► DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 7 000 Kč!

► DOPRAVA ZDARMA při platbě předem pro značky Tropico a Ahorn! Víc o dopravě tu.

Víc o termínech dodání.


Proč si vybrat ortopedickou matraci?

Kategorie: Výběr matrace


Rozhodli jste se pro pořízení nové kvalitní matrace, která by vám zajistila dokonalý spánek a důkladný odpočinek? Zjistili jste, že nabídka matrací je tak bohatá, že nevíte, kterou byste si měli vybrat, aby odpovídala všem vašim nárokům?

Pokud hledáte vysokou kvalitu a chcete si zachovat zdravou páteř, určitě se setkáte s pojmem ortopedická matrace. Sám název vzbuzuje dojem, že se jedná o ten nejlepší výrobek pro vaše zdraví. Ortopedické matrace se vyznačují střední nebo vysokou tvrdostí, takže nemusí být tou správnou volbou pro každého. Jak tedy vybrat vhodnou matraci, na co se zaměřit a jaké vlastnosti nabízejí právě ortopedické matrace, se dozvíte na dalších řádcích.

ložniceObsah:

Co znamená název ortopedická matrace

Ortopedická matrace je nejen matrace zdravotní, u které je název "zdravotní" podmíněn platným certifikátem zdravotní pomůčky, ale především matrace, která by měla udržovat páteř ve správné poloze po celou dobu spánku. Zdravotní ortopedické matrace jsou mnohdy značně tvrdé, což nemusí vyhovovat každému uživateli. U dnešním modelů najdeme i línou nebo-li paměťovou pěnu, která nabízí úlevu kloubům, spánkový komfort a dobře roznáší tlak. Zdravé matrace, které se postarají o zdravý spánek i správnou polohu páteře, nazýváme všeobecně ortopedické.

Nejlepší ortopedické matrace se vyznačují pevnou oporou díky kvalitním materiálům a mají vysokou nosnost, většinou do 150 kg. Tvrdému podkladu dávají přednost jedinci, kteří většinou spí na zádech. V této poloze je poskytována páteři optimální podpora. Ani ta nejlepší tvrdá zdravotní ortopedická matrace však není vhodná pro starší lidi s kloubními potížemi nebo se sníženou pohyblivostí. Tu je potřeba přihlížet na materiál a celkovou tuhost ložní plochy, která by neměla být příliš tvrdá, aby nedocházelo k otlakům.

Z čeho se vyrábějí kvalitní ortopedické matrace

Ortopedické matrace se obvykle vyrábějí z materiálů přírodního původu nebo velmi hustých matracových pěn. Může jít například o kokosová vlákna nebo různé antibakteriální pěny s příměsí rostlinných olejů. Mohou být použity ve všech typech postelí a díky své konstrukci se hodí jak na laťové tak i na lamelové rošty. Hledáte-li plnou relaxaci a pohodlný spánek, zvolte ergonomickou matraci, která bude i ortopedická. Měla by se hodit pro polohu spánku, které dáváte přednost, odpovídat váze a splňovat vaše další nároky.

Podle čeho vybírat matraci?

Jak vybrat a kde koupit  matraci? Nabídka je opravdu široká. Existují nejen různé typy a velikosti, ale také nejrůznější materiály. Každý člověk může mít na matraci jiné nároky, proto, chcete-li, aby váš spánek byl zdravý i pohodlný, zvažujte různé parametry. Začněte volbou typu matrace, zvolte buď ty přírodní, nebo ty s dalšími příjemnými vlastnostmi. O jaké druhy matrací se jedná?

Matrace pěnové

Kvalitní matrace včetně těch ortopedických mohou být vytvořeny z různých druhů pěn. Každá pěna se vyznačuje odlišnými vlastnostmi, které se mezi sebou mohou kombinovat. Tyto matrace se vyrábějí ve všech tvrdostních stupních. Které matrace sem patří?

  • Matrace z polyuretanové pěny (PUR) – mohou mít různou tvrdost a mají dlouhou životnost.
  • Matrace z líné čili paměťové pěny, jinak též termoaktivní nebo viskoelastické. Tato pěna kopíruje tvar těla, je měkká a přizpůsobivá, ale umí tělo dostatečně podepřít.
  • Biopěnové matrace se vyrábějí z přírodních olejů, jsou elastické, poskytují dobrou podporu a jsou značně odolné.
  • Matrace z HR čili studené pěny jsou elastické a dobře prodyšné. Odvádějí teplo a nehromadí se v nich roztoči. Tento materiál se často kombinuje s paměťovou pěnou.
  • Sendvičové matrace bývají vyrobeny z více materiálů, mají pak vyšší kvalitu i životnost.

Matrace pružinové

O matrace pružinové již není přílišný zájem, přednost je dávána modernějším materiálům. Nejsou vhodné pro osoby s vyšší hmotností. Mohou mít klasické pružinové jádro, mikrotaštičkové pružiny nebo taštičky. Díky nim se váha těla rovnoměrně rozloží, čímž se prodlouží životnost matrace.

Matrace latexové

Latexové matrace nemívají vysokou úroveň tvrdosti. Přizpůsobují se tvaru těla a jsou elastické. Jsou také pohodlné a mají poměrně dlouhou životnost. Nemají však dobré odvětrávání, nejsou tedy příliš vhodné pro alergiky, neboť se v nich mohou držet roztoči. Hodí se k uložení na lamelové rošty.

Stupně tvrdosti matrací

Matrace bývají označovány stupni tvrdosti. Každý výrobce má svou vlastní stupnici tuhostí, podle které označuje tuhost u každé matrace. Ortopedické matrace můžou mít stupeň tuhosti označen proto rozdílně podle výrobce.

  • Matrace se stupněm tvrdosti s nejnižším číslem jsou nejměkčí. Jejich materiálem bývá pěna nebo latex. Jsou přizpůsobivé, ale neposkytují tělu zvláštní oporu. Hodí se pro osoby s nižší váhou, bolestmi kloubů, malou pohyblivostí, lidi starší a nemocné. Měkké matrace jsou méně časté.
  • Stupeň tvrdosti nižší střední mají matrace s velmi různorodým materiálovým složením, patří sem matrace sendvičové, pružinové, z polyuretanu i studené pěny. Používají je osoby o váze do 100 kg.
  • Stupeň vyšší střední tvrdosti je vhodný pro mladší ročníky a také pro osoby s vyšší váhou. Jde většinou o sendvičové a pružinové matrace. Vyhledávají je ti, kdo rádi spí na tvrdším povrchu.
  • Stupeň označován nejvyšším číslem podle výrobce je používán pro nejtvrdší matrace. Hodí se pro osoby do váhy 150 kg. Většinou jsou zhotoveny z PUR pěny nebo studených pěn a kokosových vláken. Tyto matrace je vhodné před zakoupením vyzkoušet.

Kompletního průvodce tvrdosti matrací najdete v článku Jak vybrat matraci podle tuhosti.

Vyberte i vhodný rozměr matrace

Vybírejte vždy i podle rozměrů postele. Standardní je ortopedická matrace 90 x 200 cm, výška by měla být alespoň 15 cm. Délka matrace je vždy větší, než výška majitele – minimálně o 15 cm. Můžete si samozřejmě nechat vyrobit matraci na míru.

Výběr podle hmotnosti uživatele a polohy při spaní

Určitě vezměte v úvahu také váhu toho, kdo na matraci bude spát. Matrace mají standardně nosnost alespoň 90 kg. Každý, kdo váží do 90 kg, se váhou nemusí zabývat. Kdo váží více, měl by zvolit matraci se stupněm tvrdosti vyšším, které poskytnou tělu dostatečnou oporu.

Důležitá je také poloha, ve které spíte. Pro pohodlí při spánku je důležité, aby se matrace přizpůsobila vašim potřebám a podpírala vaše tělo. Spáči na břiše volí většinou střední tuhost, pro spaní na boku je vhodná měkká matrace. Pro střídání poloh je univerzální volbou tvrdost také střední.

Nezapomínejte ani na věk uživatele matrace – jiný typ se hodí pro malé děti, mladé lidi, zdravé dospělé nebo osoby s různými obtížemi. Nejnovější články v kategorii: Výběr matrace

Jak vybrat matraci pro děti

Jak vybrat matraci pro děti

Kategorie: Výběr matrace

Která matrace pro děti je ta nejlepší? Dětská matrace by měla zajišťovat zejména optimální oporu páteře a respektovat věk a váhu dítěte. V tomto článku vám pomůžeme s výběrem.
Číst více
Nepodceňte výběr matrace do dětské postýlky

Nepodceňte výběr matrace do dětské postýlky

Kategorie: Výběr matrace

Správný výběr matrace je důležitý i pro naše nejmenší. Jak se orientovat v nabídce matrací do dětských postýlek?

Číst více

Jak vybrat tu nejlepší matraci

Jak vybrat tu nejlepší matraci

Kategorie: Výběr matrace

Existuje něco takové jako ideální matrace? Jak se zorientovat v dnešní nabídce? V následujících řádcích zodpovíme ty nejčastěji kladené dotazy při nákupu matrace. Na výběr správné, pro nás té nejlepší matrace, není totiž jeden univerzální recept, nýbrž hned několik. 
Číst více