Jak se zbavit bolesti zad v noci a ráno?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat


Jen málokdo může říci, že ho nikdy nebolela záda. Jenže co když je bolest zad stále častější, a nepřichází jen ve dne, ale ozývá se i v noci, brání spánku a odpočinku? Pak je nejvyšší čas zaměřit se na to, jak a na čem spíte. Příčinou této civilizační nemoci přitom bývá často špatná matrace nebo spánková poloha. Jestliže toužíte po zdravém spánku a probouzení bez bolestí, určitě se zaměřte na postel, rošt, matraci a lůžkoviny a také na to, v jakých polohách spíte.

Bolesti zad při spánku

Bolesti při spánku nebo ihned po probuzení se mohou objevovat na různých částech zad. Nejčastěji jde o bolest zad v kříži, bolest bederní páteře, bolest zad mezi lopatkami, bolest zad pod lopatkami, bolesti páteře v oblasti krku a další bolesti, které mohou se spánkem a polohami při něm souviset.

Bolesti hlavy a krční páteře přicházejí nejčastěji se spaním na zádech. Zde je dobré zaměřit se na polštář. Pomoci může anatomický polštář nebo obyčejný polštář s malým polštářkem navíc. Tyto polštáře musí mít střední měkkost.

Pokud spíte na boku, mějte krk ve vyšší poloze než hlavu. Bolí vás páteř v oblasti krku? Vyhněte se spaní na břiše. Jestliže vás bolí bederní páteř, můžete zkusit spaní na zádech a pod kolena použijte polštář. Páteř se tak ocitne v poloze, která by pro ni měla být příznivá. Také při spánku na břiše se vyrovnává tlak u meziobratlových plotének. Co pomáhá na bolest zad v oblasti beder? Vyzkoušejte bederní pás nebo oděv uvázaný natěsno kolem beder.

Jak souvisí spánkové polohy s bolestí zad

anatomicky_polstarKvalitní spánek bez bolestí značně ovlivňují polohy při spánku. Jaká je nejlepší poloha? To záleží na individuálních zvycích a na tom, které poloze dává člověk přednost.

Jak správně spát a které polohy mají vliv na bolest zad? K nejdoporučovanějším patří spaní na zádech. To udržuje páteř v ideální poloze, takže může být tím, co na bolavá záda i na krční páteř platí. Uvolňují se svaly, a pokud je pod kolena umístěn ještě polštář, dostane se páteř do ideální polohy. Další vyšší polštář by měl být pod hlavou, dobrou volbou je polštář anatomický.

K dalším doporučovaným polohám patří spaní na boku. I zde má páteř správnou polohu, kterou lze ještě vylepšit použitím polštářů. Ty se umisťují mezi kolena a popřípadě ještě pod pas. Problémem může být bolest kyčle při spaní na boku, zde je na místě polohu změnit. To platí i pro bolest kolene od páteře. 

Nejméně doporučované je spaní na břiše. Při něm nemá páteř přirozenou polohu, důsledkem může být zablokovaná krční páteř. Příznaky jsou ostrá vystřelující bolest, mravenčení, brnění, snížená citlivost a slabost svalů. Spaní na břiše je však vhodné pro bederní páteř, zvláště pokud použijete polštář pod pánev a břicho v dolní části.
Nejhorší variantou je spánek v plodové poloze, kde je zvýšený tlak na krk a záda. Zde se objevuje bolest v kříži, bolest mezi lopatkami a bolest beder, důsledkem mohou být zablokovaná záda nebo dlouhodobá bolest v kříži. Proto je potřeba pravidelně střídat strany.

Jak na bolest zad se správnou matrací

ortopedicka_matracePříčinou bolestí zad bývají velmi často nevhodně zvolené matrace. Každá matrace má omezenou dobu používání, v průměru se jedná o 7 let. Důvody nejsou pouze hygienické, ale matrace může být proležená a neposkytuje tělu dostatečnou oporu. Důvodem potíží může být i polštář, který neodpovídá spánkové poloze. Ten musí mít správnou velikost a tvrdost, které se řídí spánkovou polohou. Důležitý je i správný rošt.

Hledáte způsoby, jak se zbavit bolesti zad? Vyberte matraci podle následujících kritérií. Těmi jsou výška postavy, váha, spánková poloha a zdravotní potíže. Na váze závisí tuhost matrace. Ta by neměla být příliš měkká, neposkytovala by páteři dostatečnou oporu. Dobrou volbou může být zdravotní matrace.

Důležitý je také postelový rošt, napomáhá k rozložení tlaku těla osoby, která na lůžku spí. Výběr roštu záleží na zvolené matraci. K pružinovým matracím se hodí pevný laťkový rošt, k pěnovým matracím je ideální lamelový rošt. Dobrou investicí je také polohovatelný rošt, se kterým si můžete nastavovat ideální polohy. K dokonalé pohodě spánku doplňte ještě příjemné a pohodlné kvalitní lůžkoviny.

Tip: A jakou zvolit matraci pokud trpíte kyfózou? Přečtěte si náš další článek.

Bolest zad při spánku může mít i další příčiny

Bolestmi zad můžete trpět i z dalších důvodů. Mohou jimi být například nedostatek spánku nebo deprese. Proto byste se měli více starat o celkovou kvalitu spánku.

Temný a klidný pokoj, nižší teplota v místnosti a omezení působení modrého světla z počítače nebo mobilního telefonu před spaním jsou základem. Bolest zad může být i následkem toho, co jste dělali přes den. Protože většina lidí nemá po celý den dostatek pohybu a sedí dlouhou dobu u počítače, je potřeba zaměřit se na ergonomii. Důležitá je kvalitní kancelářská židle, výška stolu a monitoru, dostatek přestávek a protažení, případně pořízení ortopedické židle. V každém případě je vhodné zamyslet se nad změnou režimu.Nejnovější články v kategorii: Co by vás mohlo zajímat

Jaká matrace uleví při kyfóze?

Jaká matrace uleví při kyfóze?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Zdraví zad a páteře je nesmírně důležité, a přesto je často podceňujeme do doby, než se nás dotkne nějaký problém.
Číst více
Minimalismus v domácnosti - jak na to?

Minimalismus v domácnosti - jak na to?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Minimalismus je v dnešní době velký hit. Jaká jsou pravidla minimalismu a jak si  v tomto duchu uspořádat domácnost, aby byla útulná a zároveň jednoduchá?

Číst více

Vyberte si správný polštář pro spaní na boku

Vyberte si správný polštář pro spaní na boku

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Spánek je důležitý pro celkové zdraví a pohodu, a volba správného polštáře zde hraje zásadní roli, zvláště pokud dáváte přednost spánku na boku. 

Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů skladem
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u většiny produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie