U množství produktů DOPRAVA ZDARMA. DOPRAVA ZDARMA automaticky při nákupu nad 7 000 Kč. Víc o dopravě a možnostech platby najdete zde.
TERMÍNY DODÁNÍ atypických rozměrů a zakázkové výroby matrací, postelových roštů a postelí se prodlužují o vánoční svátky a dovolené, t.j. o cca týden až dva podle výrobce.


Melatonin - jak funguje hormon spánku?

Kategorie: O spaní


Melatonin - někdy se označuje také jako hormon tmy, protože je regulátorem spánkových cyklů a je považován za účinný prostředek při léčení nespavosti.

Hormon melatonin má i další pozitivní účinky, část z nich je teprve zkoumána a vědecky ověřována. Jeho nedostatek je příčinou nekvalitního spánku. Není však nutno sahat ihned po přípravcích s melatoninem, hormon spaní lze podpořit i přirozenými způsoby, spánkovou hygienou a zdravým životním stylem.

spanek

Obsah:

Co je melatonin

Co je tedy ten melatonin? Hormon, který je produkován v šišince mozkové, což je jedna z částí mozku, epifýza. Kromě regulace biorytmů, tedy spánku, usínání a probouzení také reguluje teplotu těla, krevní tlak, aktivitu nervů, bojuje s volnými radikály, působí proti zánětům a může potlačovat pálení žáhy.

Základem pro produkci melatoninu je tryptofan, aminokyselina, která se tvoří v šišince mozkové velmi složitými chemickými procesy. Odtud přechází melatonin do krevního oběhu. Produkce melatoninu je řízena podle světla. To může být jak sluneční, tak umělé.

Jak funguje spánkový hormon melatonin

Jak je to tedy s melatoninem a světlem? Osvětlení očí dojde k mozku a ten zablokuje tvorbu melatoninu. V krvi klesne jeho hladina a tělo se tím připraví na vstávání a dobu bdělosti. S nadcházející tmou naopak tvorba melatoninu zesílí. Důležitá je včasná světelná regulace.

Pokud před spaním používáte různá zařízení, u kterých svítí displej, působí na váš organismus modré světlo, které produkci zbrzdí a způsobí nedostatek melatoninu.

Co přijde potom? Nespavost, hormony rozbouří reakce, přichází únava po probuzení, nedostatek spánku. Projevy, které tento stav doprovázejí, jsou zdravotní obtíže jako kardiovaskulární potíže, cukrovka, obezita, případně i duševní onemocnění.

Nejlepší melatonin je ten přirozený

Hledáte nejlepší lék na spaní? Tak zkuste upravit svůj režim tak, aby vaše tělo produkovalo co nejvíce melatoninu. Pak usnete bez problémů a spánek bude kvalitnější.

Jak tedy získat dostatečný melatonin na spaní?

  • Základem je omezit používání elektroniky několik hodin předtím, než půjdete spát. Ubráníte se tak negativnímu působení modrého světla na melatonin. Spánek vám pak poskytne potřebnou relaxaci.
  • Pokud není možné se elektroniky vzdát, zapněte si funkci změny barevného spektra obrazovky a snižte tak modré světlo na úplné minimum. Moderní přístroje touto funkcí disponují a nestanou se tak tím, co způsobuje nespavost.

Hledáte další rady, co pomáhá na spánek? Vyhněte se popíjení většího množství alkoholu a kofeinových nápojů ve večerních a nočních hodinách. Kofein povzbuzuje a brání tak spánku, alkohol negativně ovlivňuje REM fázi spánku.  Způsobuje tak potíže se spánkem, ze kterých mohou pramenit další problémy, například nespavost v těhotenství může negativně ovlivnit vývoj plodu. Ráno je pak člověk unavený a může pociťovat bušení srdce po probuzení.

Jak podpořit tvorbu melatoninu

Co můžete udělat hned pro zvýšený melatonin?

  • Účinky budou určitě výraznější, jestliže se zaměříte na potraviny, které mají vyšší obsah tryptofanu. Jde například o tresku, sóju, chia semínka, sušené řasy nebo vaječné bílky.
  • Také místnost, ve které spíte, může tvorbu melatoninu podpořit. Jde o zatemnění místnosti a také vybavení kvalitní a pohodlnou postel, matraci a samozřejmě také lůžkoviny.
  • Lze samozřejmě používat i přípravky s melatoninem, ale ne pro všechny jedince je toto dobrým řešením. 
  • Léky na spaní pro děti lze nahradit i jinak, melatonin pro děti příliš vhodný není.
  • Lze také krátkodobě užívat melatonin, dávkování je vždy uvedené a je bezpečné.

postel

Kdo by měl dále upřednostňovat přírodní léky na stres a spánek? Těhotné ženy, kojící matky, jedinci, kteří berou léky proti depresím, léky proti vysokému tlaku a na ředění krve. S těmito léčivy se melatonin může chovat jinak. Zde je potřeba konzultace s lékařem, zda je možno brát melatonin. Zkušenosti s negativními účinky se totiž objevují také, většinou jde o bolest hlavy, nevolnost nebo závratě.

Melatonin a světlo

Melatoninu se často říká hormon tmy. To proto, že jeho produkce probíhá pouze za  tmy. Lidé si často neuvědomují, že příčinou nespavosti nebo poruch z nedostatku spánku může být právě nedostatek melatoninu.

Pokud je organismus vystavován v noci světlu, zvyšuje se možnost výskytu onemocnění rakovinou prsu, dělohy nebo prostaty. Melatonin, respektive jeho nedostatek, má totiž značný vliv i na hormony a vývoj pohlavních orgánů. Lze ho však využít i k léčbě nádorů, protože působí na imunitní systém a působí antioxidačně.

Pokud tedy musíme v noci svítit, je vhodné využívat červené světlo, které produkci melatoninu nenaruší a člověk bude moci využívat všech pozitiv, která hormon spánku přináší.Nejnovější články v kategorii: O spaní

Jak dlouho by měly děti spát?

Jak dlouho by měly děti spát?

Kategorie: O spaní

Kolik hodin denně by děti měly spát? Na co má spánek u dětí vliv? Je 10 hodin spánku pro dítě dostatečné? Důležité jsou spánkové rituály a spánkový hygiena.

Číst více
Jak se zbavit bolesti zad v noci a ráno?

Jak se zbavit bolesti zad v noci a ráno?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Trápí vás v noci bolesti zad? Probouzíte se ráno s bolestí v kříži? Vyzkoušejte spaní na zádech s polštářem pod koleny a anatomickým polštářem pod hlavou.
Číst více

Tipy, jak útulně zařídit malou ložnici

Tipy, jak útulně zařídit malou ložnici

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Jaké barvy a jaký nábytek zvolit do malé ložnice, tak aby byla pořád útulná? Postel s úložným prostorem nebo rozkládací postel je do malé ložnice to pravé.

Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů skladem
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u většiny produktů
15 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie