► DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 7 000 Kč!

► DOPRAVA ZDARMA při platbě předem pro značky Tropico a Ahorn! Víc o dopravě tu.

Víc o termínech dodání.


Jak vybrat matraci pro děti

Kategorie: Výběr matrace


Jaká matrace je vhodná pro děti? Jakou koupit matraci pro miminko a jakou pro starší dítě nebo teenagera?

Pravidla pro výběr matrace pro děti jsou jiná, než pro dospělé. A všichni rodiče jistě chtějí svému dítěti zajistit dokonalý a zdravý spánek, pohodlí a bezpečí. Jakou matraci vybrat, aby se hodila pro tělo dítěte ve vývoji a aby rodiče měli jistotu, že dítěti nepoškodí páteř?

Dětská matrace musí především poskytnout odpovídající podporu jak páteři, tak celému tělu. Pokud by se páteř po delší dobu nacházela ve špatné poloze, mohlo by dojít k narušení jejího správného vývoje. Náprava následků je pak dlouhodobá  a ovlivní i kvalitu života v dospělosti. Nejlepší matrace pro děti je taková, která zajišťuje anatomickou polohu páteře po celou dobu spaní a tělo se tak uvolní a odpočine si.

pokojíčekObsah:

Tvrdší matrace pro děti i batolata

Obecně platí, že nejmenší děti by měly spát na tvrdších matracích, v postelích a postýlkách s kvalitními postelovými rošty. Matrace by také měla mít takovou tloušťku, aby se neprohýbala.

Tvrdá matrace poskytuje páteři patřičnou oporu a u nejmenších dětí snižuje riziko výskytu syndromu náhlého úmrtí. Dítě může v postýlce vydržet do dvou nebo i do tří let, ale pak by už určitě mělo dostat svou první postel. Aby pro něj tento přechod nebyl příliš tvrdý, je potřeba postupovat podobně, jako když jste uvažovali, jak vybrat dětskou postýlku a jak vybrat matraci pro miminko. Doporučeným věkem pro toto velké stěhování je od roku a půl do tří let. Co vše je potřeba vzít v úvahu a jakou matraci vybrat?

Zvolte správnou velikost matrace

Jaká matrace pro děti se nabízí? Její velikost musí vždy odpovídat velikosti postele. V úvahu je potřeba brát také věk, váhu a výšku dítěte. Pro přechodnou fázi od dětské postýlky je vyhovující dětská matrace 160x80 cm. Matrace pro děti 80x160 cm se zvláště hodí pro postel pro děti od dvou let. Potřebujete-li pro dítě více prostoru, zvolte rozměr matrace pro děti 90x200 cm. To je již matrace pro děti do velké postele.

Pro starší dítě je vhodná matrace pro děti a dorost, která poskytne dospívajícímu tělu podporu a relaxaci po celou noc.

Jaké jsou vhodné matrace pro 15 leté děti? V tomto věku již mohou mít podobné matrace jako dospělí, jen poněkud tvrdší. V úvahu je potřeba vzít i váhu dospívajícího.

Jak vybrat matraci pro děti z hlediska materiálu

Každý rodič chce dopřát svému dítěti to nejlepší, takže bude pátrat po ideálním materiálu matrace. Výbornou volbou jsou matrace z přírodních materiálů, neobsahující takové syntetické materiály, které jsou příčinou dýchacích obtíží, alergických reakcí nebo onemocnění kůže.

K vhodným materiálům patří bavlna a vlna organického původu, hedvábí, konopí, bambus či latex přírodního původu. Nejste-li si jisti tím, jaká je nejlepší matrace pro děti, recenze odborníků i uživatelů vám mohou napovědět. Zaměřte se také na označení, matrace pro miminko test určitě mít musí, stejně jako dětská matrace vhodná pro větší děti.

Jakou matraci pro děti zvolit z hlediska typu

Matrace určená dětskému uživateli by měla být především podpůrná.

matraceMůže to být například:

  • Pružinová matrace, která díky vinutým pružinám rozkládá hmotnost těla po celé matraci, poskytuje oporu a vyrovnává páteř.
  • Matrace s pěnovými pružinami, která má pružiny umístěné v obalu a velmi dobře reaguje na váhu i aktivitu dítěte.
  • Matrace z paměťové pěny zklidňuje dětský spánek v průběhu noci.
  • Latexová matrace je prodyšná a správná volba pro alergiky

Určitě se vyhněte matracím s rozdělenými zónami, ty jsou určeny pouze dospělým uživatelům. Mějte na paměti, že dítě bude trávit v posteli dlouhou dobu, proto je vždy nutné dbát na kvalitu, pevnost a přiměřenost váze i věku dítěte.

Matrace podle věku dítěte

Podle věku dítěte vybíráme matraci do postýlky, první postele a pak matraci pro dospívající.

dítě spíJakou matraci do dětské postýlky?

Matrace pro nejmenší musí projít přísným testováním nezávadnosti z hlediska zdravotního, mechanické odolnosti a ergonomie. Má zabírat celou plochu rámu, vyráběna musí být bez závadných lepidel a mít výšku od 6 do 10 cm. Nejvhodnější je matrace z kokosového vlákna nebo matrace ze studené pěny pro děti. Taková pěnová matrace, která se tělu přizpůsobí, není vhodná.

První vlastní velká postel může být buď rostoucí, nebo přímo postel pro dospělé. Matrace by měla být tuhá nebo středně tvrdá. Může jít i o matraci ze studené pěny nebo kombinovanou s kokosovými vlákny. Mějte na paměti, že matraci bude třeba po cca pěti letech vyměnit. Váha dítěte se mění a matrace musí mít vždy vyšší maximální nosnost.

Dospívající budou potřebovat matraci bez zón střední tvrdosti, může se jednat o pružinovou matraci nebo matraci z paměťové pěny s vrstvou do 2 cm. Paměťová pěna je vhodná přibližně od věku 12 let.

Tip: Přečtěte si také článek, kde vám poradíme jak vybrat matraci pro dospělého.Nejnovější články v kategorii: Výběr matrace

Výběr polštáře je pro kvalitní spánek důležitý

Výběr polštáře je pro kvalitní spánek důležitý

Kategorie: Výběr matrace

Při výběru vhodného polštáře byste měli zohlednit několik aspektů. Polohu, ve které nejčastěji spíte, velikost, tvar polštáře a případné zdravotní problémy.
Číst více
Měkká nebo tvrdá matrace? Jak vybrat?

Měkká nebo tvrdá matrace? Jak vybrat?

Kategorie: Výběr matrace

Jakou matraci si vybrat? Tvrdou nebo měkkou? Také se ráno probouzíte rozlámaní? Pro koho je tvrdá matrace vhodná a kdo naopak by měl zvolit měkkou matraci? Poradíme vám.
Číst více

Proč si vybrat ortopedickou matraci?

Proč si vybrat ortopedickou matraci?

Kategorie: Výběr matrace

Proč si vybrat zrovna ortopedickou matraci? Jaké jsou její hlavní výhody a komu bude nejlíp sedět?
Číst více