► DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 7 000 Kč! / DOPRAVA ZDARMA při platbě předem u vybraných produktů! Víc o dopravě.
Sledujte, prosím, dobu dodání u produktů! Produkty, které nejsou skladem, se vyrábí na objednávku a výrobu nelze urychlit.

Paměťová, termo, viscoelastická a lenivá pěna

Kategorie: Matracové pěny

Vloženo: 5. 1. 2018

Paměťová pěna = lenivá (Memory Foam) = viskoelastická = termo-pěna: mnoho názvů pro jeden a ten stejný materiál. A proč je to tak? Protože...

Tato pěna vás zaujme nejen svými vlastnostmi, ale i svou historií. Věděli jste, že byla vynalezena NASA v sedmdesátých letech 20. století? Původně měla sloužit v kosmonautice a v letadlech: používala se do sedadel, do obleků a měla zmírnit účinek přetažení na kosmonauty při startu rakety. První generace paměťové pěny byla mnohonásobně testována, ale projevovala se jako nestálá. Lehce ztrácela svůj tvar, uvolňovala nežádoucí plyny, nebo se rozpadávala po krátkém čase. Proto nikdy pro použití v raketoplánech neuspěla.

Přibližně o dvacet let později byl tento materiál uvolněn pro komerční účely, NASA svoji technologii prodala. Jeden z největších evropských producentů pěn tuto technologii vylepšoval a v roku 1991 švédská společnost Tempur-Pedic® uvedla na trh svoji první řadu matrací z paměťové pěny...a sklidila veliký úspěch.

Co dělá tento materiál takovým jedinečným? Lehce se poddáva tlaku, přizpůsobuje se tvaru těla a reaguje na teplotu. Vlivem vyšší teploty měkne. Svůj tvar si “pamatuje”, co znamená, že po uvolnění se “lenivě” navrací do svého původního tvaru. Díky tomu vytváří minimální protitlak a napomáhá cirkulaci krve. “Nehoupe se”, například když spí na posteli dva lidi. Matrace jakoby v každém bodě pracuje samostatně. Pěna z paměťové pěny má vysokou hustotu (co ale nesouvisí s tvrdostí matrace), a tedy i dlouhou životnost.

Při bolestech kloubů či plotýnek, anebo když se zvyknete na matraci nepokojně přehazovat, je to ideální řešení. Matrace z paměťové pěny se hodí pro ty, kdo rádi spí v poloze na boku. Nebo i při dlouhodobém připoutání na lůžko, protože svým minimálním protitlakem působí proti vzniku proleženin. Oblíbené jsou i polštáře z líné pěny pro svou schopnost zmírnit bolesti krční páteře.

Matrace z paměťové pěny nejsou vhodné pro malé děti, protože pro svůj správný vývin potřebují tužší matrace, do kterých se neboří. Nevýhodou pro někoho může být, že při své vysoké hustotě, lidem s nadměrným pocením nebudou zrovna pomáhat. Pro starší lidi může být poddajnost těchto matrací problémem při vstávání. V takovém případě však můžete zvolit matraci s kvalitní sendvičovou konstrukcí, kde paměťová pěna je použitá pro ložní plochu, a ta má zase v nižších vrstvách matrace dostatečně tuhou oporu. Aby se plně ukázali její vlastnosti, měla by mít minimálne 4 cm.

Nejnovější druhy paměťové pěny mají i větší póry a tedy i lepší provzdušnění. Veliký pokrok nastal i použitím perforace pěny, při které se pomocí speciálních průřezů matrace dokonale odvětrává a nezahřívá.

Matrace z paměťové (líné) pěny jsou také různě tuhé. Můžete si vybrat i různé kombinace materiálů ve vrstvách podle toho, co vás nejvíc oslovuje, anebo co byste nejraději vyzkoušeli.Nejnovější články kategorie Matracové pěny

Latex a přírodní latex

Kategorie: Matracové pěny

Je to opravdu přírodní matrace?
Číst více