Měkká nebo tvrdá matrace? Jak vybrat?

Kategorie: Výběr matrace


Pořizujete novou matraci a chcete vybrat tu nejlepší pro vás? Nabídka je skutečně bohatá, takže se může stát, že budete váhat. Při volbě druhu nové matrace bývá rozhodujícím kritériem její tvrdost nebo naopak měkkost.

Budete pro kvalitní, klidný a tvrdý spánek potřebovat matraci měkčí nebo tvrdší? Co vše byste měli uvážit a jaký druh matrace bude vyhovovat vašim individuálním potřebám?

Jak vybrat správnou matraci? Základní informace pro správnou volbu naleznete právě v tomto článku.

Obsah:

Výběr matrace - co vše zvážit

Není tomu tak dlouho, co se tvrdilo, že nejkvalitnější matrací, která je dostatečně odolná a zdravá, je matrace velmi tvrdá. To mohlo platit v dobách, kdy byla matrace vyztužena jednoduchými pružinami a vycpána např. kokosovými vlákny a mořskou travou. Od těchto časů se situace zásadně změnila, při výrobě matrací se využívá nepřeberné množství materiálů a nových výrobních technik. Tvrdé matrace tak přestaly být nejlepší volbou.

Jak se tedy v nabídce zorientovat?

Uvažte několik základních kritérií. Jde především o váš pocit – při ležení na nové matraci se musíte cítit pohodlně. Dále je nutné neopomenout hmotnost uživatele, věk a zdravotní stav.

Všechny tyto parametry mohou sehrát svou roli. Nelze tedy říci obecně, zda je prospěšnější tvrdá nebo měkká matrace. Každý člověk má jinak stavěné tělo, a matrace by ho měla podepřít tak, aby páteř byla při ležení na boku vodorovná, při ležení na zádech v přirozené poloze. Svaly by měly být uvolněné.

Tvrdost či tuhost matrace – co to znamená

Tvrdost, jinak také tuhost, hraje jednu z nejdůležitějších úloh při výběru matrace. Má výrazný vliv na kvalitu spánku a pohodlí majitele.

Rozlišují se 4 základní stupně tuhosti matrace.

Dospívající a menší děti by obecně měly mít tvrdší matraci, s postupujícím věkem se pak vybírají matrace měkčí. Vše však záleží na individuálních nárocích a zdravotním stavu jedince. Tvrdost matrace musí tělu zajistit dostatek odpočinku a prostor pro regeneraci po dlouhý čas po zakoupení.

Správně zvolená tvrdost matrací zdravý spánek udržuje a současně předchází bolesti páteře, především bolesti v kříži a brnění nohou.

Nejlepší matrace si můžete otestovat

latexová matraceNejste si jisti, zda vaše zvolená matrace nebude příliš měkká nebo tvrdá? Vhodnost se dá ověřit jednoduchým testem, a nemusíte čekat, až nastanou obtíže v podobě bolestí zad, zatuhnutí svalů, bolest kyčle při ležení nebo bolest kyčle při spaní na boku, stálý pocit únavy a jiné problémy související s nízkou kvalitou spánku.

Zvolte snadnější cestu:

  • Ulehněte na matraci a tělo srovnejte vodorovně.
  • Pak zkuste vsunout dlaň ruky do mezery mezi páteří a matrací v části kříže.
  • O pomoc při tomto testu můžete požádat i jinou osobu.

Jestliže bez problémů zasunete celou dlaň, popřípadě pokud zde ještě zbyde mezera, je jasné, že je pro vás tato matrace tvrdá. Jestliže se ruka do prostoru vůbec nevejde, je matrace příliš měkká.

Matrace na spaní podle stupně tvrdosti

Základní stupně tvrdosti matrací jsou 4. Každá ze skupin má specifické vlastnosti a je určena jinému typu osob. Pokud byste si nebyli jisti, jestli zvolit tvrdší nebo měkčí matraci, můžete si pořídit takovou, která má jednu stranu měkčí a druhou tvrdší. Co je pro jednotlivé skupiny tvrdosti charakteristické?

První skupina – tuhost matrace 1 je označení pro ty nejměkčí matrace. Ty mohou být latexové, z líné nebo studené pěny, u levnějších variant je použit molitan na matrace. Takové matrace na spaní se dokážou dokonale přizpůsobit tvaru těla, protože jsou pružné a netvoří protitlak. Proto jsou vhodné například pro osoby dlouhodobě ležící, uvolňují svaly, neškodí pokožce a nevznikají tak proleženiny. Velmi oblíbené jsou u nemocných, starších osob a dávají jim přednost především ženy.

Druhá skupina - tuhost matrace 2

Měkké matrace nesou značku stupeň 2. Patří k nejoblíbenějším druhům matrací. Jde o matrace z polyuretanu, ze studených pěn, matrace pružinové nebo sendvičové. Latexové matrace pouze některé, ty, které byly zkombinovány s dalšími materiály. Určeny jsou ženám i mužům s váhou do 100 kg. Díky tomu, že jsou tvrdší, podporují lépe tělo, netvoří protiklad a páteř je v rovině.

Třetí skupina – tuhost matrace 3

Jde již o tvrdé matrace, poskytující výbornou oporu páteři. Tyto matrace mohou být pružinové, sendvičové nebo profilované. Skupiny matrací s tuhostí č. 3 se používá tužší polyuretanová pěna, která se dále tvaruje, kokosové vlákno nebo hustější studená pěna, která klade při stlačení větší odpor. Tyto matrace si volí mladší lidé nebo ti, kdo mají vyšší hmotnost. Užijí si je nejvíce milovníci spaní na tvrdším materiálu.

Čtvrtá skupina – tuhost matrace 4

Jedná se o nejtvrdší matrace, o které není tak velký zájem u široké veřejnosti. Oblíbené jsou především u osob s vysokou hmotností, nad 100 kg. Tuhost zde jistí studená pěna o vysokém objemu i hmotnosti. Ta je vytvarovaná do nopků, které tělo masírují a drží páteř v rovině. Lépe prokrvená je i pokožka. Materiál musí být vysoce odolný, například polyuretan. Používá se také kokosové vlákno.

Zvláštní skupina - matrace s dvojí tvrdostí

Nejste si jisti zvolenou tvrdostí nebo byste chtěli občas tvrdost a měkkost měnit? Pak je pro vás řešením pořízení matrace se dvěma stupni tvrdosti. Každá strana matrace má jinou tvrdost a podle situaci ji můžete jen otočit. Toho, že je jedna strana matrace měkčí a druhá tvrdší, se dosahuje použitím vrstev materiálů, které mají odlišnou váhu i objem. Takové matrace často volí manželé, kteří mají o tuhosti matrací rozdílné představy.

Co byste měli vědět o tvrdých matracích

Matraca_7_zonJak je dosaženo vysoké tuhosti matrací? Jde především o materiály, které se při výrobě používají. K těm nejdůležitějším patří kokosová vlákna, studená pěna nebo RE pěna. Tyto základy se pak kombinují s dalšími materiály, takže se jejich kladné vlastnosti ještě zvýší.

Matrace jsou antialergické, vyrovnávají tepelné rozdíly, odvádějí vlhkost a zajišťují cirkulaci vzduchu. Některé matrace nabízejí i ortopedické vlastnosti.

Než se rozhodnete pro pořízení tvrdé nebo měkké matrace, zvažte důkladně jejich přednosti i zápory. Na jedné straně získá vaše tělo důkladnou oporu, ale na druhé straně je na některé části těla vyvinut velký tlak, což přináší nepříjemné a až bolestivé pocity.

Komu jsou tvrdé matrace určeny

Kdo by si měl pořídit tvrdou matraci? Určitě každý, kdo má problémy se zády nebo má vyšší váhu. Je vhodná i pro ty jedince, kteří často spí na břiše nebo na zádech. Udrží páteř v přirozené poloze, ulevují tělu během spánku. Proto bývají označovány také jako ortopedické matrace.

Kdy je pro vás tvrdá matrace nevhodná? Když se budete v noci budit, převalovat se a budou vás bolet boky, záda nebo páteř v oblasti krku, budete mít pocit trnutí v rukách nebo v nohou, budete těžko hledat odpovídající polohu pro spaní.

Tvrdou matraci můžete změkčit pomocí vrchní matrace.

Výhody a nevýhody měkkých matrací

Zvolíte-li příliš měkkou matraci, bude se tělo do matrace bořit a vy můžete mít potíže se zády. Páteř není dostatečně podepřena, obtížně se otáčí, svaly neodpočívají a člověk se často budí. Pokud ještě použijete vyšší polštář, bude vás bolet i krční páteř.

Pro každodenní odpočinek jsou proto nevhodné molitanové matrace, které jsou sice levnější, ale rychle se poničí a tělu neposkytnou správnou oporu. Lepší volbou jsou matrace z paměťové pěny nebo latexu, které se dokonale přizpůsobují, působí dobře na pokožku a umožňují uvolnění svalů.

Pokud se materiály kombinují, lze vytvořit sendvičové matrace, které ulevují i kloubům. Přechodem mezi měkkými a tvrdými matracemi jsou matrace složené z měkčích a tvrdších vrstev. Materiálem může být i kokos nebo tvrzená pěna, které tvoří vnitřní tvrdou vrstvu. Jsou tužší, ale současně i přizpůsobivé. Páteř udrží ve správné poloze.

Důležitou úlohu hraje váha

Velmi důležitou úlohu při volbě matrace hraje také váha uživatele. Proto se u matrací uvádí maximální nosnost. Určitě zvolte nosnost vyšší, než je vaše skutečná váha, jinak by se matrace brzy proležela. Záleží i na tvaru postavy. Abyste měli dokonalou oporu těla po celou noc, potřebujete takový materiál, který bude podpůrně pracovat a optimálně střídat tlak a pokles. Pro každou váhu i postavu lze nalézt specifický druh matrace.

Tvrdost volte i podle polohy při spaní

Pro výběr správné tvrdosti matrace je důležité i to, v jaké poloze rádi spíte. Pro každou polohu existuje správná tvrdost matrace.

  • anatomický polštářSpíte-li na břiše, potřebuje vaše tělo patřičnou oporu po celé délce. Pokud by se tělo ve střední části prohnulo, páteř by se zakřivila a po procitnutí byste cítili bolesti zad. Při spánku na břiše by se neměl používat polštář, nebo jen tenký, aby se nadměrně nezatěžoval krk.
  • Spíte-li na zádech, potřebujete podporu a tvrdou podložku. U příliš měkkých matrací se na těle vytvoří tlakové body, páteř je napnutá, což vede k problémům se zády. Přirozenou polohu zajistí právě tvrdší matrace.
  • Při spánku na bocích se zatěžují různé části matrace, nohy se pohybují, tělo se otáčí. Proto je vhodná měkká nebo středně tvrdá matrace. Ta se tělu přizpůsobí, ale současně ho i podepře. Ke zdravému a kvalitnímu spánku na zádech a boku vám pomůže také vhodný polštář. Bez této souhry byste brzy pocítili bolesti ramen, krku i zad.


Nejnovější články v kategorii: Výběr matrace

Zárukou kvalitního a pohodlného spánku je zónová matrace

Zárukou kvalitního a pohodlného spánku je zónová matrace

Kategorie: Výběr matrace

Pro koho jsou zónové matrace vhodné? Jaký počet zón zvolit a co je na jednotlivých zónách výjimečné? Poradíme vám.
Číst více
Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Kategorie: Výběr matrace

Určitě jste se už někdy setkali s tímto pojmem, ale nevíte přesně, co je topper? Poradíme Vám i s jeho výběrem.
Číst více

Proč si vybrat taštičkovou matraci?

Proč si vybrat taštičkovou matraci?

Kategorie: Výběr matrace

Jaký je rozdíl mezi pružinovou a taštičkovou matrací a pro koho jsou taštičkové matrace nejvhodnější?
Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů skladem
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u většiny produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie