Chrápání – proč nás trápí a jak se ho zbavit

Kategorie: O spaní


Ulehnete do postele a blaženě se noříte do spánku, když se z ničeho nic se ozvou chrčivé zvuky, které nelze přeslechnout a které vám poklidný odpočinek nedopřejí. Chrápání vás budí po celou noc a narušuje vám manželské soužití. Co je příčinou tohoto nepříjemného jevu? A dá se proti chrápání bojovat?

Chcete-li vědět, jak přestat chrápat, musíte se zaměřit na příčiny. Spánkové poruchy mohou být přirozené, ale v některých případech se jedná o zdravotní problém, který spáče ohrožuje  na životě.

Obsah:

Příčiny chrápání 

Chrápání neboli ronchopatie je potřeba považovat za onemocnění, které může být vážné. Není jen nepříjemným zvukem, který ruší ostatní spáče, ale poslední výzkumy ukazují, že právě chrápání může znamenat začátek poruch spánku. Ty pak mohou být větším zdravotním problémem a způsobují obtíže i v oblasti sociální. Omezují i některé činnosti jako například cestování, akce se společným spaním a samozřejmě i rodinný život.

Proč vlastně chrápeme?

Hlavním důvodem je snížená průchodnost horních dýchacích cest. Vzduch, který vdechujeme, musí procházet omezeným prostorem a pohybovat se rychleji. Tím dojde ke změně tlaku v krku a kmitání měkkého patra a čepu. Chrápání nedělá rozdíly mezi pohlavími, postihuje muže, ženy i děti, nejvíce však trápí muže - více než 25%. U žen je toto číslo nižší -chrápání znepříjemňuje život 15% žen. Nižší procento se vyskytuje i u dětí. Co tedy chrápání způsobuje a na co je potřeba zaměřit léčbu?

  • Nachlazení - Příčinou krátkodobého chrápání bývá nejčastěji nachlazení a nemoci horních cest dýchacích obecně. Vzniká při nich bariéra, takže vzduch nemůže volně procházet. Zde je léčba nejsnadnější, chrápání po úspěšné léčbě nachlazení samo přestane.
  • Alkohol - Také přemíra alkoholu může způsobit nepříjemné noční zvuky během spánku, zvláště pokud si dáte několik sklenek vína těsně před ulehnutím do postele. Krční svalstvo se pod vlivem alkoholu uvolňuje, dochází ke zvýšení tlaku na hrtan. Tím se sníží průchodnost vzduchu a vznikne obtěžující zvuk – chrápání.
  • Obezita - I nadváha může způsobovat obtěžující hlasité noční projevy. V tomto případě tlačí na hrtan tuková vrstva, která ztěžuje průchod vzduchu. Pomocí je jedině zhubnutí, které sníží i rizika dalších zdravotních problémů.
  • Kouření - Potíže s chrápáním mají také kuřáci. Kouření způsobuje zduření sliznice a může být příčinou nejrůznějších zánětů. Snížením množství řasinkového epitelu dochází také ke zvýšené tvorbě hlenů v dýchacích cestách a častému podráždění plic.
  • Stárnutí - Všimli jste si, že problémy s chrápáním často mají právě starší lidé? Je to přirozené, stárnutí je doprovázeno řadou obtíží a změn těla. Kromě jiného dochází k povolování krčních svalů, které způsobuje zúžení dýchací trubice a obtížnější průchod vzduchu.
  • Ostatní příčiny - Chrápání může být způsobeno dalšími změnami, většinou fyziologického rázu. K nejobvyklejším patří nosní polypy, které významným způsobem zužují dýchací cesty. Obtíže zapříčiňují i záněty mandlí, zvětšené nosní mandle nebo deformovaná nosní přepážka. Také nemoci horních cest dýchacích podporují chrápání, jedná se především o respirační onemocnění jako katary nebo astma.
  • Anomálie čelisti - Anomálie čelisti, tedy zmenšená dolní či horní čelist, znamená méně prostoru v dýchacích cestách a zvýšenou intenzitu chrápání.
  • Spánková apnoe - Spánková apnoe však není obvyklé chrápání. Zde se jedná o závažné onemocnění, které nejen ruší okolní spáče, ale které ohrožuje samotného postiženého. Jak spánkovou apnoe poznat? Nemocný chrápe i dýchá s přerušením, dýchá nepravidelně a občas se mu dech zcela zastaví, může se budit s pocitem, že se dusí, nevyspí se a cítí se unavený. V takovém případě se vyplatí neváhat a navštívit lékaře.

Protože chrápání je jevem, který značně znepříjemňuje život a může být i nebezpečný zdraví postiženého, je nutné najít řešení. To se odvíjí od příčiny chrápání, kterou je potřeba identifikovat a podle výsledku postupovat dále.

Odstranění chrápání - jak si pomoci sám

U mnoha příčin lze odstranit chrápání bez pomoci lékaře. Jak zabránit chrápání a následkům, které sebou tato obtíž přináší? Nabízí se mnoho možností, které určitě stojí za zkoušku. Změňte spací návyky, upravte ložnici, zaměřte se na zdravý životní styl nebo méně tradiční metody a přírodní léčbu.

Spaní na boku

Čím tedy začít? Zkuste spaní na boku. Pokud jste doposud spali na zádech, což často vyvolává chrápání, změňte polohu. Nedaří se vám udržet ležení na boku? Upevněte si na záda nějaký předmět, který by vás při otočení na záda rušil a donutil vás obrátit se zpět na bok. Často se doporučuje míček v kapse pyžama, které si otočíte zády dopředu. Můžete se podepřít dalším polštářem. Při spaní na boku budou mít vaše dýchací cesty nejvyšší průchodnost.

Spaní s vyšším polštářempolštář

S tím, jak zabránit chrápání, vám také pomůže spaní s vyšším kvalitním polštářem. Zvolit můžete třeba anatomicky tvarovaný polštář. Pokud je vaše hlava umístěna výše, snižuje se tlak na dýchací cesty a ty se uvolní. Navýšení však nesmí být velké, mělo by opačný účinek. Anatomický polštář vám pomůže srovnat tělo a udržovat správnou polohu. Dobrou volbou je i naklonění postele, například zvýšením nohou postele nebo jejich podložením.

Zdravý životní styl

Ke zdravému životnímu stylu patří kromě správné výživy a omezení zlozvyků pravidelný režim a dostatek pohybu. Zbavit se chrápání lze i dostatkem spánku. Choďte spát přibližně v stejnou dobu a spěte tak dlouho, aby si vaše tělo stihlo odpočinout. Patřičná dávka pohybu napomůže ke zdravé únavě a hlubokému spánku.

Kouření

Kouření jako příčina chrápání se neoznačuje příliš často. Každý kuřák má však mnohem více zduřelou krční sliznici, což způsobuje zúžení dýchací trubice a omezené proudění vzduchu. Chrápání kuřáků mohou způsobovat také záněty, které v těle v důsledku silného kouření probíhají. Řešením je omezení kouření nebo s kouřením úplně skončit. Problém s chrápáním tak může být poměrně brzy vyřešen.

Nadváha

Obezita znamená vysokou pravděpodobnost obtíží s chrápáním. Tuk se neusazuje jen v problémových partiích, ale po celém těle. V dýchacích cestách způsobuje oslabení a změkčení dýchacích cest a následné zúžení. Vzduch pak nemůže zcela volně procházet a obézní člověk začíná chrápat. Pomůže výrazné zhubnutí nebo alespoň omezení večerního jídla. Nejméně tři hodiny před spaním by se nemělo jíst, jinak budou dýchací trubici dráždit vracející se trávicí šťávy.

Nadměrná konzumace alkoholu

Každý, kdo konzumuje více alkoholu zvláště před spaním, může očekávat, že bude chrápat. Přemíra alkoholu totiž způsobí ochabnutí svalů nosohltanu. Pokud již budete konzumovat alkohol, pijte jen omezené množství a rozhodně ne těsně před ulehnutím ke spánku. Vystavili byste se také zvýšenému nebezpečí spánkové apnoe.

Vhodné podmínky v ložnici

I prostředí ložnice má výrazný vliv na to, zda člověka bude obtěžovat chrápání. Je-li v místnosti suchý vzduch, bude sliznice dýchacích cest vysušená a to k chrápání přispěje. Podobně působí i výskyt roztočů, pylu, prachu, zvířecích chlupů a dalších alergenů. Ty by mohly zapříčinit podráždění, které se stane důvodem obtížných projevů. Nezapomeňte, že také výběr postelevýběr matrace je pro kvalitní spánek velmi důležitý. Někomu může více vyhovovat matrace s paměťovou pěnou, jiní dají přednost spíše zdravotní matraci. Nezapomínejte také na pravidelné čištění matrace.koupelový olej

Aromaterapie

Uvolněte před spaním dýchací cesty. Uleví vám teplá sprcha a inhalace vody se solí nebo s bylinkami. Dýchací cesty se pročistí, roztáhnou a chrápání se omezí nebo zcela zmizí. Pomohou také difuzéry nebo aromalampy s vhodně zvolenými éterickými oleji. Dobrou volbou bývají také nejrůznější relaxační svíčky s vybranými vůněmi nebo silně aromatický mátový olej, který snižuje otoky sliznice.

Homeopatika

S chrápáním mohou pomoci i některá homeopatika. Nejčastěji je nasazován lék Kalium iodatum. Ten není jen prostředkem, jak se zbavit chrápání, ale i lékem na alergie, astma a dušnost.

Bylinky

Problémy s chrápáním řeší i nasazení některých vybraných bylinek. Jsou dostupné a můžete je použít různým způsobem. Čaje, odvary, bylinné kapky, inhalace a další vás mohou obtíží alespoň zčásti zbavit. Vhodnými bylinkami jsou například máta, dobromysl, ostropestřec, valeriana, peprmint, levandule, chmel či eukalyptus.

Jak se zbavit chrápání - pomoc lékaře

Léčba chrápání by v závažnějších případech měla být svěřena do rukou lékaře. Zvláště tehdy, jedná-li se o dlouhodobý problém, vaše rodina se narušením spánku trápí a léčba jinými prostředky nepomáhá, je nejvyšší čas obrátit se na odborníky - lékaře ORL. Ti mohou důkladně vyšetřit příčiny a předepsat účinné přípravky proti chrápání, léky nebo spreje, které čistí dýchací cesty a napomáhají zesílení dýchací trubice, popřípadě různé další pomůcky a přístroje. Možný je i operativní zásah.

Návštěvu lékaře neodkládejte - Nepomáhají vám přírodní prostředky ani “babské rady“? Narušuje chrápání rodinné vztahy tak, že by mohlo dojít k rozchodu? Neodkládejte řešení, pokud chrápání podceníte, může se ještě zhoršit. Nedostatečný spánek, únava a podrážděnost vyvolávají napětí v partnerských vztazích a mohou je i rozvrátit.

Jak lékař postupuje: 

  • Aby léčba chrápání byla účinná, je nutné vyšetření, které odhalí, co je příčinou chrápání.
  • Lékař provede pohovor s pacientem a komplexně ho vyšetří.
  • Poté doporučí vhodné prostředky jako špunty do uší, masku proti chrápání, hodinky proti chrápání, spreje nebo v krajním případě i operaci.

Maska proti chrápání

Nezapomínejte na to, že chrápání může být příznakem vážného onemocnění. Jedná-li se o spánkovou apnoe, je tento projev dokonce životu nebezpečný. K léčbě zde lékař doporučí speciální masku. Apnoe způsobuje přerušení dýchání a do krve spáče se tak dostane více oxidu uhličitého. Zúží se dýchací cesty a v dýchání se vyskytnou delší pauzy. Maska udržuje v dýchacích cestách stálý přetlak. Musí se používat každou noc, po nějaké době chrápání zmizí. Přístroj však nepracuje úplně tiše.

Sprej proti chrápání

Přípravky proti chrápání mohou mít  i jinou formu. Velmi účinné jsou spreje a kapky. Spreje se aplikují na kořen jazyka nebo se stříkají do krku. Většinou jsou založeny na olejovitých výtažcích z rostlin a přidává se do nich lecitin. Vyvolávají napětí a překrvení povrchů tkání a procházející vzduch pak nevytváří zvuky. K nejčastěji používaným bylinám patří ostropestřec mariánský, světlík lékařský, šalvěj, eukalyptus, chmel a další, doplněné mentolem a eukalyptem.

Špunty do uší proti chrápání

Chrápání neobtěžuje tolik samotné spáče, jako jejich partnery. Těm mnohdy ve spánku zcela zabrání. Pokud se léčba chrápání nedaří nebo se chrápající pokusům o řešení brání, je možné použít špunty do uší. Ne všechny výrobky tohoto typu jsou však účinné. Nakupujte proto v lékárně a požadujte speciální špunty určené právě pro ochranu před obtížným hlasitým chrápáním.

Hodinky proti chrápání

Pohodlí ochrany proti nelibým nočním zvukům slibují hodinky proti chrápání. Fungují na principu impulzů vysílaných do nervové soustavy, jakmile začne spáč chrápat. Je však potřeba vybírat opatrně, některé typy hodinek mají impulzy příliš silné a neumožní chrápajícímu kvalitní hluboký spánek, který pro každodenní činnost potřebuje.

Operace

Operace je krajním řešením léčby chrápání a přistupuje se k ní pouze v závažných případech, kdy jiné prostředky nezabraly. Většinou se jedná o chirurgickou operaci nosu či krku. Možná je také operace patra, která se provádí laserem. Při ní je odstraněna část měkkého patra a ve zbytku se udělají nářezy. Dojde tak k vyztužení této části těla a jsou odstraněny vibrace, které chrápání způsobují. Tento zákrok je možno provádět i klasickým způsobem. Při neprůchodnosti nosu se doporučuje septoplastika nebo radiofrekvenční termoterapie na nosní sliznici. Ta je účinná i v případě zvětšených krčních mandlí. I krční mandle lze odstranit klasickou operací. Před konečným rozhodnutím o operativním výkonu musí být provedeno komplexní ORL vyšetření, po němž odborník navrhne nejlepší variantu zákroku.

Chrápání u dětíDítě spí

Chrápání není doménou dospělých, často chrápou i děti. Je-li příčinou rýma nebo nachlazení, není potřeba mít obavy. Pokud však dítě chrápe každou noc, je potřeba vyhledat lékaře. Velmi často jde o nějakou překážku v cestách dýchacích. Může to být například příliš velký jazyk, deformace tváře, svalová dystrofie nebo zvětšené mandle jak krční, tak nosní. Ta bývá obvyklým důvodem dětského chrápání, řešením je odstranění nosní mandle. Rodiče se mohou rozhodnout, jakým způsobem bude zákrok proveden – klasickou chirurgií, která vyžaduje hospitalizaci, případně kombinací s laserem, či plazmovou metodu, kterou lze provést v rámci jednodenní chirurgie.

Chrápání v těhotenství

Ačkoli chrápání bývá spíše výsadou mužů, nevyhýbá se tato obtíž ani ženám. Chrápání se stává velmi obtížným v období těhotenství, kdy ženy obecně spí hůře, protože je trápí obavy o zdraví děťátka, o průběh porodu či mají strach z budoucnosti. Chrápání u žen bývá způsobeno otoky těla, které jsou výrazné zvláště v poslední fázi těhotenství. Dochází ke zhoršení kvality spánku, těhotná žena je unavená a stresuje se, což by mohlo ovlivňovat vývoj plodu. Pokud je únava neúnosně velká a chrápání příliš časté, je dobré poradit se s lékařem. Některé druhy chrápání během těhotenství totiž mohou dítě skutečně ohrozit.

Rizika chrápání v těhotenstvítěhotenství

Centrum studia spánku v Michiganu uvádí, že chrápající těhotné ženy mohu mít menší děti, hrozí větší riziko vývojových poruch a preeklampsie. Důkladné prohlídky mohou tyto stavy vyloučit nebo umožní včas zasáhnout a ohrožující stav zvládnout. Intenzitu chrápání zvyšuje spaní na zádech. V těhotenství se doporučuje více podložit hlavu vhodným polštářem, aby se uvolnily dýchací cesty, vhodné je spát spíše na levém boku. Je možno použít také nosní proužky, zvlhčovače vzduchu a samozřejmě zdravou stravu bez kouření, prášků na spaní nebo alkoholu.

Spánkové laboratoře

Trpíte nespavostí, dlouhodobě chrápete, probouzíte se unaveni, máte sucho v krku, bolí vás hlava, těžko se koncentrujete, zapomínáte, trpíte podrážděností a dalšími potížemi?

Pak je na čase navštívit lékaře, který se specializuje na poruchy spánku, např. spánkové apnoe nebo spánkovou paralýzu. Váš ošetřující lékař vám doporučí nejbližší spánkové centrum, kde se po základním vyšetření provede monitoring spánku. Jedná se o zcela jednoduchý a neobtěžující postup, který se může provést ve spánkové laboratoři, popřípadě i v domácím prostředí.

Základem úspěšné léčby je důkladná diagnostika

Ještě předtím, než podstoupíte vlastní vyšetření ve spánkové laboratoři, musíte absolvovat pohovor s lékařem. Ten se bude snažit odhalit skutečný důvod vašich obtíží, je však potřeba být k němu upřímný. Na otázky můžete odpovídat bez obav z kritiky vašich zvyklostí, cílem je pouze účinná léčba. Lékař se vás může ptát na:

  • časové určení počátku potíží
  • opatření pro lepší spánek, která jste již udělali
  • dosavadní terapie
  • režim dne, dobu spánku
  • buzení během spánku, jeho četnost, následné usnutí
  • životní styl, stravování, zlozvyky, čas posledního jídla před spaním
  • užívání léků
  • noční pocení
  • stresové situace, pracovní vytížení
  • psychický stav, rodinná anamnéza
  • volný čas a jeho využití, relaxace

Z vašich odpovědí zjistí lékař, zda by pro odstranění obtíží nestačila úprava režimu a řešení zlozvyků, po dohodě pak určí termín, kdy absolvujete noc ve spánkové laboratoři. Seznam spánkových center a laboratoří najdete zde.

Jak probíhá prohlídka ve spánkové laboratoři

Po příchodu do laboratoře se převléknete do pohodlného nočního oděvu a ulehnete do lůžka s anatomickou matrací a antialergickou přikrývkou. Na vaše tělo budou umístěny senzory, které budou monitorovat činnost mozku, svalů, srdce a plic. Tyto senzory se umisťují na ukazováček, nohu, hruď a bradu. Dýchání snímají pásy na břiše a okolo hrudi. Vyhodnocení probíhá již během spánku a pak ráno po probuzení. Lékaři pak shrnou výsledky, a pokud to bude potřeba, stanoví přesný postup léčení.

Zdroj obrázků: www.pixabay.com



Nejnovější články v kategorii: O spaní

Jak spolu souvisí štěstí a spánek?

Jak spolu souvisí štěstí a spánek?

Kategorie: O spaní

Vědecké studie a osobní zkušenosti nám jednoznačně ukazují, že kvalita spánku má hluboký a mnohdy zásadní vliv na naše pocity štěstí a celkovou kvalitu života.

Číst více
Bílý šum - může být klíčem ke klidnému spánku?

Bílý šum - může být klíčem ke klidnému spánku?

Kategorie: O spaní

Co je bílý šum a jak tento populární nástroj působí? Jak účelně využít vše, co nabízí, a čemu se naopak vyhnout?
Číst více

Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Kategorie: Výběr matrace

Určitě jste se už někdy setkali s tímto pojmem, ale nevíte přesně, co je topper? Poradíme Vám i s jeho výběrem.
Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů skladem
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u většiny produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie