Jak dlouho by měly děti spát?

Kategorie: O spaní


Spánek - jednoduché slovo, které má však pro lidský život nesmírný význam. Spánek není jen odpočinkem, ale také tím, co ovlivní další biologické procesy v lidském těle. Zvláště důležitý je pro děti, které potřebují mnohem více spánku, než dospělí lidé. A i když mají větší množství příležitostí, kdy spát, často si místo potřebného odpočinku chtějí hrát nebo se věnovat jiným činnostem. Rodiče si pak zoufají a trápí se představou, že nedostatek spánku se podepíše na vývoji jejich děťátka.

Jak to tedy je se spánkem u dětí a jak dlouho spát by vlastně dítě mělo? Jak se mění délka spánku podle věku? Než se budeme věnovat tomu, kolik času je pro dětský spánek optimální, řekněme si něco o tom, proč je dostatečné spaní tak důležité.

Obsah:

Spánek dětí ovlivňuje jejich růst

Dostatečná doba spánku u dětí je důležitá zvláště pro jejich další růst. Hluboký spánek ovlivňuje nejen pohodu dalšího dne, ale v noci tělo produkuje také růstový hormon. Jeho největší množství se vytváří v době před půlnocí a tvorba trvá asi dvě hodiny od doby, kdy dítě usnulo.

Děti, které jsou v období růstu, musí chodit spát včas a rozhodně by neměly ponocovat. Pokud by děti byly příliš dlouho vzhůru, neměly by pravidelný rytmus spánku.

Spánkové cykly ovlivňuje právě tento rytmus, dítě může mít zpomalený růst a případně i některé vývojové poruchy. Vnitřní orgány nejsou aktivní ve správnou dobu, tělo nemusí fungovat tak, jak by mělo. Nespavost u dětí může narušit i správnou činnost nervové soustavy a mozku. 

Pravidelný spánkový režim je důležitý v každém věku

Dospělý člověk obecně potřebuje méně spánku, ovšem malé děti dokážou prospat skoro celý den. Spánek miminek se zkracuje s přibývajícím věkem, je rozdíl mezitím, jak dlouho spí novorozenec, a tím, kolik hodin spánku potřebuje 5 měsíční miminko.

Spánek ročního dítěte by měl trvat ještě skoro 15 hodin denně, ovšem ideální doba spánku dítěte školního věku je již výrazně kratší. Důležitá je i kvalita spánku. Tu ovlivníte pravidelnou dobou, kdy se dítě ke spánku ukládá, harmonickým a klidným prostředím, a samozřejmě také vhodnou odpovídající postelí, kvalitní matracíroštem a pohodlnými lůžkovinami.

Pozor i na osvětlení, důležitá je nejen doba spánku, ale také zatemnění. Melatonin, spánkový hormon, ovlivňující usínání i rytmus spánku, se nejvíce tvoří ve tmě.

Jaká je doba spánku dětí v různých obdobích vývoje

Jak dlouho by mělo dítě spát v různých vývojových obdobích? Přehled najdete v následující tabulce.

Spánek dětí - tabulka

   Věkové období    Počet hodin spánku
   novorozenec    14-18 hodin
   batole    12-15 hodin
   dítě předškolního věku    9-12 hodin
   dítě školního věku    8-10 hodin
   teenager    8-10 hodin
   dospělý    6-8 hodin

Kolik hodin spánku potřebuje právě vaše dítě? I potřebná doba spánku je individuální záležitostí, ale měla by se pohybovat v rozmezí uvedených časů. Podívejme se tedy na jednotlivé věkové kategorie podrobněji. 

Jak dlouho spí novorozenec

miminko spíJak má spát novorozenec? To je otázka, kterou si klade mnoho rodičů. Již od novorozeneckého věku je potřeba dítě navykat na pravidelný režim, i když to zpočátku může být těžké. V tomto období je důležité klidné a harmonické prostředí. Maminka může chodit spát spolu s miminkem, je pak jednodušší i péče a kojení.

2 měsíční miminko by si již mělo začít navykat na pravidelný spánek v noci, i když se bude budit na kojení, a na spánek po obědě. Stejné pravidlo platí i v dalším období, pro 3 měsíční miminko i 4 měsíční miminko. Důslednost se vyplatí, již spánek 5 měsíčního miminka může být pravidelný. Každé dítě je však jiné.

Jak tedy uspat novorozence a jak obecně uspat kojence? Zavádějte postupně rituály pro spánek miminka. Dávejte dítě do postýlky ve stejný čas, dopřejte mu přes den dostatek čerstvého vzduchu, cvičte s miminkem, a měňte mu polohy. Maminky často váhají, od kdy dávat miminko na bříško. S tím je možno začít již od jednoho měsíce.

Metodou, jak navodit hluboký spánek, může být také bílý šum pro miminka. Neklidný spánek miminka totiž může způsobit přílišné ticho, protože miminka byla z dělohy zvyklá na určitý ruch. Bílý šum znamená monotónní zvuk, který miminko uklidní.

Jaký má být spánek ročního dítěte

Ve věku batolete je potřeba být důslední a dodržovat pravidelnost nastaveného spánkového režimu. Batole stále potřebuje spát až 15 hodin, a mělo by spát jak v noci, tak po obědě.

V této době také bude potřebovat jinou postýlku, než novorozenec, a určitě se vyplatí i nová pohodlná dětská matrace, která už může mít velikost klasického lůžka 90x200cm a také dětské lůžkoviny. Výběr dětské matrace je pro zdravý spánek dítěte důležitý.

Co však dělat, když dítě nechce spát? Jak uspat roční dítě? Dbejte na spánkovou hygienu:

  • pokojík vyvětrejte
  • dítě před spaním zklidněte
  • můžete mu vyprávět nebo zpívat
  • zajistěte dokonalé zatemnění, ovšem, pokud by se dítě bálo, může dostat noční lampičku

Dostatek spánku je v tomto věku nesmírně důležitě, dítě by mohlo být následující den unavené a mrzuté a mohlo by si obrátit režim spánku. Tyto zásady pak platí i v dalších obdobích vývoje.

Dostatek spánku pro dítě předškolního věku

spánek dětíUkládání ke spánku by u předškolního dítěte mělo probíhat v klidu. Může se podívat na pohádku, vykoupat se a připravit na spaní v obvyklém čase. Do své dětské postele dostane hračku a rodiče si s ním popřejí dobrou noc, například po přečtení nebo vyprávění pohádky.

Místnost pro spánek by měla být izolovaná od hluku z okolí a dobře vyvětraná. Postel by měla mít vhodnou velikost a být na takovém místě, kde se dítě bude cítit pohodlně i bezpečně.

Pozor na přemíru oblíbených plyšáků a různých polštářků. Pokojíček dítěte by měl být útulný a mělo by se v něm cítit příjemně. Na noc je potřeba pokojík vždy uklidit. Má-li dítě obavy ze tmy, je vhodná malá lampička s nočním světlem.

Školáci a teenageři mají zvýšenou potřebu spánku

Děti ve školním věku a teenageři potřebují spát více. Jde o další překotné vývojové období, kdy navíc musejí vyvíjet náročnější činnosti. V tělech probíhají hormonální procesy, protože procházejí výraznými změnami. 10 hodin spánku denně není žádnou výjimkou. Trvejte na pravidelném čase, kdy dítě půjde spát, i když není jednoduché teenagera donutit přerušit oblíbené činnosti a odebrat se do postele.

I pro tento věk je důležité klidné prostředí bez hádek a výčitek, takže řešení různých rodinných problémů odložte na denní dobu. Večer by děti školního věku a teenageři neměli ani sledovat nevhodné a strašidelné filmy a hrát náročné a dlouhé počítačové hry. Modré světlo z monitoru, televizní obrazovky nebo displeje telefonu navíc brzdí tvorbu spánkového hormonu a spánek pak nepřináší požadovaný odpočinek.Nejnovější články v kategorii: O spaní

Ověřené způsoby, jak uspat miminko

Ověřené způsoby, jak uspat miminko

Kategorie: O spaní

Uspávání miminek může být pro některé rodiče noční můrou. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak vašemu děťátku usnadnit usínání a jak mu zajistit klidný a zdravý spánek.

Číst více
Jak spolu souvisí štěstí a spánek?

Jak spolu souvisí štěstí a spánek?

Kategorie: O spaní

Vědecké studie a osobní zkušenosti nám jednoznačně ukazují, že kvalita spánku má hluboký a mnohdy zásadní vliv na naše pocity štěstí a celkovou kvalitu života.

Číst více

Bílý šum - může být klíčem ke klidnému spánku?

Bílý šum - může být klíčem ke klidnému spánku?

Kategorie: O spaní

Co je bílý šum a jak tento populární nástroj působí? Jak účelně využít vše, co nabízí, a čemu se naopak vyhnout?
Číst více
Doručení do 3 dnů
u produktů z našeho vlastního skladu
Produkty na míru
velký výběr atypických rozměrů
Doprava zdarma
u vybraných produktů
23 kvalitních značek
Česká republika, Slovenská republika, Německo, Itálie