Zárukou kvalitního a pohodlného spánku je zónová matrace

Kategorie: Výběr matrace


Už jste se setkali s pojmem zónová matrace? Jde o matrace, které mají různé oblasti nebo zóny s různým stupněm tuhosti nebo podpory. Tato struktura je navržena tak, aby lépe vyhovovala anatomickým potřebám těla a poskytovala optimální podporu páteři a dalším částem těla.

Pro koho jsou takové matrace vhodné? Jaký počet zón zvolit a co je na jednotlivých zónách výjimečné? Jak vybrat matraci vhodnou právě pro vás? To se dozvíte na následujících řádcích, kdy vás provedeme světem zónových matrací.

Co je zónová matrace

Většinou jsou matrace vyrobeny z různých druhů materiálů a jsou rozděleny do různých zón s odlišným stupněm tuhosti. Obvykle jsou tyto zóny rozdílné v oblasti hlavy, ramen, beder a nohou tak, aby poskytovaly diferencovanou podporu.

Zónové matrace jsou navrženy tak, aby lépe kopírovaly anatomii těla a minimalizovaly tlak na konkrétní části těla, zejména páteř. Díky rozložení těla při spaní mohou zónové matrace přispět ke snížení napětí a podporovat relaxaci spánku. Existují různé typy zónových matrací, a lidé si mohou vybrat podle svých preferencí a potřeb. Například některé matrace mají více zón než jiné, a také existují různé materiály používané v jejich výrobě.

Zónové matrace mohou být vyrobeny z více materiálů včetně paměťové pěny, latexu, taštiček, nebo z kombinací těchto materiálů. Pružinové matrace mají jinou konstrukci, takže se na zóny nedělí.

Komu jsou určeny zónové matrace

Komu zónová matrace prospívá  a kdo by na ní naopak neměl spát? Všech výhod si nejvíce užijí ti, kdo spí na boku. Mohou pomoci i lidem, které častěji trápí bolesti hlavy nebo bolesti zad.

Zónová matrace nejen zmírňuje bolesti, ale také poslouží jako prevence právě proti těmto obtížím. Zónovou matraci však určitě nepořizujte mladším dětem, které měří méně než 150 cm. Protože děti nemají dostatečnou výšku, neposkytovaly by zóny oporu patřičným částem těla. Menším dětem pořizujte matrace pouze s jednou zónou, ty jsou stejně tuhé po celé ploše. Vybírejte z takových, které jsou určeny přímo pro tělo dítěte.

Jak je to s počtem zón

7 zónová matraceMatrace nabízejí různé počty zón, ale která bude nejvhodnější pro vás?

Jaký je v počtu zón rozdíl? Většinou se říká, že nejlepší je větší počet zón, protože se tak matrace lépe přizpůsobuje různým částem těla a spánek je pak kvalitnější i pohodlnější. Každá zóna se totiž přizpůsobuje tvarům těla a poskytuje oporu přesně tam, kde je to potřeba. Krk, záda a spodní části nohou tak mají zajištěnu vyšší oporu, kyčlím se snižuje zátěž a ramena a lýtka jsou podepřena jen měkce. Takové přizpůsobení zaručí právě zónové matrace. Více vrstev mají také masážní matrace s podporou odvětrání.

Co nabízejí různé počty zón

A z jakého počtu zón si můžete vybírat a jakou výhodu vám takové matrace poskytnou? Preferujete-li pohodlí a chcete podpořit střed těla, zvolte matraci se třemi zónami. Ta je pevnější kolem těžiště těla, zbytek je pak měkčí. 

5 zónová matrace má tužší místa také kolem kolen a ramen. Pokud spíte na boku, bude vám právě tato matrace vyhovovat, protože podpoří právě tyto oblasti.

Nejvyšší kvalitu mají matrace se 7 zónami. Jejich plocha je totiž rozdělena do sedmi zón a správným způsobem podporuje každou část těla. To tak má dokonalou oporu a může pokojně relaxovat.

Proč zvolit vícezónovou matraci

Vícezónové matrace poskytují velkou řadu výhod ve srovnání s klasickými matracemi. Podporují hlavu a krční páteř, takže ty pak nebolí. Oblast ramen je měkčí a umožňuje částečné zanoření zvláště při spánku na boku. Matrace má nejvyšší pevnost v oblasti páteře a beder, takže unese hlavní váhu těla a zabraňuje prohýbání páteře. Aby se páteř vyrovnala, je matrace měkčí v místě, kde leží boky. Kolem kolen má naopak vysokou tuhost, aby zmírňovala bolesti kloubů. Přizpůsobuje se také lýtkům, kotníkům i chodidlům. Váha těla je tak rozložena rovnoměrně a spánek maximálně pohodlný, hluboký a zdravý.Nejnovější články v kategorii: Výběr matrace

Lucidní snění - dobrodružství ve spánku, které musíte zažít

Lucidní snění - dobrodružství ve spánku, které musíte zažít

Kategorie: Výběr matrace

Zaujala vás problematika snů a snění? Pak vás určitě bude zajímat, co je to lucidní snění. Jde totiž o velmi zvláštní jev, který umožňuje prožívat vědomé snění.

Číst více
Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Topper pro komfortní spánek i ochranu matrace

Kategorie: Výběr matrace

Určitě jste se už někdy setkali s tímto pojmem, ale nevíte přesně, co je topper? Poradíme Vám i s jeho výběrem.
Číst více

Proč si vybrat taštičkovou matraci?

Proč si vybrat taštičkovou matraci?

Kategorie: Výběr matrace

Jaký je rozdíl mezi pružinovou a taštičkovou matrací a pro koho jsou taštičkové matrace nejvhodnější?
Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů z našeho vlastního skladu
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u vybraných produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie