Paměťová, termo, viscoelastická a lenivá pěna

Kategorie: Matracové pěny


Paměťová pěna = lenivá (Memory Foam) = viskoelastická = termo-pěna: mnoho názvů pro jeden a ten stejný materiál. A proč je to tak? Protože...

Tato pěna vás zaujme nejen svými vlastnostmi, ale i svou historií. Věděli jste, že byla vynalezena NASA v sedmdesátých letech 20. století? Původně měla sloužit v kosmonautice a v letadlech: používala se do sedadel, do obleků a měla zmírnit účinek přetažení na kosmonauty při startu rakety. První generace paměťové pěny byla mnohonásobně testována, ale projevovala se jako nestálá. Proto nikdy pro použití v raketoplánech neuspěla.

Přibližně o dvacet let později byl tento materiál uvolněn pro komerční účely, NASA svoji technologii prodala. Jeden z největších evropských producentů pěn tuto technologii vylepšoval a v roku 1991 švédská společnost Tempur-Pedic® uvedla na trh svoji první řadu matrací z paměťové pěny...a sklidila veliký úspěch.

Co dělá tento materiál takovým jedinečným? Lehce se poddává tlaku, přizpůsobuje se tvaru těla a reaguje na teplotu. Vlivem vyšší teploty měkne. Svůj tvar si “pamatuje”, co znamená, že po uvolnění se “lenivě” navrací do svého původního tvaru. Díky tomu vytváří minimální protitlak a napomáhá cirkulaci krve. “Nehoupe se”, například když spí na posteli dva lidi. Matrace jakoby v každém bodě pracuje samostatně. Paměťová pěna má vysokou hustotu (co ale nesouvisí s tvrdostí matrace), a tedy i dlouhou životnost.

Při bolestech kloubů či plotýnek anebo když se zvyknete na matraci nepokojně přehazovat, je to ideální řešení. Matrace z paměťové pěny se hodí pro ty, kdo rádi spí v poloze na boku. Nebo i při dlouhodobém připoutání na lůžko, protože svým minimálním protitlakem působí proti vzniku proleženin. Oblíbené jsou i polštáře z líné pěny pro svou schopnost zmírnit bolesti krční páteře.

Matrace z paměťové pěny nejsou vhodné pro malé děti, protože pro svůj správný vývin potřebují tužší matrace, do kterých se neboří. Nevýhodou pro někoho může být, že při své vysoké hustotě, lidem s nadměrným pocením nebudou zrovna pomáhat. Pro starší lidi může být poddajnost těchto matrací problémem při vstávání. V takovém případě však můžete zvolit matraci s kvalitní sendvičovou konstrukcí, kde je paměťová pěna použitá pro ložní plochu, a ta má zase v nižších vrstvách matrace dostatečně tuhou oporu. Aby se plně ukázali její vlastnosti, měla by mít minimálně 4 cm.

Nejnovější generace paměťové pěny mají i větší póry a tedy i lepší provzdušnění. Veliký pokrok nastal i použitím perforace pěny, při které se pomocí speciálních průřezů matrace dokonale odvětrává a nezahřívá.

Matrace z paměťové (líné) pěny jsou také různě tuhé. Můžete si vybrat i různé kombinace materiálů ve vrstvách podle toho, co vás nejvíc oslovuje, anebo co byste nejraději vyzkoušeli.

Přečtěte i také článek, který vám odpoví na otázku Jak vybrat matraci.Nejnovější články v kategorii: Matracové pěny

PUR, polyuretán, molitan nebo RE

PUR, polyuretán, molitan nebo RE

Kategorie: Matracové pěny

Nahlédněte s námi do zákulisí výroby matrací z polyuretánu a lidově zvaného "molitanu".
Číst více
Matrace ze studené (HR) pěny

Matrace ze studené (HR) pěny

Kategorie: Matracové pěny

Zima vám určitě nebude, i když budete mít matraci ze studené pěny.
Číst více

Latex a přírodní latex

Latex a přírodní latex

Kategorie: Matracové pěny

Latexová matrace je skutečně jedinečná. Může i nemusí být zcela přírodního původu. V každém případě platí, že vás nezklame.
Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů skladem
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u většiny produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie