobé řešení, uvažujte o kvalitnější matraci, nebo rozsáhlejší modernizaci vaší ložnice, do úvah přichází také půjčka na rekonstrukci. Investice vám přinese kvalitnější spánek, ušetří vám opakované hledání a výměny matrace (a ušetříte taky kousek přírody :-) ).

Pokud jde o příležitostní spaní nebo pokud hledáte jenom levnější dočasnou volbu do dětské postele, kde se matrace rychle opotřebuje či nenávratně zašpiní, klidně volte levnější varianty. Pokud ale hledáte luxus a výběrové pohodlí, volte raději dražší varianty. Všeobecně stále platí, že s kvalitou stoupá i cena. Dnes už výroba matrací natolik pokročila, že každá matrace podléhá základním hygienickým standardům a musí splňovat i podmínku zdravotní nezávadnosti, platí to jak pro levné matrace, tak i pro luxusní matrace.

Cenově náročnější je například pěnová matrace s paměťovou pěnou, která původně sloužila v kosmonautice. Až později, a to ne až tak dávno, se tento poměrně nový materiál začal využívat na výrobu matrací. Najdete však i kombinace, kde je použita pro ložnou plochu paměťová pěna a základ matrace tvoří jiný materiál, což umožňuje použití dražšího materiálu v cenově dostupnějších kategoriích matrací.

Tip: Přečtěte si také článek Jaké výhody má ortopedická matrace.

Zvažte tedy svoje možnosti a potřeby a investujte!



Nejnovější články v kategorii: Výběr matrace

Lucidní snění - dobrodružství ve spánku, které musíte zažít

Lucidní snění - dobrodružství ve spánku, které musíte zažít

Kategorie: Výběr matrace

Zaujala vás problematika snů a snění? Pak vás určitě bude zajímat, co je to lucidní snění. Jde totiž o velmi zvláštní jev, který umožňuje prožívat vědomé snění.

Číst více
Zárukou kvalitního a pohodlného spánku je zónová matrace

Zárukou kvalitního a pohodlného spánku je zónová matrace

Kategorie: Výběr matrace

Pro koho jsou zónové matrace vhodné? Jaký počet zón zvolit a co je na jednotlivých zónách výjimečné? Poradíme vám.
Číst více

Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Kategorie: Výběr matrace

Určitě jste se už někdy setkali s tímto pojmem, ale nevíte přesně, co je topper? Poradíme Vám i s jeho výběrem.
Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů z našeho vlastního skladu
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u vybraných produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie