Jak se zbavit roztočů v ložnici?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat


Problémem, který musí řešit mnoho lidí, je přítomnost roztočů v ložnici. Patří totiž k častým příčinám alergických reakcí od rýmy, svědění pokožky a očí, kýchání a dokonce i astmatu.

Roztoči totiž vytvářejí alergeny, které jsou lidskému zdraví škodlivé. Roztoči jsou však přirozenou součástí ekosystému a vyskytují se téměř všude po celém světě. V domácnostech se stává jejich oblíbeným stanovištěm ložnice, kde mají vhodné životní podmínky.

Mnoho lidí netuší, že i u nich jsou roztoči v posteli nebo roztoči v matraci. Proto je důležité vědět, jak na roztoče a jak hmyz v posteli definitivně odstranit. Existují různé prostředky, jak se zbavit roztočů, rady a tipy, speciální matrace a antialergické lůžkoviny. Co zvolit a jak vybírat? S tím vám poradíme právě v tomto článku.

Roztoč – prakticky neviditelný škůdce

roztocRoztoči jsou malí živočichové okem prakticky neviditelní. Patří do řádu pavoukovců a na pohled by rozhodně nebyli hezcí. I když vidět nejsou, svou přítomnost dají pocítit nejvíce lidem, kteří trpí zdravotními problémy, jako jsou různé alergie nebo astma.

Druhy roztočů jsou různé, v domácnostech a hlavně v ložnicích se objevuje především roztoč domácí.

Kde všude se roztoči vyskytují? Rádi žijí v prachu, vlhkosti, odpadaných kouscích kůže a srsti. Proto najdete tento kousavý hmyz v posteli, obvykle jsou i roztoči v koberci, najdou se i roztoči na kůži. Velmi rychle se množí zvláště tam, kde je vyšší vlhkost a teplota.

Mohou být v povlečení, matracích, gaučích, textilních dekoracích plyšových hračkách i v dalších předmětech. Během dne se skrývají a chrání se před dehydratací. V noci se pak přesunují na povrch za potravou a s vycházejícím sluncem se zase vracejí zpět. Zanechávají však za sebou výkaly a svléknuté schránky.

Podmínky pro výskyt roztočů

Existuje mnoho faktorů, které mohou způsobit výskyt roztočů v domácnosti. Mezi tyto faktory patří například vysoká vlhkost, protože roztoči se vyvíjejí a rozmnožují v prostředí s vysokou vlhkostí. Když je vlhkost v domě vysoká, je výskyt roztočů pravděpodobnější.

Dalším důvodem, proč se mohou vyskytnout paraziti v posteli, je nedostatečné větrání. Pokud v místnosti není dostatečný přísun čerstvého vzduchu, může být vlhkost vysoká, což vede k množení roztočů.

Omezit jejich množství může nízká teplota. Roztoči preferují teploty mezi 20 a 25 stupni Celsia, takže v chladnějších prostorách se mohou vyskytovat méně. Vyhovuje jim vysoké množství zbytků kůže, protože roztoči se živí mrtvými kožními buňkami, takže pokud je v ložnici spousta prachu a zbytků kůže, je pravděpodobnější, že se roztoči objeví.

Jak poznat výskyt roztočů

Pokud nedošlo v domácnosti k žádným změnám, a přesto rodinní příslušníci začnou trpět záněty spojivek, neustále ucpaným nosem, kýcháním a slzením, případně příznaky alergií a astmatu, může to znamenat, že se u vás usídlili roztoči. A jejich schránky a výkaly jsou pak spouštěči alergických reakcí a dalších zdravotních potíží. Zkuste vyhledat v posteli a jejím okolí malé černé skvrny, ty jsou svědectvím životního cyklu roztočů.

Jak poznat, jestli jsou v ložnici roztoči? Alergie nebo astma mohou být příznakem přítomnosti těchto parazitů. Pokud trpíte kašlem, svěděním očí nebo záchvaty astmatu v noci nebo po probuzení, je to obvykle způsobeno roztoči v ložnici. Dalším způsobem, jak poznat, jestli máte v ložnici roztoče, je hledání malých černých skvrn na posteli a v její blízkosti. 

Můžete mít kousance od roztočů?

luzkovinyCo vše tedy způsobují roztoči? Alergie a astma nejsou to jediné. Některé druhy roztočů mohou i kousat. Nejde o klasické prachové roztoče, ale o sametku podzimní. Ta na lidech hledá místa s tenkou vlhkou kůží a teplem. Právě v oblasti třísel, na intimních partiích, na vnitřních stranách, v podpaží, podkolení nebo kožních záhybech mohou být roztoči. Kousnutí sice nebolí, ale již po několika hodinách může dojít k alergickým reakcím. Příznaky vymizí přibližně za 14 dní. Pokud tedy máte štípance z postele, mohou pocházet pávě od tohoto roztoče.

Jak vypadají štípance od roztočů? Štípanec od roztoče se podobá červenému pupínku, který svědí a je nepříjemný. Pomoci může například antiseptický a dezinfekční olej.

Jak se zbavit roztočů v ložnici

  • Pravidelné vysávání podlahy, koberců a čištění povlečení a polštářů může pomoci snížit počet roztočů v ložnici.
  • Používání speciálních protiroztočových povlečení zabrání tomu, že se roztoči dostanou k potravě.
  • Antialergické lůžkoviny a polštáře v kombinaci s matrací pro alergiky mohou také výrazně pomoci.
  • Starší matrace je nutné ošetřit. Jak vyčistit matraci od roztočů? Nejdříve vyčistěte matraci mechanicky, poté nasaďte chemické prostředky.
  • Pravidelně používejte sprej proti roztočům v posteli.
  • Kontrolujte vlhkost a teplotu v ložnici - udržování nízké vlhkosti a nižší teploty v ložnici může také pomoci snížit počet roztočů.
  • Je vhodné větrat ložnici každý den a udržovat teplotu pod 22 °C.
  • Používejte chemické postřiky v případě, že jsou roztoči v ložnici příliš rozšířeni. Jde o chemické postřiky nebo insekticidy, které je eliminují.
  • Je možné využít také přírodní prostředky. Některé přírodní prostředky, jako jsou éterické oleje, mohou pomoci omezit množení roztočů v ložnici. Například eukalyptový olej a tea tree olej obsahují látky, které mohou mít repelentní účinky. Je možné také vyhledat pomoc odborníků.


Nejnovější články v kategorii: Co by vás mohlo zajímat

Jaká matrace uleví při kyfóze?

Jaká matrace uleví při kyfóze?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Zdraví zad a páteře je nesmírně důležité, a přesto je často podceňujeme do doby, než se nás dotkne nějaký problém.
Číst více
Minimalismus v domácnosti - jak na to?

Minimalismus v domácnosti - jak na to?

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Minimalismus je v dnešní době velký hit. Jaká jsou pravidla minimalismu a jak si  v tomto duchu uspořádat domácnost, aby byla útulná a zároveň jednoduchá?

Číst více

Vyberte si správný polštář pro spaní na boku

Vyberte si správný polštář pro spaní na boku

Kategorie: Co by vás mohlo zajímat

Spánek je důležitý pro celkové zdraví a pohodu, a volba správného polštáře zde hraje zásadní roli, zvláště pokud dáváte přednost spánku na boku. 

Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů z našeho vlastního skladu
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u vybraných produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie