Tvrdá matrace není vhodná pro každého

Kategorie: Výběr matrace


Kvalitní spánek je zárukou úspěšného dne. Co vše spánek ovlivňuje a co můžete udělat, abyste ve spánku skutečně načerpali potřebné množství sil?

Ke zdravému spánku samozřejmě přispívá správně zvolená postel, rošt i lůžkoviny, ale zásadní vliv může mít i volba matrace. Pokud by se matrace nedokázala tělu přizpůsobit, nedosáhnete komfortního spánku. Tvrdost matrace by měla být hlavním kritériem při výběru.

Mnoho lidí si totiž vybírá tvrdší matrace s vyšší tuhostí. Ty však nejsou vhodné pro každého uživatele. Jak to tedy s tvrdostí matrací je, kdo by se tuhým matracím měl vyhnout a pro koho jsou naopak přínosem?

Základní stupně tvrdosti matrací jsou 4

matraceNaprostá většina prodejců uvádí 4 stupně tvrdosti matrací. Na matraci se nachází symboly, které označují právě tvrdost. Tímto označením jsou symboly T nebo H.

  • T1 se obvykle užívá pro označení měkké matrace,
  • T2 znamená matraci střední tvrdosti,
  • T3 je tvrdá matrace,
  • T4 je nejtvrdší stupeň matrace.

Je možné setkat se i s pětistupňovým dělením, existuje i sedmistupňové členění matrací. Čtyři stupně jsou však nejčastější.

Při výběru matrace si ověřte, v jaké škále tvrdosti se vámi zvolená matrace vyrábí, a pak podle dalších kritérií vybírejte takovou, která bude nejvhodnější právě pro vás.

Volba tvrdosti matrace souvisí s tělesnou váhou

Různá tvrdost matrace se většinou doporučuje pro určité váhové kategorie. Hmotnost uživatele tedy poslouží pro základní orientaci.

  • Měkké matrace většinou volí lidé s váhou do 60 kg. Člověk vážící 50 až 80 kg by si měl vybrat středně měkkou matraci.
  • Středně tvrdá matrace se doporučuje váhové skupině mezi 70 a 110 kg.
  • Jedinec, který má hmotnost nad 110 kg by si měl určitě vybrat tvrdou matraci.

Hranice však nejsou striktně stanoveny. Více lidí dává přednost měkčímu poležení. U starších lidí nehraje váha tak velkou roli, pohodlné měkčí matrace jsou pro ně vhodnější. Jsou totiž citlivější na tlak a tvrdá matrace by jim neumožnila dostatečný odpočinek.

Naopak tvrdé matrace jsou vhodné pro ty, kdo mají potíže se zády a také pro ty, kdo mají nadváhu. Jednotlivci s vyšší váhou postačí tvrdá matrace 90 x 200, mnohem větší pohodlí i přes vyšší hmotnost nabízí tvrdá matrace 140 x 200.

Tip našeho eshopu: Pokud si nejste jisti, jakou tvrdost matrace vybrat, pak jděte na konkrétní rozměr matrace a až tam si můžete ve filtru vybírat požadovanou tuhost. Nejčastější rozměry matrací jsou na jednolůžko 80x200 a 90x200 a potom na dvojlůžko 160x200 a 180x200.

Jak zjistit odpovídající stupeň tvrdosti

matraceJaký stupeň tvrdosti matrace je vhodný právě pro vás? Nejčastěji zvolené bývají matrace s označením tvrdosti 2 nebo 3. Pozor na příliš tvrdé nebo příliš měkké matrace. Přehnaná měkkost není oporou pro páteř, přílišná tvrdost utlačuje tělo a zvláště cévy, pak mohou brnět končetiny. Není také příliš pohodlná, člověk obtížně hledá správnou polohu, otáčí se a necítí se dobře. Rozhodně neplatí, že tvrdá matrace je nejlepší.

Extra tvrdá matrace s označením T4 je určena osobám s váhou do 150 kg, pokud má někdo vyšší váhu, bude se zajímat o zvláštní matrace například s označením T5. Je vhodné vybírat matraci s takovou nosností, která je vyšší než váha přibližně o 5 kg. Pokud by matrace měla nižší nosnost, nepodpírala by dostatečně tělo a navíc by měla kratší životnost.

Správnou tvrdost zjistíte tak, že si lehnete na matraci a zkusíte vsunout ruku mezi záda v křížové oblasti a matraci. Jestliže se do prostoru vejde ruka a ještě zbyde prostor, znamená to, že je matrace příliš tvrdá. Nevhodnou měkkost zjistíte podle toho, že se do mezery ruka nevejde vůbec.

Příliš tvrdá nebo měkká matrace spánku neprospívá

Myslíte, že správný stupeň tvrdosti matrace není důležitý? Zbytečná tvrdost nebo měkkost matrace vám může značně ublížit. Nevhodně zvolená tvrdá matrace bude tlačit na klouby, končetiny, páteř a způsobí obtíže s krevním oběhem. Ráno se vzbudíte s bolavými zády a páteří a můžete mít znecitlivěné končetiny. Spíte-li na boku, nebude mít páteř patřičnou podporu. Neodpočinete si a můžete být podráždění a nervózní.

Jak změkčit matraci? Pořiďte si na matraci tvz. topper, který matraci změkčí. Zkuste vložit mezi rám a matraci překližkové desky. Nejlepší je však pořídit novou kvalitní matraci. I příliš měkká matrace způsobuje bolest zad a napětí svalů. Tělo namáhá i změna polohy a nastavení těla není ve správné poloze. Odpočinek není optimální a při dlouhodobém užívání může být ovlivněno zdraví uživatele.
 Nejnovější články v kategorii: Výběr matrace

Zárukou kvalitního a pohodlného spánku je zónová matrace

Zárukou kvalitního a pohodlného spánku je zónová matrace

Kategorie: Výběr matrace

Pro koho jsou zónové matrace vhodné? Jaký počet zón zvolit a co je na jednotlivých zónách výjimečné? Poradíme vám.
Číst více
Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Kategorie: Výběr matrace

Určitě jste se už někdy setkali s tímto pojmem, ale nevíte přesně, co je topper? Poradíme Vám i s jeho výběrem.
Číst více

Proč si vybrat taštičkovou matraci?

Proč si vybrat taštičkovou matraci?

Kategorie: Výběr matrace

Jaký je rozdíl mezi pružinovou a taštičkovou matrací a pro koho jsou taštičkové matrace nejvhodnější?
Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů skladem
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u většiny produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie