Výklad snů - předpověď nebo důležitá informace?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat


Určitě jste někdy zažili situaci, kdy se vám zdál sen, který jste si neuměli vysvětlit, a vy jste měli pocit, že se vám sen snaží něco naznačit a že by mohl něco předpovídat? V takovém případě se snažíme o výklad snu. Očekáváme, že výklad snů nám objasní význam snů, že zjistíme, co určité snění mělo znamenat. Pokud se chcete zabývat sny, výklad vám může poskytnout snář snů nebo osoba, která se na sny a jejich výklad zaměřuje.

Nejde jen o různé průvodce sny, věštce, jasnovidce a vykladače. Sny a jejich významem se zabývá i věda a filozofie. Sny doprovázejí lidstvo již od počátků jeho vývoje, vždy jim byla věnována značná pozornost a byly podrobovány výzkumu.

Obsah:

Sny jsou nedílnou součástí našeho spánku

Sny zaujímají podstatný podíl z doby našeho spánku. Za noc se nám může zdát i více snů. Může jít o dobré sny, špatné sny, živé sny nebo dokonce sen ve snu. Mozek při snění zpracovává různé vjemy a události, které jsme prožili, třídí je a ukládá na správné místo.

Velká část snů nemá žádný význam, proto si je většinou po probuzení ani nepamatujeme. Sny dokážou reagovat na různé předcházející podněty, ať již vnitřní nebo vnější, na naše přání i podvědomé touhy. Proč se nám sny vůbec zdají a skutečně o něčem vypovídají?

Jak dochází ke snění

Touto otázkou se dřívějších dobách zabývali církevní činitelé a filozofové. V současnosti jsou sny a jejich význam předmětem výzkumu psychologů a neurologů. V této souvislosti došlo k mnoha vědeckým objevům, ale také k řadě omylů. Z hlediska vědy jsou základem snů city. Ve snu probíhají různé emotivní situace a logika se podřizuje právě citům. Často se jedná o negativně zaměřené emoce, úzkost a strach. Pak se ze snů mohou stát noční můry. Noční můra je zlý sen, který se může opakovat a působit značné obtíže psychické i zdravotní.

Jak vznikají sny

SnyV průběhu spánku probíhá velké množství aktivit. V REM fázi spánku je tělo ve velmi podobném stavu, jako když bdí. Tato fáze zabírá cca čtvrtinu doby spánku. V NREM fázi vykazuje mozek pouze nízkou aktivitu a celé tělo odpočívá. Snění probíhá v obou fázích spánku. Největší množství snů je typickým jevem REM fáze.

Sny jsou však v obou fázích značně odlišné. Jak dlouho trvá sen? NREM fáze je charakteristická velmi krátkou akcí, proto si tyto sny málokdy pamatujeme. V REM fázi jsou sny delší a mají i komplikovanější děj. Tyto sny si lidé většinou pamatují.

Lucidní sny umožňují aktivní zapojení

V průběhu spánku je činnost mozku značně utlumena. Od klasických snů se velmi liší vědomé neboli lucidní snění. Člověk ví, že spí, ale děje snu se vědomě účastní. Lucidní sny je možné i natrénovat, použitím testování reality. Naučíte se uvědomovat si, že jste vzhůru nebo spíte, a v obou případech budete schopni hodnotit, co je reálné.

Intenzita prožitku je velká, někdy si člověk vyzkouší i něco, co ho teprve očekává, a může se tak zbavit obav. Důležité je své sny zaznamenávat, přemýšlet o nich a třeba si je znovu navodit. Mozek si různé situace uloží, zpracuje a použije ji pak i v bdělém stavu. Na podobném principu mohou fungovat i některé druhy nočních můr. V takovém případě může znamenat lucidní snění nebezpečí, že se rozvinou psychické poruchy nebo spánková paralýza.

Kvalitní spánek je základ

Pokud máte problémy s usínaním, trpíte nespavostí nebo vás trápí spánková apnoe případně jiná spánková porucha, zaměřte se na zlepšení kvality spánku. 

Dodržujte desatero spánkové hygieny:

  1. Od pozdního odpoledne již nepijte kávu, černý a zelený čaj, vynechte také energetické nápoje, které působí povzbudivě a narušují spánek.
  2. Poslední jídlo si dopřejte 2-3 hodiny před ulehnutím, na večeři vynechte těžká jídla. 
  3. Ve večerních hodinách se vyhněte důležitým tématům, která vás mohou rozrušit. Věnujte se příjemným a klidným činnostem.
  4. Spánek vám může zlepšit také lehká večerní procházka. Těžší cvičení 3-4 hodiny před spaním vám může naopak kvalitní spánek narušit.
  5. SpánekNekuřte, zvláště ne chvíli před usnutím ani v noci, nikotin má povzbuzující účinky.
  6. Vyhněte se večernímu pití alkoholu - alkohol kvalitu spánku velmi zhoršuje.
  7. V ložnici omezte hluk, světlo a zajistěte si vhodnou teplotu pro spánek, což je 17-20º C. V létě můžete docílit té správné teploty pomocí mobilní klimatizace.
  8. Zaměřte se také na to, na čem spíte. Podporuje vaše současná postel, matracerošt kvalitní spánek? Pokud máte proleželou matraci a vrzající postel zřejmě se budete probouzet bolaví a unavení. Správný výběr matrace a výběr postele je pro zdravý spánek nepostradatelnou součástí. 
  9. Ve večerních hodinách se vyhněte modrému světlu z elektronických zařízení. Modré světlo narušuje přirozený lidský biorytmus.
  10. Ulehejte a vstávejte každý den, i o víkendech, ve stejnou dobu. Nenarušíte si tím váš cirkadiánní rytmus.

S jakými sny se můžeme setkat

Existuje mnoho druhů snů. Některé z nich jsou velice živé, opakují se a nelze na ně zapomenout. Jejich příčinou bývá podvědomí, naše přání, obavy, strach a podobně. Někdy vidíme ve snu něco, co známe a o čem víme, ale co si nechceme připustit. Objevují se i sny tzv. prorocké, kdy člověk mluví s někým, kdo není z nějakého důvodu dosažitelný, je již mrtvý nebo se vyskytuje jako duch.

Co je to sen? Sny bývají odrazem naší osobnosti, objevují se v nich prožívané životní situace, osobní pohnutky, touhy i vše, co nezvládáme. Je jedno, zda jsme si těchto skutečností vědomi nebo ne – sny jsou obrazy z našeho života a podvědomí.

Symboly ve snech

Co znamenají sny? Jaký je význam snu, který se mi zdál? Někteří lidé se domnívají, že výklad snů není možný. Přesto se v mnoha různých snech vyskytují určité symboly typické pro sny více lidí. Například sen o hadech symbolizuje zlo a problémy, ale sny o hadech bývají vysvětlovány také jako pokušení a sexualita. Had ve snu však může mít ve vašem životě zcela individuální význam, který vychází z vašeho způsobu života a s vašimi zkušenostmi. Mnozí vykladači snů spojují sny s horoskopy.

Častými symboly jsou například sny o někom, sny o mrtvých, sen o těhotenství, sen o dítěti, sen o rozchodu a další.

Když se chcete sny dále zabývat

SněníPokud sny příliš neřešíte a berete je pouze jako pobavení a rozptýlení, nebudete hledat jejich výklad a budete si užívat ty lepší sladké sny. Když si však sny dobře pamatujete, opakují se a vy máte pocit, že byste se jimi měli zabývat hlouběji, protože se vám snaží něco sdělit, zaměříte se na význam snů a pokusíte se je vyložit.

Jste-li zdraví, nemáte problémy v rodině a v práci, bez obtíží komunikujete s okolím, bude výklad snů spíše vaším koníčkem a budete z něj získávat především zpětnou vazbu. Díky symbolice snů se seznámíte s mnoha mýty, uměleckými díly a kulturními památkami.

Příliš silné sny mohou být nebezpečné

Je-li váš život plný negativních událostí, máte potíže s kontrolou, jste nervózní a nezvládáte každodenní rutinu, nic se vám nedaří a ani váš zdravotní stav není v pořádku, může se stát, že budete hledat vysvětlení a pomoc právě ve výkladu snů.

Vyplatí se zapsat si tyto sny, význam pak můžete vyhledávat třeba na snar.cz, ale rozumnější je návštěva odborníka – psychologa - a společný rozbor vašich snů a představ. Odborník vám může nabídnout i jiné alternativy než rozebírat sny, výklad nemusí být jedinou možností pomoci. Cílem je získat zpět klid a pohodu.

Jak vyložit sen

Měli jste silný sen, který jste si zapamatovali, a byl tak zvláštní, že chcete vědět, co znamená? Smysl má výklad celé linie snů, které si po nějakou dobu budete poznamenávat. Lze se také zdokonalovat v technikách, jak si pamatovat sny.  Mějte však na paměti, že ne všechny sny je možno úplně vyložit. Sny nechápejte doslova, přemýšlejte a nechte prostor nápadům a volnosti myšlenek. Ne vše znamená to, co je na první pohled zřejmé.

Bavte se o svých snech s lidmi, se kterými si rozumíte. I oni vám mohou poskytnout své názory na význam snu. Je nutné porovnávat sen se skutečností a vytvářet teorie, z kterých si pak výklad můžete volit. Klaďte si otázky, například, co znamená, když se mi o někom zdá?

Zasaďte tuto osobu do reality a možná na správný výklad přijdete. Věnujte se teorii snů. Inspiraci vám může poskytnout i snář. Autonehoda ve snu bude mít ve snáři větší množství výkladů, ze kterých si budete moci vybrat. Stejně tak vám vysvětlí snář rozchod s milovanou osobou, ztrátu věcí a podobně. Stačí si vždy vyhledat to správné heslo.

Co jsou tedy sny z vědeckého hlediska?

Současná věda charakterizuje sny jako vyjádření souvislých myšlenkových procesů, které má vlastní smysl. Lze je přirovnat například k vědomostem, myšlenkám, vzpomínkám nebo představám. Sny mají velký význam pro citovou a duševní vyrovnanost jedince. Díky snům si můžeme znovu přehrát to, co se již událo, i to co teprve nastane, a vše můžeme porovnat se svými zkušenostmi a morálními zásadami.Nejnovější články v kategorii: Co by vás mohlo zajímat

Jaká matrace uleví při kyfóze?

Jaká matrace uleví při kyfóze?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Zdraví zad a páteře je nesmírně důležité, a přesto je často podceňujeme do doby, než se nás dotkne nějaký problém.
Číst více
Minimalismus v domácnosti - jak na to?

Minimalismus v domácnosti - jak na to?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Minimalismus je v dnešní době velký hit. Jaká jsou pravidla minimalismu a jak si  v tomto duchu uspořádat domácnost, aby byla útulná a zároveň jednoduchá?

Číst více

Vyberte si správný polštář pro spaní na boku

Vyberte si správný polštář pro spaní na boku

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Spánek je důležitý pro celkové zdraví a pohodu, a volba správného polštáře zde hraje zásadní roli, zvláště pokud dáváte přednost spánku na boku. 

Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů skladem
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u většiny produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie