Proč si vybrat ortopedickou matraci?

Kategorie: Výběr matrace


Rozhodli jste se pro pořízení nové kvalitní matrace, která by vám zajistila dokonalý spánek a důkladný odpočinek? Zjistili jste, že nabídka matrací je tak bohatá, že nevíte, kterou byste si měli vybrat, aby odpovídala všem vašim nárokům?

Pokud hledáte vysokou kvalitu a chcete si zachovat zdravou páteř, určitě se setkáte s pojmem ortopedická matrace. Sám název vzbuzuje dojem, že se jedná o ten nejlepší výrobek pro vaše zdraví. Ortopedické matrace se vyznačují střední nebo vysokou tvrdostí (není to ale nutná podmínka), takže nemusí být tou správnou volbou pro každého. Jak tedy vybrat vhodnou matraci, na co se zaměřit a jaké vlastnosti nabízejí právě ortopedické matrace, se dozvíte na dalších řádcích.

ložniceObsah:

Co znamená název ortopedická matrace

Ortopedická matrace může a nemusí být matrace zdravotní. U zdravotní matrace je název "zdravotní" podmíněn platným certifikátem zdravotní pomůcky, ale především matrace, která by měla udržovat páteř ve správné poloze po celou dobu spánku. Zdravotní ortopedické matrace se můžou značně lišit co do tuhosti, nemusí tedy univerzálně vyhovovat každému uživateli jeden typ. U dnešních modelů najdeme i línou nebo-li paměťovou pěnu, která nabízí úlevu kloubům, spánkový komfort a dobře roznáší tlak. Zdravé matrace, které se postarají o zdravý spánek i správnou polohu páteře, nazýváme všeobecně ortopedické.

Nejlepší ortopedické matrace se vyznačují pevnou oporou díky kvalitním materiálům, dobrým roznášením tlaku a vysokou nosností, většinou do 150 kg. Tvrdému podkladu dávají přednost jedinci, kteří většinou spí na zádech. V této poloze je poskytována páteři optimální podpora. Ani ta nejlepší tvrdá zdravotní ortopedická matrace však není vhodná pro starší lidi s kloubními potížemi nebo se sníženou pohyblivostí. Tu je potřeba přihlížet na materiál a celkovou tuhost ložní plochy, která by neměla být příliš tvrdá, aby nedocházelo k otlakům.

Z čeho se vyrábějí kvalitní ortopedické matrace

Ortopedické matrace se vyrábějí z velmi hustých matracových pěn nebo materiálů přírodního původu. Může jít například o kokosová vlákna nebo různé antibakteriální pěny s příměsí rostlinných olejů. Mohou být použity ve všech typech postelí a díky své konstrukci se hodí jak na laťové tak i na lamelové rošty. Matrace by se měla hodit pro polohu spánku, které dáváte přednost, odpovídat váze a splňovat vaše další nároky.

Podle čeho vybírat matraci?

Jak vybrat a kde koupit  matraci? Nabídka je opravdu široká. Existují nejen různé typy a velikosti, ale také nejrůznější materiály. Každý člověk může mít na matraci jiné nároky, proto, chcete-li, aby váš spánek byl zdravý i plnohodnotný, zvažujte různé parametry. Začněte volbou typu matrace, zvolte buď ty přírodní, nebo ty s dalšími příjemnými vlastnostmi. O jaké druhy matrací se jedná?

Matrace pěnové

Kvalitní matrace, tedy i ty nazývané ortopedické, mohou být vytvořeny z různých druhů pěn. Každá pěna se vyznačuje odlišnými vlastnostmi, které se mezi sebou mohou kombinovat. Tyto matrace se vyrábějí ve všech tvrdostních stupních. Které matrace sem patří?

  • Matrace z polyuretanové pěny (PUR) – mohou mít různou tvrdost a mají dlouhou životnost.
  • Matrace z líné čili paměťové pěny, jinak též termoaktivní nebo viskoelastické. Tato pěna kopíruje tvar těla, je měkká a přizpůsobivá, ale umí tělo dostatečně podepřít díky své vysoké hustotě, rovněž díky tomu dobře roznáší tlak.
  • Bio-pěnové matrace se vyrábějí s příměsí přírodních olejů, jsou elastické, poskytují dobrou podporu a jsou značně odolné.
  • Matrace z HR čili studené pěny jsou elastické a dobře prodyšné. Odvádějí teplo a nehromadí se v nich roztoči. Tento materiál se často kombinuje s paměťovou pěnou.
  • Sendvičové matrace bývají vyrobeny z více materiálů, mají pak vyšší kvalitu i životnost.

Matrace pružinové

O matrace pružinové již není přílišný zájem, přednost je dávána modernějším materiálům.  Mohou mít klasické pružinové jádro, mikrotaštičkové pružiny nebo taštičky. Díky nim se váha těla rovnoměrně rozloží, čímž se prodlouží životnost matrace. Důležitý údaj je počet pružin na m2.

Matrace latexové

Latexové matrace nemívají vysokou tvrdost. Přizpůsobují se výborně tvaru těla a jsou velmi elastické. Jsou také pohodlné a mají dlouhou životnost. Díky husté struktuře se odvětrávání zabezpečuje pomocí průřezů v celé délce jádra.

Tip našeho eshopu: Pokud si nejste jisti, jaký materiál zdravotní matrace vybrat, pak jděte na konkrétní rozměr matrace a až tam si můžete ve filtru vybírat požadovaný materiál. Nezapomeňte tam samozřejmě vybrat, že chcete i zdravotní. Nejčastější rozměry matrací jsou na jednolůžko 80x200 a 90x200 a potom na dvojlůžko 160x200 a 180x200.

Stupně tvrdosti matrací

Matrace bývají označovány stupni tvrdosti. Každý výrobce má svou vlastní stupnici tuhostí, podle které označuje tuhost u každé matrace. Ortopedické matrace mají stupeň tuhosti označen proto rozdílně podle výrobce.

  • Matrace se stupněm tvrdosti s nejnižším číslem jsou nejměkčí. Jejich materiálem bývá pěna nebo latex. Jsou přizpůsobivé, oporu tělu zabezpečují nižší vrstvy jádra s vyšší tuhostí. Hodí se pro osoby s nižší váhou, bolestmi kloubů, malou pohyblivostí, lidi starší a nemocné. Měkké matrace jsou však méně časté. Důležitá je vyšší hustota pěny, aby byla zabezpečena i životnost matrace.
  • Stupeň tvrdosti nižší střední mají matrace s velmi různorodým materiálovým složením, patří sem matrace sendvičové, pružinové, z polyuretanu i studené pěny.
  • Stupeň vyšší střední tvrdosti je vhodný pro mladší ročníky a také pro osoby s vyšší váhou. Jde většinou o sendvičové a pružinové matrace. Vyhledávají je ti, kdo rádi spí na tvrdším povrchu.
  • Stupeň označován nejvyšším číslem podle výrobce je používán pro nejtvrdší matrace. Hodí se pro osoby s nadváhou. Většinou jsou zhotoveny z PUR pěny nebo studených pěn a kokosových vláken. Tyto matrace je vhodné před zakoupením vyzkoušet.

Kompletního průvodce tvrdosti matrací najdete v článku Jak vybrat matraci podle tuhosti.

Výběr matrace podle hmotnosti také nepodceňujte.

Vyberte i vhodný rozměr matrace

Vybírejte vždy i podle rozměrů postele. Standardní je ortopedická matrace 90 x 200 cm, výška by měla být alespoň 15 cm. Délka matrace je vždy větší, než výška majitele – minimálně o 15 cm. Můžete si samozřejmě nechat vyrobit matraci na míru.

Výběr podle hmotnosti uživatele a polohy při spaní

Určitě vezměte v úvahu také váhu toho, kdo na matraci bude spát. Matrace mají standardně nosnost alespoň od 110 kg. Každý, kdo váží do 90 kg, se váhou nemusí zabývat. Kdo váží více, měl by zvolit matraci se stupněm tvrdosti vyšším a s vyšší nosností, které poskytnou tělu dostatečnou oporu a použité materiály zabezpečí potřebnou výdrž i při intenzívní zátěži materiálů.

Důležitá je také poloha, ve které spíte. Pro pohodlí při spánku je důležité, aby se matrace přizpůsobila vašim potřebám a podpírala vaše tělo. Spáči na břiše volí většinou střední tuhost, pro spaní na boku je vhodná měkká matrace. Pro střídání poloh je univerzální volbou tvrdost také střední. 

Nezapomínejte ani na věk uživatele matrace – jiný typ se hodí pro malé děti, mladé lidi, zdravé dospělé nebo osoby s různými obtížemi. Nejnovější články v kategorii: Výběr matrace

Zárukou kvalitního a pohodlného spánku je zónová matrace

Zárukou kvalitního a pohodlného spánku je zónová matrace

Kategorie: Výběr matrace

Pro koho jsou zónové matrace vhodné? Jaký počet zón zvolit a co je na jednotlivých zónách výjimečné? Poradíme vám.
Číst více
Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Kategorie: Výběr matrace

Určitě jste se už někdy setkali s tímto pojmem, ale nevíte přesně, co je topper? Poradíme Vám i s jeho výběrem.
Číst více

Proč si vybrat taštičkovou matraci?

Proč si vybrat taštičkovou matraci?

Kategorie: Výběr matrace

Jaký je rozdíl mezi pružinovou a taštičkovou matrací a pro koho jsou taštičkové matrace nejvhodnější?
Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů z našeho vlastního skladu
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u vybraných produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie