Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Kategorie: Výběr matrace


Určitě jste se už někdy setkali s tímto pojmem, ale nevíte přesně, co je topper? Jako topper či čabraka na postel bývá označována vrchní matrace, která se pokládá na hlavní matraci. Výška topperu se pohybuje kolem pěti centimetrů a k hlavní matraci se připevňuje elastickými pásky.

Plní dvě základní funkce – chrání matraci před poškozením a zašpiněním a poskytuje uživateli vysokou míru komfortu, čímž zlepšuje kvalitu spánku. Matrace je vyšší, takže se na ni lépe uléhá, a navíc má lepší ergonomické a ortopedické vlastnosti. Toppery se nabízejí v různých cenových relacích, od levnějších s vnitřní výplní z PUR pěny až k nejdražším z pěny paměťové. 

Topper není jen chránič matrace

I když má topper s chráničem matrace něco společného, nelze je zaměňovat. Chránič matrace plní pouze ochrannou funkci, tedy chrání matraci před poškozením a znečištěním a prodlužují její životnost. Obvykle je z bavlny, někdy se vyrábí i nepromokavé varianty pro děti nebo inkontinentní osoby. Žádný komfort však uživatelům neposkytují.

Oproti tomu toppery mají navíc další funkce, které mohou vylepšit méně kvalitní nebo starší matrace a jsou vhodným způsobem, jak změkčit matraci. Také proleželá matrace se může překrýt měkkou relaxační vrstvou. U nových matrací topper navýší uživatelský komfort a v kombinaci s kvalitní postelí poskytuje neskutečné pohodlí.

Jaké funkce topper nabízí

TopperTopper na postel funguje také jako krycí matrace. Neprojdou přes něj kožní šupiny, prach a ani vylitá tekutina. Zlepšuje se komfort spánku, zvýší se tenká matrace a lze tak odstranit i přílišnou měkkost nebo tvrdost. Ocení ho také návštěvy, kterým umožní pohodlný spánek i na dělené pohovce.

Tato „matrace na matraci“ zmírňuje tlak na klouby a díky zvýšení lze lehce uléhat i vstávat, což ocení především senioři. Topper na matraci je navíc lehký a dá se snadno přemisťovat. Pokud máte kvalitní a dražší matraci, prodlouží topper její životnost.

Jak vybrat správný topper

Stejně jako je důležitý výběr kvalitní matrace, má svá pravidla i výběr topperu. Matrace mají různé rozměry, k nejužívanějším typům se hodí vrchní matrace 180x200 cm, oblíbený je i topper 200x200 cm. Platí zde zásada, že velikost topperu musí odpovídat velikosti matrace. Pokud by byl větší, zabíral by více místa a vzbuzoval by pocit, že postel nemá pevný okraj. Menší topper by zase zmenšoval spací plochu.

Materiál topperu je důležitý

Při volbě materiálu topperu je nutné uvědomit si, jaké je vaše současná matrace a je-li potřeba ji zpevnit nebo změkčit. Kdo má rád měkký povrch, zvolí si pravděpodobně topper z paměťové pěny. Ten hřeje, zmírňuje bolesti kloubů a při spaní se přizpůsobuje tělu.

Topper ze studené pěny je středně tvrdý, prokrvuje končetiny a dopřeje svalům odpočinek. Pokud trpíte bolestmi kloubů, zad nebo páteře, může napomoci topper s ortopedickými zónami.

Péče o topper je snadná

Při správné péči vám topper vydrží dlouho. Základem je pravidelné otáčení, protože i topper by se dlouhodobým tlakem na stejná místa mohl proležet. Také potah topperu vyžaduje údržbu, především luxování a praní. Tak se odstraní nejen prach a nečistoty, ale také roztoči. Prát by se měl alespoň jednou měsíčně a ideálně sušit na sluníčku.

I topper je dobré opatřit chráničem, který zachytí základ všech nečistot. Výměna se většinou provádí jednou za pět let.Nejnovější články v kategorii: Výběr matrace

Lucidní snění - dobrodružství ve spánku, které musíte zažít

Lucidní snění - dobrodružství ve spánku, které musíte zažít

Kategorie: Výběr matrace

Zaujala vás problematika snů a snění? Pak vás určitě bude zajímat, co je to lucidní snění. Jde totiž o velmi zvláštní jev, který umožňuje prožívat vědomé snění.
Číst více
Zárukou kvalitního a pohodlného spánku je zónová matrace

Zárukou kvalitního a pohodlného spánku je zónová matrace

Kategorie: Výběr matrace

Pro koho jsou zónové matrace vhodné? Jaký počet zón zvolit a co je na jednotlivých zónách výjimečné? Poradíme vám.
Číst více

Proč si vybrat taštičkovou matraci?

Proč si vybrat taštičkovou matraci?

Kategorie: Výběr matrace

Jaký je rozdíl mezi pružinovou a taštičkovou matrací a pro koho jsou taštičkové matrace nejvhodnější?
Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů z našeho vlastního skladu
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u vybraných produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie