Problémy se spánkem řešte ve spánkové laboratoři
Kategorie: Co by vás mohlo zajímat
Spánek je základním kamenem našeho zdraví a pohody. Ať už se jedná o dobíjení energie po náročných dnech nebo o ukládání vzpomínek a posilování mozkových funkcí, kvalitní spánek je pro nás naprosto nezbytný.
Co se ale děje, když spánek přestává být kvalitní? Když nás trápí nespavost, chrápání narušuje partnerský klid, nebo se cítíme neustále unaveni? Pak nastává chvíle, kdy je potřeba vydat se za odborníky a zvážit návštěvu spánkové laboratoře. Nevíte, co je spánková laboratoř, s čím vám může pomoci, jak probíhá vyšetření, léčení a kde spánkovou laboratoř hledat?
Obsah:
- Co je to spánková laboratoř?
- Pro koho je určena
- Kdy navštívit spánkovou laboratoř?
- Jak probíhá vyšetření
- Zásady spánkové hygieny
- Kde najdete spánkovou laboratoř?
Co je spánková laboratoř?
Spánková laboratoř je klinické zařízení s nejmodernějšími technologiemi určenými k diagnostice a léčbě poruch spánku. Pod vedením zkušených lékařů a techniků zde pacienti tráví noc, během které monitorují jejich mozkové vlny, srdeční frekvenci, dýchání a další fyziologické funkce. U některých poruch je možné i ambulantní přístrojové vyšetření a diagnostika a pacient zde nemusí zůstat přes noc.
Komu je spánková laboratoř určena
Mezi nejčastější problémy, se kterými do spánkové laboratoře přicházejí pacienti, patří spánková apnoe, což je opakované přerušení dýchání během spánku, které vede k nekvalitnímu spánku a denní únavě. Právě u spánkové obstrukční apnoe platí, že preventivní vyšetření může tuto poruchu odhalit a je zahájena léčba.
Tak lze zabránit nárůstu vysokého krevního tlaku, což může vést k infarktu nebo mozkové mrtvici. Ve spánkové laboratoři se diagnostikuje a navrhuje léčba narkolepsie, tedy náhlých záchvatů ospalosti a ztráty spánkového napětí, nespavosti, syndromu neklidných nohou a poruch cirkadiánního rytmu.
Kdy se vydat do spánkové laboratoře
Váháte, zda se máte objednat do spánkové laboratoře? Vyšetření byste měli absolvovat tehdy, jestliže se domníváte, že trpíte některou ze spánkových poruch či chronickou nespavostí, se kterou vám nepomohla ani změna životního stylu a důsledná spánková hygiena.
Pokud dlouhodobě hlasitě chrápete, může se jednat právě o spánkovou apnoe. Vyšetřením rozhodně nic nezkazíte, prevence obtíží je zde zcela na místě. Ve většině spánkových laboratoří jsou vyšetření a léčba hrazeny ze zdravotního pojištění, v některých soukromých zařízeních si budete muset připlatit.
Jak probíhá vyšetření ve spánkové laboratoři?
Před samotným vyšetřením absolvujete úvodní konzultaci s lékařem, který s vámi probere vaše spánkové potíže a provede základní vyšetření. Pokud se u vás prokáže podezření na poruchu spánku, budete odesláni na polysomnografii, což je komplexní vyšetření trvající celou noc. Během polysomnografie vám na tělo umístí senzory, které budou sledovat vaše mozkové vlny, srdeční frekvenci, dýchání, pohyby končetin a hladinu kyslíku v krvi. Zároveň budete natáčeni na kameru, aby lékaři mohli pozorovat vaše chování během spánku.
Jinou možností je zapůjčení měřicího přístroje domů, kdy bude váš spánek měřen v domácím prostředí. Sledována bude vaše mozková aktivita, srdeční tep, hladina kyslíku v krvi, dech a pohyby očí a končetin.
Získaná data se poté vyhodnotí a na základě výsledků stanoví lékař vhodnou léčbu. Ta může zahrnovat léky, změny životního stylu, kognitivně-behaviorální terapii nebo CPAP terapii (v případě spánkové apnoe).
Klidný spánek, to je také spánková hygiena a kvalitní vybavení
Je důležité uvědomit si, že spánková laboratoř je jen jedním z dílků skládačky. Pro dosažení klidného a regeneračního spánku je nutné dodržovat zásady spánkové hygieny. To znamená především pravidelný spánkový režim.
- Choďte tedy spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu, i o víkendu.
- Před spaním relaxujte, vyhněte se elektronice a stresovým aktivitám v hodinách před spaním. Věnujte se spíše čtení, meditujte nebo si dejte relaxační koupel.
- V ložnici udržujte tmu, chlad a ticho.
- Dopřejte si pohodlnou matraci a polštář.
- Vyhněte se kofeinu a alkoholu před spaním.
- Pravidelný pohyb podporuje zdravý spánek. Vyhněte se však cvičení těsně před spaním.
Kromě dodržování spánkové hygieny hraje důležitou roli také kvalitní vybavení pro spánek. Investujte do pohodlné matrace, která bude odpovídat vašim potřebám a preferencím. Nezapomeňte ani na polštář a lůžkoviny, které zajistí optimální podporu a pohodlí během spánku. Významnou úlohu hraje také rám a rošt postele. Pokud jsou již starší a vržou, jsou poškozené nebo nestabilní, vyplatí se investice do nové postele s kvalitnějším roštem a matrací.
Kde je možno najít spánkovou laboratoř?
Chtěli byste absolvovat vyšetření ve spánkové laboratoři, ale nevíte, kde ji hledat? Nejvíce spánkových laboratoří najdete v Praze, Brně nebo Ostravě, ale má je většina krajských nebo větších měst. Nejčastěji se nacházejí při fakultních nemocnicích, ale existuje i mnoho soukromých klinik.
- V Praze a Středočeském kraji jde například o Centrum pro poruchy spánku a bdění Neurologické klinika 1. LF UK a VFN a mnohé další. Uveďme si alespoň několik příkladů z jednotlivých krajů.
- V Jihočeském kraji se nachází třeba Centrum pro poruchy spánku v Českých Budějovicích.
- Ústečané mohou navštívit Spánkovou laboratoř v Ústí nad Labem nebo Spánkové centrum v Českosaském Švýcarsku v Děčíně.
- Obyvatelé Plzeňského a Karlovarského kraje mají k dispozici Centrum pro dýchání a spánek v Plzni.
- V Libereckém kraji si obyvatelé mohou vybrat Spánkovou laboratoř v Liberci.
- Zájemci z Královéhradeckého kraje zase zamíří do Spánkové laboratoře Trutnov (Polysomnografie).
- Pardubičtí mohou navštívit Spánkovou poradnu v Pardubicích.
- Obyvatele Kraje Vysočina jistě zaujme Spánková laboratoř v Třebíči.
- V Jihomoravském kraji působí třeba Spánková laboratoř v Brně.
- Olomoučtí mají k dispozici Spánkovou laboratoř v Olomouci.
- Ve Zlínském kraji se nachází Spánková laboratoř ve Zlíně.
- Obyvatelé Moravskoslezského kraje navštěvují Spánkovou laboratoř v Ostravě.
Většina uvedených spánkových laboratoří působí v rámci nemocnic. Kompletní seznam spánkových center a laboratoří najdete zde.
Nejnovější články v kategorii: Co by vás mohlo zajímat
Jak správně sedět u počítače a zbavit se bolesti zad?
Kategorie: Co by vás mohlo zajímat
Pracujete u počítače a máte problémy s krční páteří a bolestmi zad? Poradíme vám, jak u PC správně sedět a jak si pracovní místo nastavit.
Lucidní snění - dobrodružství ve spánku, které musíte zažít
Kategorie: Výběr matrace
Zaujala vás problematika snů a snění? Pak vás určitě bude zajímat, co je to lucidní snění. Jde totiž o velmi zvláštní jev, který umožňuje prožívat vědomé snění.