Výběr polštáře je pro kvalitní spánek důležitý

Kategorie: Výběr matrace


Máte novou postel, kvalitní rošt a pečlivě vybranou matraci, a přesto se ráno budíte rozlámaní a unavení? Přitom jste vše vybírali dokonalé a v nejvyšší kvalitě, tak kde by mohl být problém? Odpověď je jednoduchá, ke zdravému a hodnotnému spánku patří také správně zvolený polštář. A právě ten bývá často podceňován.polštář

Obsah:

Jak vybrat kvalitní polštář

Jak vybrat polštář, který vám zaručí dokonalý spánek? Nepohodlný polštář špatného tvaru vám rozhodně dobře sloužit nebude. Podceníte-li právě úlohu polštáře při pohodlném a zdravém spánku, můžete se ráno budit neodpočatí, se zatuhlým krkem nebo bolestí hlavy.

Důležité pro vaši volbu budou polohy při spaní. Poloha na boku znamená, že polštář bude muset udržovat krční páteř v rovině, aby se hlava nevyvracela do strany. Polštář pro spaní na boku musí mít i odpovídající výšku, zakoupit lze i zdravotní polštář na krční páteř. Jiné parametry bude mít polštář pro spaní na břiše, ten by měl být co nejnižší a měl by mít zvláštní tvar. Pozor na volbu podle tvrdosti matrace, polštáře se chovají odlišně na matraci tvrdé i na matraci měkké.

Základní kritéria jsou velikost, tvar a výplň polštáře

polštář tempurZákladní kritéria pro výběr jsou tři:

  • velikost polštáře
  • tvar polštáře
  • použitá výplň 

Dalším kritériem je poloha, ve které trávíte nejdelší část spánku. Nejrůznější zdravotní polštáře se rozlišují právě podle polohy, možné je samozřejmě i spaní bez polštáře. Nabízeny jsou také polštáře univerzálního tvaru, polštář proti chrápání, pro spaní na boku a další. Pokud si kladete otázku, jak správně spát a vzbudit se bez obtíží a v plné kondici, bude pro vás výběr polštáře skutečně důležitý.

Velikost polštáře a zdravý spánek

Polštáře, které byly populární v minulosti, tedy velké polštáře, zůstávají pro některé lidi klasikou i dnes. Jenže nové výzkumy doporučují něco jiného.

Jak vybrat správný polštář, aby podepřel krční páteř tak, aby tvořila rovinu se zbytkem páteře? Polštář nemá sahat pod ramena, rameno se má zabořit do matrace, ne do polštáře. Stačí tedy menší polštáře, které je možno přeložit, pokud byste potřebovali hlavu více podpořit. Pozor také na výšku polštáře, ta by měla odpovídat tvrdosti matrace a řídit se i podle šířky ramen. Pokud máte měkkou matraci a větší šíři ramen, pořiďte si vyšší polštář, nižší polštář bude vhodný k tvrdší matraci a užším ramenům.

Klasika, anatomický nebo speciální polštář

anatomický polštářTyto tři možnosti se vám nabízejí při výběru polštáře podle tvaru. Nejpopulárnější klasický tvar by měli volit lidé, kteří v noci často změní polohu nebo preferují spaní na břiše.

Kdy volit a jak vybrat anatomický polštář? Tento typ polštáře je určen lidem, kteří potřebují větší oporu, když spí na boku nebo na zádech. Jeho zvláštní tvarování pomáhá i těm, kdo hledají ten nejlepší způsob, jak spát při bolesti krční páteře. Napomáhá také lepšímu spánku a jeho majitel ani okolí tolik netrpí chrápáním. K zvláštním typům polštářů patří například polštáře určené pro pohodlnější cestování nebo speciální polštáře pro těhotné ženy.

Přírodní výplň nebo syntetika

Podle druhu výplně máte na výběr mnoho možností. Základní volba je výplň přírodní či syntetická. Obě mají řadu předností, ale i některé nevýhody. Přírodní výplně mají dlouhou tradici. Jejich kladem je především to, že jsou pružné a lehce se přizpůsobují všem polohám při spánku. Pokud se slehnou, vyklepáním a natřesením je lze lehce vrátit do původní podoby. U těchto výplní však hrozí napadení roztoči, kteří mohou způsobovat alergie, jejichž projevy bývají příčinou neklidného spánku a mnoha zdravotních obtíží. Aby se zabránilo výskytu roztočů, je nutné tyto výplně v pravidelných intervalech čistit ve specializovaných čistírnách. Pro alergiky jsou vhodné antialergické polštáře.

Syntetické výplně s řadou výhod

polštářHlavní výhodou syntetických výplní je možnost praní doma v pračce a také to, že jsou hypoalergenní. Svým dílem k rozmanitosti náplní přispěla i NASA, která vyvinula paměťovou pěnu. Ta umí zareagovat na tělesnou teplotu, přizpůsobí svůj tvar tělu a vytvoří ideální podporu pro krk a hlavu. Poté, co na ni tělo přestane vyvíjet tlak, vrátí se do své původní podoby. Polštář z paměťové pěny 70 x 90 cm je standardní velikostí. Paměťová pěna bývá obohacována i dalšími látkami, například aloe vera, které poskytují ještě větší komfort. Polštáře z paměťové pěny je vhodné opatřit pratelným potahem.

Polštáře z dutého vlákna

Snad nejčastější náplní polštáře, se kterou se můžete setkat, je náplň z dutého čili polyesterového vlákna. Většinou se jedná o kuličky, které je možno do polštářů přidávat nebo odebírat podle potřeby. Polštáře z dutého vlákna lze bez obav vyprat. Duté vlákno příliš nenavlhne a určitě se v něm neusídlí obtížní roztoči. Proto je tento druh polštářů velmi vhodný pro alergiky. Polštáře se nesléhávají, nemusíte je tedy protřepávat.

V luxusnějších polštářích se můžete setkat s náplní z hedvábí. To není jen hypoalergenní, ale uchovává teplotu těla, aniž by reagovalo na teplotu v okolí. V letním období umí chladit a v zimě zahřát. Tyto typy polštářů využijí nejen alergici, ale také ti, které trápí přílišné noční pocení, a ti, kdo spí na zádech nebo na břiše.

Dětské polštáře

Kvůli správnému vývoji páteře nejsou polštáře vhodné pro děti do tří let.

Doporučuje se začínat s nízkými polštářky. Do postýlky jich nedávejte příliš mnoho.

Pro děti nejsou vhodné polštáře pro dospělé, jsou na ně příliš vysoké a polohují jim hlavu a krční páteř do nepřirozeného úhlu.

Z naší nabídky doporučujeme kvalitní anatomicky tvarovaný polštář Tempur® Millennium z paměťové pěny Tempur nebo klasický měkký dětský polštářek pratelný na 60°C.

Zakoupit si také můžete rovnou pratelný dětský set polštáře a přikrývky.Nejnovější články v kategorii: Výběr matrace

Zárukou kvalitního a pohodlného spánku je zónová matrace

Zárukou kvalitního a pohodlného spánku je zónová matrace

Kategorie: Výběr matrace

Pro koho jsou zónové matrace vhodné? Jaký počet zón zvolit a co je na jednotlivých zónách výjimečné? Poradíme vám.
Číst více
Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Kategorie: Výběr matrace

Určitě jste se už někdy setkali s tímto pojmem, ale nevíte přesně, co je topper? Poradíme Vám i s jeho výběrem.
Číst více

Proč si vybrat taštičkovou matraci?

Proč si vybrat taštičkovou matraci?

Kategorie: Výběr matrace

Jaký je rozdíl mezi pružinovou a taštičkovou matrací a pro koho jsou taštičkové matrace nejvhodnější?
Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů z našeho vlastního skladu
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u vybraných produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie