Tipy, jak útulně zařídit malou ložnici

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat


Ložnice je místo, kde všichni hledáme klid a relaxaci. Neměli bychom ji tedy využívat k jiným účelům, například jako pracovnu nebo odkládací prostor. To platí zvláště v případě, že je ložnice malá. Pokud by nebyla zařízená vkusně a prakticky, nemohla by sloužit svému hlavnímu účelu – odpočinku a kvalitnímu spánku. Prostor malé ložnice je nutno dobře naplánovat, využít různá úložná řešení. Rozhodně není správnou volbou zastavět malou ložnici spoustou nábytku. Stačí základní vybavení, tedy postel, noční stolky a popřípadě ještě šatní skříň, pokud by ji nebylo možno umístit jinde. Inspirujte se několika tipy, jak lze mini ložnice zařídit, abyste se v této místnosti cítili pohodlně a přitom plně využili její potenciál.

ložniceObsah:

Postel je středem ložnice

Pokud přemýšlíte, jak zařídit malou ložnici, začněte u postele. Tento základní kus nábytku může mít různé podoby, od tradiční postele přes postel s úložným prostorem, nástěnnou postel nebo rozkládací pohovku.

Pokud je opravdu malá místnost ložnice, inspirace pro změny je všude mnoho, nabízejí ji i prodejci postelí. Jako nejpřijatelnější varianta se jeví rozkládací postel nebo postel s úložným prostorem, do kterého se vejdou například lůžkoviny.

Při vyšších stropech je možno zařídit spaní i v mezipatře a zbývající prostor pod ním pak využít jinak. V každém případě nešetřete na kvalitě matrace, ta vám zajistí dokonalý spánekNejběžnější rozměry matrací jsou 80x200 a 90x200 na jednolůžko a 160x200 a 180x200 na dvojlůžko. Pohrajte si i s barvami, které vám mohou pomoci opticky zvětšit prostor za postelí i kolem postele. Podobně jako barvy vám pomohou i vhodně umístěná zrcadla.

Využijte prostor před postelí i kolem postele

Hledáte další inspirace? Ložnice nemusí být přeplněná, a přesto může poskytovat dostatek úložných prostor. Pokud nutně potřebujete v ložnici uschovávat další věci, například oblečení, pak volte šatní skříně na míru. Zaberou jen jednu zeď a poskytnou velké množství úložných prostor. Volné stěny pak lze využít k tomu, jak zútulnit ložnici. Můžete zde pověsit oblíbené malby, zrcadla nebo využít prostor pro police.

Proč právě police do ložnice? Inspirace v časopisech i dalších médiích vám určitě doporučí plovoucí police, ideálně zhotovené na míru. Police budou elegantní a přitom praktické, poskytnou další místo, kam bude možno ukládat věci, a přitom se prostor nezmenší.

Závěsné moduly vám ušetří prostor

ložniceJak zařídit ložnici a ušetřit prostor? Pověste úložné jednotky na zeď. Dobrým příkladem je závěsná skříň nad postel nebo noční stolky a skřínky, které ušetří část prostoru. Skládací stolky mohou být také dobrým řešením. Skříně a skříňky by měly mít posuvné dveře nebo dvířka, nebudete pak potřebovat nechávat prostor pro otvírání dvířek. Můžete také odstranit čelo postele a místo něj vybudovat další úložný prostor. Pak nemusíte ani pořizovat noční stolky. Lampy a lampičky také připevněte na zeď. Pokud máte vysoké stropy, lze místo závěsných skříněk vybudovat podhledy a ty využít pro uskladnění například sezónních věcí.

Máte pocit, že tyto změny neumožňuje ložnice v paneláku? Inspirace chytrými úložnými prostory platí pro interiér ložnice i zde.

Využijte všechny výklenky a rohy

Zlobí vás nedostatek prostoru a malá ložnice? Inspirace je mnoho, a často se zapomíná na různé výklenky nebo rohy, ze kterých mohou vzniknout velmi chytré úložné prostory. Do těch větších lze umístit komodky nebo skříňky, popřípadě nainstalovat otevřené police. Do nich uložíte předměty, které potřebujete mít po ruce, nebo rozečtené knihy a podobně. Není to vhodná inspirace ložnice v paneláku, kde většinou výklenky nebo rohy nejsou, pokud nebyly uměle vybudovány. I zde lze využít optického zvětšení prostoru pomocí vhodně vybraných barev nebo zrcadel.

Jaké barvy zvolit do malé ložnice

Kromě zrcadel, která by však neměla odrážet postel, je vhodné použít světlé a jemné pastelové barvy. Vhodné jsou i lesklé povrchy a materiály. Útulnosti napomůže i jednoduchost tvarů a čisté linie. I když se do malých ložnic nejvíce hodí neutrální nebo bílé barvy, nemusíte se barevnosti úplně vzdát. Pokud použijete výraznější umělecká díla nebo tapety, vyhraďte jim pouze jednu stěnu a zbytek vybavení pořiďte v nenápadnějších barvách, například jednobarevný nábytek a jednobarevné světlé ložní prádlo. Vhodné jsou teplejší tóny, doplňky by měly mít stejný nebo podobný motiv.

Pozor na nepořádek

Pokud není v místnosti pořádek, vypadá místnost menší. Navíc v ložnici, kde jsou poházené různé věci, nebude váš spánek klidný. Také nábytku pořizujte minimální množství a raději efektivně využijte stávající prostory, například úložný prostor pod postelí, kam můžete uspořádat věci v úložných boxech. Nábytek uspořádejte tak, aby na vás působil uklidňujícím dojmem. Projděte věci, které v ložnici máte, a zbavte se všech nepotřebných. Snažte se mít v ložnici co nejméně věcí, ložnice bude vzdušnější a budete se v ní cítit lépe.

K dobrému spánku přispěje také absence počítače, televizoru, mobilního telefonu a dalších zařízení, která produkují tzv. modré světlo, narušitele spánku.Nejnovější články v kategorii: Co by vás mohlo zajímat

Jaká matrace uleví při kyfóze?

Jaká matrace uleví při kyfóze?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Zdraví zad a páteře je nesmírně důležité, a přesto je často podceňujeme do doby, než se nás dotkne nějaký problém.
Číst více
Minimalismus v domácnosti - jak na to?

Minimalismus v domácnosti - jak na to?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Minimalismus je v dnešní době velký hit. Jaká jsou pravidla minimalismu a jak si  v tomto duchu uspořádat domácnost, aby byla útulná a zároveň jednoduchá?

Číst více

Vyberte si správný polštář pro spaní na boku

Vyberte si správný polštář pro spaní na boku

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Spánek je důležitý pro celkové zdraví a pohodu, a volba správného polštáře zde hraje zásadní roli, zvláště pokud dáváte přednost spánku na boku. 

Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů skladem
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u většiny produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie