Latex a přírodní latex

Kategorie: Matracové pěny


Latex - to už jste určitě někde slyšeli. Není divu. Nejsou z něho jenom matrace.

Přírodní latex se získává ze stromů kaučukovníku brazilského. Po nařezání kůry z ní vytéká latexové mléko. Pro Evropu se stal známý až koncem 18. století. Jeho vlastnosti začali být ve větším rozměru pro nás zajímavé až poté, co si lidi všimli jeho schopnost vygumovat text napsaný tužkou. Jistě je vám známé, že latex se používá na výrobu různých, pro nás praktických věcí, jako jsou gumové rukavice, koupací čepice, latexové barvy,...

Dnes se v matracích přírodní latex míchá se syntetickým, uměle vyrobeným latexem a to v různém poměru. Obsah přírodního latexu se může pohybovat od 20 až k 95 %. Cena přírodního latexu je podstatně vyšší jako cena synteticky vyrobeného. Proto s podílem přírodního latexu v matraci stoupá i její cena.

Výhodou latexu je vysoká hustota pěny, která se vyrábí tzv. vulkanizací (objevenou v polovici 19. století). Vysoká hustota pěny dělá latexové matrace vysoce stálými. Mají dlouhou životnost bez toho, aby se proleželi. Dobře se přizpůsobují tvaru těla v každém bodě, matrace ustupuje síle tlaku, ale poté se bez problémů navrací do původního tvaru.

Nevýhodou je slabá cirkulace vzduchu v matraci. To se řeší její perforací, matrace je tedy celá “děravá”. Rychle odvádí teplo a chladne, takže ve spojení s perforací dobře odvětrává a neprohřívá se. Což je ideální, pokud vás trápí noční pocení, chrápání nebo máte potíže s nespavostí.

Výjimečné vlastnosti je potřebné v tomto případě spojit s lamelovým roštem, který umožňuje větrání a taky podporuje už zmíněné výborné vlastnosti jako pružnost a přizpůsobivost. Ideální výška latexové matrace je 10 až 14 cm, protože vyšší matrace z tohoto materiálu už ztrácejí své opodstatnění. Není vhodné použití na pevný podklad a hlavně ne na pevnou desku.

Teď už víte, co vám latex nabízí. Podívejte se tedy na latexové matrace v naší nabídce. Pokud si vyberete, určitě se nezklamete.
 

Přečtěte si také další články, které vám pomohou s výběrem matrace:



Nejnovější články v kategorii: Matracové pěny

PUR, polyuretán, molitan nebo RE

PUR, polyuretán, molitan nebo RE

Kategorie: Matracové pěny

Nahlédněte s námi do zákulisí výroby matrací z polyuretánu a lidově zvaného "molitanu".
Číst více
Matrace ze studené (HR) pěny

Matrace ze studené (HR) pěny

Kategorie: Matracové pěny

Zima vám určitě nebude, i když budete mít matraci ze studené pěny.
Číst více

Paměťová, termo, viscoelastická a lenivá pěna

Paměťová, termo, viscoelastická a lenivá pěna

Kategorie: Matracové pěny

Jaký je v tom rozdíl? Paměťová matrace je sice "lenivá", ale má dobrou paměť. Pomůže vám zbavit se bolestí páteře i kloubů.
Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů skladem
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u většiny produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie